Ataköy sahilde ruhsatlar iptal!

24.07.2014 Perşembe 02:30
Güncellenme: 23.07.2014 21:56
 
ATAKÖY sahilindeki projelerin ruhsatları iptal edildi. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci Kurulu, Ataköy’de planların iptal olmasını gerekçe göstererek, yapı ruhsatlarının dayanaksız olduğu sonucuna vardı. Bunun üzerine de Bakırköy Belediyesi ruhsatları iptal etti. Buna göre Çelebican İnşaat’a ait Blumar Projesi, kaba inşaatı biten Bosphorus Otel projesi ve Özyazıcı İnşaat’ın devam ettiği Yalı Ataköy Projesi durdu. Projeler hakkında mahkeme yıkım kararı bile verebilir.
 
Mimarlar Odası, Ataköy’deki 564 ada bulunan 160, 174 ve 182 parsellerde, inşaat faaliyetlerinde bulunmak üzere Bakırköy Belediye Başkanlığı’nca verilen yapı ruhsatlarının iptali ile yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmış ve dava İstanbul 9. İdare Mahkemesi tarafından reddetmişti. Mimarlar Odası, Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak bu karara itiraz etti. Bölge İdare Mahkemesi’nin Birinci Kurulu bu itirazı görüştü. 
 
30 Haziran’da çıktı
 
Çıkan kararda şu ifadeler yer aldı: “Dava konusu edilen ruhsatların bulunduğu alanı da kapsadığı sonucuna varılan planların yürütmelerinin durdurulması karşısında ruhsatlar dayanaksız kaldığından hukuka aykırı hale gelmiş bulunmaktadır. Bu itibarla davada işlemlerin açıkça hukuka aykırı olması hali gerçekleştiği gibi işlemlerin icrası da yapıların yapılması sonucu doğuracağından telafisi güç hatta imkansız zararlara yol açabilecektir. Açıklanan nedenlerle davacının itirazının kabulüne, 9. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararının kaldırılmasına, yürütmenin dava sonuna kadar durdurulmasına 30 Haziran 2014 günü karar verildi.”

HABER ÖNERİLERİ

Miras Gayrimenkulünüz Varsa Dikkar!

Depreme Dayanıklı Ev Nasıl Anlaşılır?

Tansu Çiller Kısırkaya’da 150 lüks villa yaptırıyor

Gürsel hedef büyüttü

Yatırımcıların yeni gözdesi Karaköy

Arsa alım satımında dikkat

Konut alacak, kiralayacak veya yaptıracak olan vatandaşlara uyarı!

Mint Kağıthane'nin yüzde 81'i satıldı

‘Arluxia’da sıradışı fırsatlar

Finansın merkezi 10 bin liraya koşuyor