Antibiyotik kullanımında Türkiye dünya birincisi!

Türkiye antibiyotik kullanımında dünyada birinci sırada. Türkiye’de herhangi bir hastalıkla hastaneye başvuran 10 bireyden 3’ünün reçetesine antibiyotik yazılıyor.

09.10.2017 Pazartesi 10:48
Güncellenme: 09.10.2017 10:50
Ajans Press, antibiyotik kullanımı ve antibiyotik kullanımına bağlı olarak gelişen dirençle ilgili medya araştırması gerçekleştirdi.
 
KLİMİK verilerinden elde edilen bilgilere göre, her 10 reçeteden 3’ünde antibiyotik tipi ilaçlar yazıldığı belirlendi. Yoğun antibiyotik tüketimine bağlı direnç oranlarının yüksek olduğu Türkiye'de direnç nedeniyle antibiyotik kullanımı gerektiren hastalıklarda da herhangi bir antibiyotik verilemediği ortaya çıktı.
 
Bu yıl içerisinde antibiyotik konulu 12 bin 713 haber medyaya yansıdı.
 
ANTİBİYOTİK DİRENCİ NEDİR?
 
Bakterilerin neden olduğu hastalıkları iyileştirmek için kullanılan antibiyotikler, artık küresel bir tehlike haline gelemeye başladı. En ufak hastalıklarda dahi antibiyotik kullanılması antibiyotik direncinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bir bakterinin antibiyotiğe karşı dirençli hale gelmesi artık o antibiyotiği bakterilerin yol açtığı tedavilerde kullanılamayacağı anlamına geliyor.
 
KANSERDEN BİLE ÖLDÜRÜCÜ OLACAK
 
Günümüzde yılda 700 bin kişinin antibiyotik direnci nedeniyle hayatını kaybettiği dünyada Türkiye antibiyotik kullanımında açık ara önde yer alıyor.
 
Sağlık sektöründe yapılan öngörülere göre 2050 yılı itibariyle kanserden 8 milyon kişini hayatını kaybetmesi beklenirken bu rakam antibiyotik direncinde 10 milyon kişiyi bulacak, diğer bir değişle antibiyotik direncinden ölenlerin sayısı kanserden ölenlerin sayısını geçecek.

HABER ÖNERİLERİ

Kadınların en çok sevdiği pozisyonlar!

"Delirten" hastalığın devasını Gülhane'de buldu

Yatakta uçuracak tüyolar

İşte kadınların en çok seks istediği yaş

Zeytin çekirdeğini çöpe atmayın, yutun

Kadınlar en çok o saatte seks istiyor

Penis boyuna göre en ideal seks pozisyonları

Kadınlar hangi penisleri tercih ediyor?

Cerrah eliyle "hacamat", hastalara güven veriyor

"Sağlıklı yaşam için 2 öğün beslenin" önerisi