Süha Derbent

tüm yazıları
e-posta gönder

Sihirli bir dünya: Hindistan

30.09.2017 Cumartesi

Hindistan sihirli ve bambaşka bir dünya. Bu başkalığı ise öylesine kendine özgü ki burada gördükleriniz ve yaşadıklarınız, yeryüzünün başka hiçbir yerinde yok.

İnanç sistemlerinin şekillendirdiği, kimi zaman hayranlık kimi zaman da kaotik hisler uyandıran; karmaşayla sadeliğin, yoksullukla ihtişamın, gösterişle mütevazılığın iç içe geçtiği, adeta sihirli bir dünya Hindistan. Sihirli ve bambaşka bir dünya. Bu başkalığı ise öylesine belirgin, öylesine kendine özgü ki burada gördükleriniz ve yaşadıklarınız, yeryüzünün başka hiçbir yerinde, bir benzerinin dahi olamayacağı türden. Her köşesi farklı bir deneyim vadeden bu toprakların yolcusu olmak, hiç şüphesiz ki kolay sayılmaz. Hindistan önce sizi biraz hırpalar, çokça sarsar gerçekleriyle; sonrasında ardına kadar açar kapılarını; büyüsüyle sizi sarmalar. İddiası ise büyüktür: Bir ömrün sonuna kadar akıldan hiç çıkmamak. Çoğunlukla da kendiliğinden gerçekleşir bu iddia; bazen büyük bir hayretle kimi zaman da nefes kesici bir hayranlıkla. 
 
Hindistan’da görülmesi gereken yerlerden biri olan Varanasi için doğrudan bir uçuş bulunmuyor. Aktarmayla 12 saatten biraz daha fazla süren uçuşun ardından varılan ve şehrin kuzeyinde bulunan Lal Bahadur Shastri Uluslararası Havalimanı’ndan, Varanasi’nin merkezi, yaklaşık 25 km olsa da taksiyle bile bu mesafe bir saate yakın sürüyor. 
 
Özellikle de araçların geçmesine imkân vermeyen daracık sokaklar nedeniyle bir yerden sonra yürüyerek devam etmek zorunda kalıyorsunuz. Varanasi’de Ganj Nehri’ni ve çevresindeki ritüelleri rahatlıkla izleyebileceğiniz pek çok konaklama imkânı bulunuyor. 
 
 
Ölmeye gidilen şehir: Varanasi 
 
Tanrı Şiva’nın kenti olarak da bilinen Varanasi, her yıl milyonlarca Hindu’nun haç ziyareti için geldiği bir dinî merkez olmasının yanı sıra şehrin kenarından geçen Ganj Nehri nedeniyle de Hinduların gözünde benzersiz bir yere sahip. Hindular, her gün doğumu ve gün batımında Ganj kıyılarında, Ganga’ya saygılarını göstermek için dini merasimler düzenliyor. Ülkenin dört bir yanından insanlar,imkânları ölçüsünde, buraya ya ölülerini yakmaya ya yaktıkları ölülerinin küllerini savurmaya ya da ölmeye geliyor. Hâl böyle olunca da Varanasi, 24 saat cenaze merasiminin sürdüğü; sokaklarında yakınları ölmüş, saçları kazınmış, beyazlar içinde kişilerin dolaştığı; buna karşın yaşamın tüm hızıyla sürdüğü, karmaşık duyguları bir arada yaşayacağınız, baharat ve is kokan bir şehir.
 
Ayrıcalıklı tapınaklar
 
Tarihi böylesine eskilere; inanç biçimi de Budizm’e dayanan Varanasi’de, görülmesi gereken diğer yerlerin başında elbette tapınaklar geliyor. Bunlar arasında en görkemli ve en popüleri ise Kashi Vishwanath Tapınağı’dır. Yalnızca Varanasi’nin değil tüm Hindistan’ın en ünlü tapınaklarından biri olan Kashi Vishwanath’ın bütün kubbelerinin altın kaplama olması ve tarih boyunca birçok defa tahrip edilip yıkılması, geniş güvenlik önlemleri alınmasına yol açmış.

 

 

Yazarın Önceki Yazıları

15.09.2018

Gökyüzünde asılı bir şehir Meteora

25.08.2018

Aşkın büyülü şehri

18.08.2018

Orta Çağ’a yolculuk

11.08.2018

Bodrum’a terastan bakmak

28.07.2018

Sorrento’dan Amalfi kıyılarına seyahatin keyfi

21.07.2018

Tarih, kültür ve huzura doyacağınız bir başkent Lizbon

07.07.2018

Aşıkların adası Rodos

30.06.2018

Tanrıların susadığı ada Simi

16.06.2018

İlk görüşte aşk Bozcaada

02.06.2018

Çorak topraklarda bereket tanrısı Gökçeada
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Kürşad Zorlu

Af teklifi neler getiriyor?