Türk savunma sanayisinden rekor çıktı

Türk savunma sanayisi, yurt dışında da talep gören özgün ürünleriyle bir rekora imza attı.

27.08.2018 Pazartesi 11:23
Güncellenme: 27.08.2018 11:28
AA
ROKETSAN tarafından Birleşik Arap Emirlikleri için geliştirilen Jobaria Çok Kundaklı Lançer, "namlu  sayısı bakımından dünyanın en büyük roket topçusu" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'nda yerini aldı. Dünyanın en güçlü 122 milimetre topçu roket sistemi kabul edilen sistem, 10 tekerlekli yarı römork üzerine yerleştirilen 4 adet 122  mm roket kundağına sahip olup tek seferde 240 adet roketi 2 dakikada hedefe gönderiyor. Sistem, 4 kilometrekare büyüklüğündeki bir alanı tahrip edebiliyor.
 
 
"Roket ve füze sistemlerinde lider kuruluş olma" vizyonuyla hareket  eden, son 2 yıldır adını dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen "Defense News Top 100"e yazdıran ROKETSAN, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere küresel tehditlere karşı mücadele veren tüm müşterilerine etkin çözümler sunuyor.
 
Türk savunma sanayisine 30 yıldır katkı veren, yüzde 87'lik yerlilik oranına ulaşan ROKETSAN, yenilikçi ve özgün ürünlerle elde ettiği başarılara bir yenisini ekledi.
 
ROKETSAN tarafından Birleşik Arap Emirlikleri'nin ihtiyaçları  doğrultusunda geliştirilen ve dünyanın en güçlü 122 mm topçu roket sistemi kabul  edilen Jobaria Çok Kundaklı Lançer, "ordu araçları" kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.
 
"Namlu sayısı bakımından dünyanın en büyük roket topçusu" olarak Guinness Rekorları arasına katılan Jobaria Çok Kundaklı Lançer, 10 tekerlekli  yarı römork üzerine yerleştirilen 4 adet 122 milimetre roket kundağına sahip.  Sistem, tek seferde 240 adet 122 milimetrelik roketi 2 dakikada atabiliyor.  Jobaria Çok Kundaklı Lançer'ın azami menzili 37 kilometre, bütün roketlerle  tahrip edilebilen alan büyüklüğü ise 4 kilometrekare olarak ifade ediliyor.
 
BAE'de 2003'ten beri önemli projelere imza atan ROKETSAN, bu ülkeye bir dizi ürününü ihraç etti.
 
İlk olarak 122 milimetre topçu roketleri teslim eden ROKETSAN, daha sonra rekora konu olan özel bir silah sistemi geliştirilmesine yönelik talep aldı.
 
Yürütülen çalışmalar sonunda ortaya çıkan sistem, ilk kez 2013'te Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı'nda sergilendi.
 
Jobaria Çok Kundaklı Lançer'in geliştirilmesinde daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilen sistemlerdeki tecrübelerden yararlanıldı.
 
Atış kontrol, yönlendirme ve dengeleme gibi bileşenlerle karmaşık bir yapıya sahip sistem, çok sayıda roketle belirli bir bölgenin çok yoğun ateş altına alınmasını sağlıyor.
 
ROKETSAN, 1992'de Stinger Avrupa Ortak Üretim Projesi kapsamında  teknoloji transferi ile lisans altında üretimle başladığı yolculuğunda kısa  sürede roket ve füze alanında dünyanın öncü firmalarından biri haline geldi.  Şirket halen bir dizi özgün ürünün seri üretimini gerçekleştiriyor ve  uluslararası projede rol alıyor.
 

En Çok Okunan
Teknoloji Haberleri

5G'ye geçiş tarihi belli oldu

İtiraf ettiler! Büyük problem var...

YouTube'dan büyük yenilik! Tam 100 tane...

NASA 'Concorde'un oğlu' için düğmeye bastı

Honor Magic 2'in kızaklı tasarımı

Katlanabilir Samsung telefon görüntülendi

Nvidia'nın değeri sadece 6 haftada 75 milyar dolar eridi

Katil balinaların karakterleri insanlar ve şempanzelerle benzer

Ünlü Youtuber ne kadar kazandığını açıkladı

Xbox One için flaş yenilik!