Artık e-Devlet'ten alınacak!

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar. Öğrenciler okula gitmeden transkript nasıl alınır? diye merak ediyordu. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, e-devlet üzerinden transkript verilmesine yönelik çalışma başlattı.

15.11.2019 Cuma 14:26
Güncellenme: 15.11.2019 15:23
Öğrenciler okula gitmeden transkript nasıl alınır? diye merak ediyordu. Cevap; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'ndan geldi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, e-devlet üzerinden transkript verilmesine yönelik çalışma başlattı. İşte detaylar...
 
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı harekete geçti. YÖK Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yazı yazarak yeni düzenleme için görüş istedi. Yazıda şunlara vurgu yapıldı: "Dijitalleşen YÖK" mottosuyla birlikte; öğrenci belgesi, mezun belgesi, e-kayıt, öğretim elemanı belgesi, denklik rurum belgesi, okul tanıma belgesi ve doçentlik belgesi gibi birçok sürecin e-devlet üzerinden yürütülmesine yönelik çalışmalar başarıyla devam etmektedir.Bu kapsamda, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) altyapısının her geçen gün geliştirilmesi ile birlikte üniversitelerce verilebilen transkript belgesinin e-devletle entegre edilmesine yönelik çalışmalara başlanmıştır.
 
Özellikle, akademik kadro başvurularında zorunlu bir belge olan transkriptin her defasında üniversitelerce aslı veya onaylı suretinin istenilmesi adaylara büyük zorluklar yaratmaktadır. Kişilerin birden çok kuruma başvuru yapması halinde noterde belge onaylatmaları maddi büyük külfetler getirmektedir.Dolayısıyla, bu zorluklardan dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından transkript belgesinin e-Devletle entegre edilmesi için üniversitelerden görüş talep edilmiş olup, yapılacak değerlendirmelerden sonra not durum belgesi de e-Devlet üzerinden alınabilecektir."
 
 

HABER ÖNERİLERİ

MEB'den flaş karar! Tamamen değişti, öğretmenler ve...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmen duyurdu! Ve başlıyor, 5 Temmuz'da...

Diyanet duyurdu! 21 Haziran'da başlıyor!

21 Haziran 2 Temmuz arası ne olacak, telafi eğitimi planı? Pazartesi okul var mı, tatil mi?

MEB'den flaş karar! Değişti, tarih öne çekildi; 7, 8, 11 ve 12. sınıflar ile...

YKS ile ilgili flaş açıklama! 12. sınıf öğrencileri...

MEB'den flaş karar! Uygulama değişti, tüm okullarda artık...

MEB'den son dakika kararı! Uygulama değişti, tüm okullarda artık...

MEB resmen duyurdu! Yüz yüze eğitim ve telafi...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmen duyurdu! Flaş karar, ilkokul, ortaokul ve lise...