Süha Derbent

tüm yazıları
e-posta gönder

Yanı başınızdaki cennet Meis Adası

05.08.2018 Pazar

Meis, Türkiye’ye en yakın Yunan adası, Kaş’tan baktığınızda sizi konuk etmeye hazır bir edayla bekliyor adeta. Kaş, Meis arası 2,2 km. Kaş’tan feribotla yirmi dakikada ulaşılabiliyor. İsterseniz yüzerek bile geçebileceğiniz kadar yakın, ama bence yüzme keyfinizi Meis’e saklamanızı öneririm. Çünkü denizi adanın kendisi kadar güzel. Ama kum ya da çakıl plaj arıyorsanız Meis’te yok, uyarmadı demeyin. Aya Yorgi Plajı bunlardan biri.

 

Meis, Yunanistan anakarasına en uzak ada. Meis sözcüğü “göz” anlamına geliyor. Yani “Kaş”la “Göz” arasında gidip geleceğiniz bir yer. Yunanlılar adaya Kastellorizo diyorlar. Adanın uzaktan kızılımsı görünen kayaları nedeni ile olsa gerek Osmanlılar Kızılhisar Adası derlermiş. Benzer nedenle Kastellorizo ismi de Saint Jean Şövalyeleri’nden geliyor; şövalyeler adayı üs olarak kullanırlarmış ve şimdi Saint Jean Şövalyeleri Kalesi olarak bilinen kaleye kızıl şato denirmiş. Saint Jean Şövalyeleri’nin kalesi adanın görülmesi gereken yerlerinden biri. Adanın bir de resmi adı var: Megisti. Megisti’nin anlamı, adanın kendisi ile tezat oluşturuyor, “en büyük” anlamına geliyor çünkü.

Muhteşem manzara ve leziz yemekler

Adanın muhteşem bir manzarası var. Hem doğa hem de tarihsel açıdan güzel kalmasının nedeni inşaata ve izinsiz yapılaşmaya izin verilmemesi. Hem idari yönetimin hem de yerli halkın adanın korunmasına gösterdikleri özen hayranlık uyandırıcı. Her yer tertemiz, rengarenk ve huzur dolu. Adanın bu muhteşem manzarasını görmek için, ada merkezinin hemen arkasında bulunan tepeye çıkacaksınız. Tepeye çıkan merdivenler ve sizi yormayacak düzlükler sayesinde zorlanmadan keyifle çıkabilirsiniz. Tepeye çıktığınızda Aya Yorgi Manastırı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Carettalar, foklar ve Mavi Mağara

Meis, carettalarla dost bir ada. Böyle olunca kıyıya çekinmeden yanaşıyorlar. Yemeklerinizi yerken limanın içine giren carettalarla karşılaşabilirsiniz.

Meis’in görülmesi gereken en keyifli yerlerinden biri Mavi Mağara. Benim Akdeniz’de gördüğüm en güzel mağara. Mağaraya karadan ulaşım yok, tekne ya da küçük botlarla gidiliyor.

Şanslı iseniz, bu kısa yolculukta foklarla karşılaşabilirsiniz. Daha cazip olan ise şu: mağaranın içinde yüzebilirsiniz. Çünkü Mavi Mağara Eğe ve Akdeniz’in en büyük mağaralarından biri.

Adayı ünlü yapan Mediterraneo filmi

 

 

Sinema severler Meis’i Gabriele Salvatores’in 1991 yapımı Oscarlı “Mediterraneo” (Akdeniz) filminden hatırlayacaklardır. Benim de Meis adası ile ilk tanışmam bu filmle oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında bu minik adaya çıkan bir grup İtalyan askerinin savaşı unutarak uzun yıllar adada kalmaları ve ada yaşamına nasıl uyum sağladıklarına dair olan bu film “Kaçma şansı olanlara ithaf edilmiştir” yazısı ile sona erer. Filmi izledikten sonra Meis’e gitmek kaçınılmazdı benim için ve sonrasında Meis çok sık gittiğim yerlerden biri oldu. Filmin pek çok sahnesi Chorafia mahallesinde çekilmiş.

Mahallenin meydanında ise ismini filmden alan Cafe Mediterrano bulunuyor.

Yönetim olarak Rodos’a bağlı olan Meis’ten Rodos’a geçme şansınız da var. Her gün uçak seferleri, belirli günlerde de feribot seferleri bulunuyor.

Yazarın Önceki Yazıları

05.08.2018

Yanı başınızdaki cennet Meis Adası

15.10.2017

Siena’da Orta Çağ’a yolculuk

11.12.2016

Oryantal inci Hong Kong

20.11.2016

Kar geliyor Kartalkaya sizi bekliyor

18.09.2016

Buzlar diyarına yolculuk

04.09.2016

Kuzey'in Venedik’i...

21.08.2016

Doğada tatilin adresi Hisarönü!

24.07.2016

Mavi yolcular... Mavi yolculuklar..

24.04.2016

Mütevazı bir liman kasabasından turizm cennetine Dubai

17.04.2016

Adriyatik’teki masal kenti Dubrovnik
daha fazlası...