Aort damarına ameliyatsız müdahale

Erzurum'da, "aort damarı" tahrip olan hastanın, açık ameliyat yapılmadan "minimal invazif" adı verilen yöntemle aort kapağı değiştirildi.

22.05.2019 Çarşamba 16:50
Güncellenme: 22.05.2019 16:53
İHA
Horasan ilçesinde yaşayan 8 çocuk annesi Rukiye Örs (41), nefes  darlığı ve çabuk yorulma şikayetiyle Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine (BEAH)  başvurdu.
 
  
 
    Örs'ü muayene eden BEAH Kalp ve Damar Cerrahi Kliniği Şefi Prof. Dr.  Mehmet Ali Kaygın, hastanın aort damarının tahrip olduğunu tespit ederek, göğüs  kafesini açmadan hastanın ameliyatını gerçekleştirdi.
 
Prof. Dr. Kaygın, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Örs'ün  kendilerine başvurduğunda bitkin halde olduğunu ifade ederek, yapılan tetkik  sonrası aort damarının tahrip olduğunu belirtti.
 
Bunun üzerine hastayı ameliyata aldıklarını anlatan Kaygın, "Hastaya  yapılan tetkik sonrası aort kapağındaki sıkıntıyı gördük ve ivedi operasyona  karar verdik. Normalde bu tür müdahaleler göğüs kafesi tamamen açılarak yapılır,  lakin biz hastanemizde de ilk olmak üzere 'minimal invazif' dediğimiz 4 santimlik  küçük bir kesi açarak hastamızın aort değişimini başarılı şekilde  gerçekleştirdik." dedi.
 
Kaygın, tıbbın gelişmesiyle artık 3-4 santimlik kesiler sayesinde kalp  gibi bir organda bile değişiklik yapabilecek kadar müdahalelerde ilerlediklerini  kaydetti.
 
Özellikle kalp ameliyatlarında kesilerin küçük olmasıyla yaraların  erkenden iyileştiğini  vurgulayan Kaygın, şöyle devam etti:
 
 "Ameliyatta, kasık veya boyuna başka bir kesi yapmaksızın, sternumu 4  santimlik küçük kesi ile açtık. Ameliyat işlemlerimizi bu kesiden yaptık. Bu  müdahale daha az kanama, daha az enfeksiyon, daha az ağrı ve daha erken taburcu  ile yaraların daha hızlı iyileşmesine olanak sağlıyor. Küçük kesi kalp  ameliyatlarında genç yaşta ameliyat olan ve ameliyat izini hayatı boyunca  göğsünde taşımak durumunda kalan bir hasta için 'bu kesiler 'nazar boncuğu'  sayılabilecek durumdadır."
 
Hasta Rukiye Örs ise böylesine büyük ve önemli ameliyatı küçük kesiyle  başarılı şekilde atlattığı için Kaygın ve ekibine teşekkür etti.
 
Örs, "Hastaneye ilk geldiğimde nefes alamıyordum. Şimdi çok şükür önce  Allah'ın izni, sonra doktorumun kıymetli emekleri ile ayaktayım. Hiçbir sorunum  yok. Evime dönüp çocuklarımla artık istediğim gibi ilgilenmek istiyorum."  ifadesini kullandı.
 

HABER ÖNERİLERİ

Kadınların en çok sevdiği pozisyonlar!

Yatakta uçuracak tüyolar

İşte kadınların en çok seks istediği yaş

Kadınlar en çok o saatte seks istiyor

Kadınlar hangi penisleri tercih ediyor?

Penis boyuna göre en ideal seks pozisyonları

Yıllar sonra rahat "nefes" aldı!

Karbonhidratlar kesilmeli mi?

Kulaklara zarar veren 7 şey

"Tansiyonun zararlı etkilerini arttırıyor"