Pilates yapanlar arada başka spor da yapmalı

Survivor’dan tanıdığımız Dünya Gençler Atletizm Şampiyonu Merve Aydın, formunu pilatesle koruyor. Aydın, “Pilates pilates boy uzatmaz, kilo da verilmez ama vücudun doğru pozisyonda durmasını sağlar” diyor.

11.11.2017 Cumartesi 02:30
Güncellenme: 11.11.2017 01:34
Ela Alkan (aelaalkan@gmail.com)
2014’te katıldığı Survivor yarışmasında gösterdiği performansla tüm dikkatleri üzerine çeken Milli atletimiz Merve Aydın, bu yarışamaya kadınların da erkekler kadar güçlü olabileceğini, kendi ayakları üzerinde durabileceğini gösterdiğini anlatıyor. Aydın, koşu antrenmanlarına devam ederken bir yandan da fit ve sağlıklı kalmak için pilates yapıyor. Bunu nedenini de pilatesin vücudu koruması, ortopedik rahatsızlıkları engellemesi ve de genç kalma yöntemi olarak açıklıyor.
 
Boy uzatmaz kilo verdirmez
 
Pilates nasıl bir spordur?
 
İnsanın biriyle yarıştığını hissetmeden, tamamen bireysel olarak yapılan bu spor özellikle kadınlar tarafından tercih ediliyor. Evinizde, kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz pilatesin faydalarını öğrendikten sonra hayatınızın vazgeçilmezi yapacağınızdan şüphemiz yok. Öncelikle belirtmek gerekir ki pilates boy uzatmaz ve bu sporla kilo da verilmez. Pilates ile sırt ve karın kasları güçlendirildiği için duruşumuz düzelir ve boyumuz daha uzunmuş gibi görünür. 
 
 
Pilatesin faydalarını nelerdir?
 
Vücudunu tanıyarak  daha da hâkim olmasını sağlayan bir spor. Kemiklerin güçlendirilmesi ve  yaşlanmaması konusunda bir fizik tedavi yöntemidir. Vücutta oluşan kas ve kemik ağrılarında yapılması önerilir. Vücudun esnemesini, açılmasını sağlar dinç kalmasına yardım eder.
 
Haftada 2-3 gün pilates yapmak yeterli!
 
Merve Aydın, form tutmak için sadece pilates yapmanın yeterli olmadığını bunun başka antrenmalarla desteklenmesi gerektiğini belirtiyor: “Doğrusu haftada iki, üç kez 40-45 dakika pilates yapmaktır.  Pilates tembelleşmiş ve kasları harekete geçiriyor, kaslar kullanılmaya başlayınca metobolizma hızlanıyor ve yağ yakılıyor.  Ancak güvenli bir şekilde forma girebilmek için kasları devamlı şaşırtmak gerekir. Temel kural şu! Arada başka spor dalları yapmalısınız.”
 
Aydın, evde pilates yaparken rahatlatıcı ve düşük tempoda müziklerin seçilmesi gerektiğini, hareketlerinizi kontrol için de bir aynaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.
 
Peki pilates yaparken nasıl beslenmeliyiz? Milli sporcumuzun tavsiyeleri şöyle: “Hiçbir zaman aç kalmayın. Asitli içecekler ve mayalı yiyeceklerden uzak durun. Bu yiyecekler hem cildi bozar hem de şekeri yağa çevirir. Yoğurdunuzu evde kendiniz yapın. Kefir ile mayaladığını yoğurt probiyotik olacaktır. Ara öğünler için çantanızda mutlaka ceviz, badem ve kuru incir bulundurun. Hem kalori acıkmanızı engeller hem de kan şekerinizi düzenler.   
 
 
Bebek’te spor yapılmaz ormana gidin!
 
Sokakta spor yapnlar için popüler bir mekan olan Bebek’ten vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Aydın, daha doğal ortamların tercih edilmesi gerektiğini anlatıyor: “Anadolu Yakası’nda Validebağ Korusu, zemi toprak ve rahatça koşabileceğimiz bir yer. Avrupa Yakası’nda ise Florya korusu zemini yumuşak ver rahat. 
 
Yakın zamanda bir YouTube kanalı açan Merve Aydın kanalı ile ilgili ise şunları söylüyor: “Kanalımda aslında kanalda her şey var. Spordan sağlığa, eğlenceden modaya birçok video yer alıyor, özellikle evde spor yapmak isteyenler için eğitici ve örnek modeller sunuyorum. Özellikle kadınlara yönelik içerikler mevcut.”
 

En Çok Okunan
Bizim Kahve Haberleri

İstediğim rol gelmezse yazarım

Uykuya dalamamak önemli bir uyku bozukluğudur

50 yaşından sonra hamilelik için yumurta nakli gerekli

Pes etmedim ve oyuncu oldum

Keşke annem bugünleri görseydi

Hangi kahvaltılık gevrek gerçekten sağlıklı?

Mide küçültme ameliyatı hakkında her şey

Detoksla 2 günde 2 kilo verin

Meme kanserini yenen 10 kadının öyküsü

Dünya Türk dizilerini izliyor