Şişmanlık geni bulundu!

40 Bin yetişkinin DNA'sı incelendi ve şişmanlığın genetik olduğunu kanıtlayan gen bulundu. Geni etkileyecek bir ilaç bulunursa şişmanlık tarih olacak

14.04.2007 Cumartesi 02:55
Güncellenme: 14.04.2007 02:55
İNGİLTERE’DE Oxford Üniversitesi ve Peninsula Tıp Fakültesi bilim adamlarının ortaklaşa yürüttükleri araştırmada, şişmanlığa yol açan bir genin tespit edildiği açıklandı. Şişmanlığın genetik olduğunu kanıtlayan FTO isimli gene etki eden bir ilaç geliştirilmesi durumunda insanlar artık diyet yapmadan zayıflayabilecek.

Bilim adamları, genin etkisiyle obezite riskini yüzde 70 artırdığını belirtirken, bu kişilerin vücutlarında diğerlerine göre yüzde 15 oranında daha fazla yağ olduğuna işaret etti. Araştırmacılar, ayrıca gelecekte kişilerin bu geni taşıyıp taşımadıklarına dair testler yaptırmalarının mümkün olabileceğini, hatta çiftlerin şişmanlık geni taşımayan çocuk doğurmalarının da mümkün olabileceğini belirtti. Bilim adamlarının bulgularının, modern yaşamın en önemli hastalıklarından biri olan obezitenin yenilmesinde önemli bir adım olabileceğine dikkati çeken Telegraph gazetesi, İngiltere’de her dört kişiden birinin obez olduğuna da yer verdi. Haberde, şişmanlık geninin bulunmasında rol oynayan bilim adamlarının 40 bin yetişkinin DNA yapılarıyla sağlıkları ve vücut yapıları arasındaki ilişkiyi incelediği kaydedildi.

En Çok Okunan
Astroloji Haberleri

Burçlara göre yatak sırları

Burcunuzun hassas noktasını kontrol edin

Hint astrolojisi nedir, nasıl hesaplanır?

Güneş tutulmasının burçlara olan etkisi

Burcunuza göre öpüşme tarzınız

2017'de Terazi burcunu neler bekliyor

Hangi burç sekste daha iyi?

Barclays ve ABN birleşti Türkiye’nin 8 katı büyüklüğünde banka doğdu

Burcunuz hangi hastalığa daha çok meyilli?

Hangi burç aşkı nasıl yaşıyor?