Süha Derbent

tüm yazıları
e-posta gönder

Melekler şehri Bangkok

16.12.2017 Cumartesi

Tayland’ın başkenti Bangkok, ihtişamı ile büyülerken yoksulluğu ile de şaşırtıyor. Karşınıza sürekli sürprizler çıkaran bir şehrin caddelerinde sokaklarında dolaşmak heyecan veriyor. 

Farklı ve özgün kültürler, insanlar da doğa kadar ilgimi çekiyor, bu tür coğrafyalara gittiğimde farklı bir dünya tanımanın zenginliğini içimde hissediyorum. Uzakdoğu denildiğinde akla ilk gelen kentlerden biri olan Tayland’ın başkenti Bangkok işte o şehirlerden biri. Aynı zamanda Tayland’ın en büyük ve kalabalık şehri. Bir yanı kaos, bir yanı huzur. Bir yanı ihtişamı ile büyülüyor, bir yanı yoksulluğu ile şaşırtıyor, hüzünlendiriyor. Karşınıza sürekli sürprizler çıkaran bir şehrin caddelerinde sokaklarında dolaşmak heyecan veriyor. 

Modern alışverişin Asya’daki merkezi

Bangkok’ta en ünlü yerlerden biri Siyam Meydanı, modern alışverişin merkezi olarak kabul ediliyor. Zaten Güneydoğu Asya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Mah Boon Klong da burada yer alıyor. Dolayısıyla kentteki gençler, turistler, alışveriş yapmayı sevenler bu meydanı mutlaka ziyaret ediyor.

Teknelerde yüzen market

Bangkok’ta muhakkak ama muhakkak gitmeniz gereken bir yer var: Yüzen Market ya da Yüzen Çarşı. Şehir merkezine 100 km kadar uzakta Nakhon Pathom şehri yakınlarında bulunuyor ama gittiğinize değecek. Özgünlüğünü pazar yerinin kanallar etrafına sıralanmış olmasından alıyor. Her şey teknelerde satılıyor, yiyecekten hediyelik eşyaya her şey var.

400’den fazla tapınak var

Şehirde 400’den fazla tapınak bulunuyor. Görmenizi tavsiye edeceklerim şunlar:

Grand Pala: Duvar resimlerine ilgi duyuyorsanız mutlaka görün.

What Pho: 46 metre uzunluğunda ve 15 metrelik Budha heykeli görülmeye değer.

What Arun: Yüksek ve dik basamaklı bu tapınak size eşsiz bir Bangkok manzarası da sunacak.

Sokak restoranları çok lezzetli

Bangkok’ta en çok dikkatinizi çekecek şeylerden biri sokak restoranları. Tay mutfağı dünya çapında oldukça beğenilen ve genel önyargının aksine bizim damak tadımıza uyacak bir mutfak. Özellikle kurutulmuş değil taze bitki ve baharat kullanımıyla ünlü olan bu mutfak Khanom Chin adı verilen pirinç makarnasından Tom Yam Kung adlı karides içeren çorbaya ve kızarmış böceklere kadar birçok ilginç örneği içinde barındırıyor.

Çao Phraya Nehri

Bangkok’un içinden geçen Çao Phraya Nehri’nde ve nehre açılan birçok kanalda, taşımacılığın dışında turistik geziler de düzenleniyor. Chao Phraya üzerinde yapacağınız bir gezi size Bangkok’un en önemli manzaralarını farklı bir atmosferde tatma imkânı tanıyacak. 

 

Yazarın Önceki Yazıları

16.12.2017

Melekler şehri Bangkok

25.11.2017

Eğlence, kültür sanat, tarih Atina

18.11.2017

Tarih ve sanatın buluşma noktası Varşova

11.11.2017

Orta Çağ’ın ruhu bu şehirde: Tallinn

04.11.2017

Cazibe merkezi Riga

07.10.2017

Avrupa ile Akdeniz ruhunun buluştuğu yer Marsilya

30.09.2017

Sihirli bir dünya: Hindistan

16.09.2017

Gizemli açıkhava müzesi Kapadokya

02.09.2017

Buzullar ülkesi: İzlanda

26.08.2017

Bodrum’a Bodrum’u yaşamak için gelin
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Murat Çelik

2030 tarihli Hayal Gazetesi

Cem Ceminay

Sessiz sedasız başladı ‘Kurtuldum’ diye bitti