Tercih döneminde en çok hangi meslekler seçildi?

YÖK Atlas verilerine göre, en çok ilgi gösterilen alanlar tıp, hukuk ve bilgisayar mühendisliği oldu.

18.08.2018 Cumartesi 12:15
Güncellenme: 18.08.2018 12:16

10 Mart 2016 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın ilk kez kamuoyu ile paylaştığı Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) https://yokatlas.yok.gov.tr adresinde hizmete sunuldu. 

YÖK Atlas programı içerisinde yer alan Lisans Atlası ile Lisans programlarına yerleşenlerin puanları, başarı sıraları, YGS/LYS netleri, geldikleri liseler, geldikleri bölgeler; programda görevli öğretim üyeleri, yabancı uyruklu öğrenciler, Erasmus trafiği ve benzeri pek çok detayı; Önlisans Atlası ile Önlisans programlarına Sınavsız Geçiş ve YGS puanı ile yerleşenlerin dağılımı, YGS netleri, geldikleri liseler, mezun oldukları lise alan ve dalları; programda görevli öğretim üyeleri, geçmiş yıllarda verilen mezun sayısı, yatay geçiş trafiği ve benzeri pek çok detayı; Mezun Başarı Atlası ile tercih Kılavuzu'nda yer alan lisans programlarından mezun olanların merkezi uzmanlık sınavlarında gösterdikleri başarıyı görebilme imkanına sahip oluyorlar.

dayların sistemde kalma ve arama izlerinden derlenen istatistiklere göre, 2018 YKS tercih döneminde ziyaretçiler sitede ortalama 7 dakika 55 saniye zaman geçirdi ve ortalama 8 farklı bölümü inceledi. Sistemi kullanan her 3 adaydan 2'si mutlaka en az bir kez daha sistemi kullanmak için geri döndü.

EN ÇOK İLGİ GÖSTERİLEN ALANLAR "TIP", "HUKUK" VE "BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ"

Verilere göre, bu yıl lisans düzeyinde üniversite tercihi yapacaklar, binlerce üniversite programı arasında sırasıyla en çok "tıp", "hukuk" ve "bilgisayar mühendisliği" alanlarını inceledi.

Önlisans adaylarının en çok ilgi gösterdiği alanlar ise "İlk ve Acil Yardım", "Anestezi" ve "Tıbbi Görüntüleme Teknikleri" oldu.

En Çok Okunan
Eğitim Haberleri

Bakan Selçuk imzaladı, bu lisede artık akademisyenler eğitim verecek

'40 dakika teneffüs' 12 okulda uygulanacak

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı E-Talep modülünü açtı

İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi sözleşmeli personel alacak!

Fransa’da okul günü 5’ten 4’e indi

MEB'den 'yapay zeka' temalı uluslararası robot yarışması

MEB görevde yükselme sınav sonuçları açıklandı!

Yabancı ortağı olan özel okul kapatılacak

YÖK, il bazında YKS yerleştirme raporu yayımladı