Artık e-Devlet'ten alınacak!

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar. Öğrenciler okula gitmeden transkript nasıl alınır? diye merak ediyordu. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, e-devlet üzerinden transkript verilmesine yönelik çalışma başlattı.

15.11.2019 Cuma 14:26
Güncellenme: 15.11.2019 15:23
Öğrenciler okula gitmeden transkript nasıl alınır? diye merak ediyordu. Cevap; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'ndan geldi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, e-devlet üzerinden transkript verilmesine yönelik çalışma başlattı. İşte detaylar...
 
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı harekete geçti. YÖK Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yazı yazarak yeni düzenleme için görüş istedi. Yazıda şunlara vurgu yapıldı: "Dijitalleşen YÖK" mottosuyla birlikte; öğrenci belgesi, mezun belgesi, e-kayıt, öğretim elemanı belgesi, denklik rurum belgesi, okul tanıma belgesi ve doçentlik belgesi gibi birçok sürecin e-devlet üzerinden yürütülmesine yönelik çalışmalar başarıyla devam etmektedir.Bu kapsamda, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) altyapısının her geçen gün geliştirilmesi ile birlikte üniversitelerce verilebilen transkript belgesinin e-devletle entegre edilmesine yönelik çalışmalara başlanmıştır.
 
Özellikle, akademik kadro başvurularında zorunlu bir belge olan transkriptin her defasında üniversitelerce aslı veya onaylı suretinin istenilmesi adaylara büyük zorluklar yaratmaktadır. Kişilerin birden çok kuruma başvuru yapması halinde noterde belge onaylatmaları maddi büyük külfetler getirmektedir.Dolayısıyla, bu zorluklardan dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından transkript belgesinin e-Devletle entegre edilmesi için üniversitelerden görüş talep edilmiş olup, yapılacak değerlendirmelerden sonra not durum belgesi de e-Devlet üzerinden alınabilecektir."
 
 

HABER ÖNERİLERİ

YÖK'ten bu bölümleri seçen üniversitelilere burs desteği

MEB'den flaş açıklama! Bakan Selçuk uyardı!

YÖK duyurdu! 800 lira burs verilecek

Vaka sayıları artıyor, okullar açılacak mı? Peş peşe açıklamalar...

Üniversite harçları belli oldu!

MEB duyurdu! Gelecek yıl da olacak...

Bakan Selçuk’tan “Okulları birlikte açacağız” mesajı

MEB resmen duyurdu: Ve başladı...

KPSS sınavına kimler girebilir? Puanlar hangi alımlarda kullanılacak?