Ankara'da sıcak saatler! MB ve hükümetten peş peşe açıklamalar

Piyasadaki sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini belirten TCMB, "Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" açıklamasını yaptı. Ardından devreye Mehmet Şimşek girdi piyasa ekonomisinin tek uygulanabilir seçenek olduğuna dikkat çekti. Dolarda gerileme yaşandı.

16.05.2018 Çarşamba 13:04
Güncellenme: 16.05.2018 15:09

Döviz kurundaki hareketliliğin ardından Merkez Bankası'ndan sözlü müdahale geldi.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasalarda  gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini bildirdi.  TCMB'den, piyasa gelişmelerine ilişkin yapılan açıklamada,  "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir.  Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli  adımlar atılacaktır." ifadeleri kullanıldı.

ŞİMŞEK: KURAL TABANLI PİYASA EKONOMİSİ YAŞAYABİLECEK TEK SEÇENEK
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de sosyal medya hesabı üzerinden önemli açıklamalarda bulundu."Hala politik pragmatizmin er ya da geç üstün geleceğine inanıyor ve umuyorum" diyen Şimşek, "Kural tabanlı piyasa ekonomisi, ileriye dönük tek uygulanabilir seçenektir. Bu nedenle, sağlam ve ihtiyatlı bir politika çerçevesine bağlı kalmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. Şimşek seçim sonrası  iyileşme olasılığının yüksek olduğunu dile getirdi.  Açıklamalar  sonrası dolar 4.42'lere kadar geriledi.
 
 

HABER ÖNERİLERİ

SGK'dan e-rapor uyarısı: 1 Şubat'tan itibaren...

Cuma hasapta! Memur emeklilerine en az 230 lira

Eridikçe eriyor! O seviyenin de altına indi...

O kurumlar personel alacak

Amerikalıların bile dikkatini çekti! O ilçenin başına talih kuşu kondu

Kredi kartı borçlarıyla ilgili Halkbank'tan flaş karar!

3600 ek gösterge tamam! 1.6 milyona müjde

Elektrik desteğinden 10 milyon kişi faydalanacak

Ev kadınlarına emeklilik imkanı

Engelli ve maluller nasıl emekli olacak?