Avusturya'da okullarda oruç tutma yasağı teklifi

Avusturya'da koalisyonun büyük ortağı Halk Partisi, oruç tutan çocukların performans düşüklüğü yaşadıkları gerekçesiyle okullarda oruç yasağı getirilmesi önerisinde bulundu.

14.06.2018 Perşembe 18:02
Güncellenme: 14.06.2018 18:05
AA
Avusturya'da, hükümetin büyük ortağı Halk Partisi (ÖVP) Genel Sekreteri Karl Nehammer, okula gitme zorunluluğu olan çocukların oruç tuttukları için zayıf düşerek dersleri takip edemediklerini gerekçe göstererek, okullarda oruç tutulmasının yasaklanmasını talep etti.
 
Nehammer, gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı öğretmen ve uzmanların, çocukların oruç tutmaları nedeniyle güç kaybına uğradıkları ve derslere konsantre sorunu yaşadıkları yönünde raporlar paylaştığını ileri sürerek, "Dini ritüeller (bu hangi din olursa olsun) çocukların sağlığına zarar veriyorsa, çok ileri gitmiştir." ifadelerini kullandı.
 
Din özgürlüğünün Avusturya için yüksek bir değer olduğunu, her tür dini pratiğe saygı duyduğunu belirten Karl Nehammer, "Okula gitme zorunluluğu olan çocuklara oruç tutma yasağı talep ediyorum. Oruç çocukları güçsüzleştirerek, dersleri takip etmelerine mani oluyor." diye konuştu.
 

HABER ÖNERİLERİ

Türk profesör Gençay Kolombiya'da bir haftadır kayıp

O kadın Rus ajanı olduğunu kabul etti

Son dakika... Ölü sayısı 3'e çıktı! Ülkede...

ABD'den flaş Suudi Arabistan kararı!

Strazburg saldırganı ölü ele geçirildi

ŞOK! Canlı yayında cinsel organ muayenesi!

Fransa operasyonu başlattı! Dikkat çeken detay

İranlı komutan itiraf etti! En zayıf noktamız...

Afrin'de terör eylemi: 4 ölü

Rusya'dan flaş açıklama: Ukrayna saldıracak