Oya Doğan

tüm yazıları
e-posta gönder

İyiler kazanır ama kötüler konuşulur

19.08.2018 Pazar

Ekranda iyi karakterleri tabii ki hepimiz çok severiz ama işi devam ettirenler kötülerdir. Onlar olmazsa zaten sorun olmaz. Sorun olmayınca da ortaya dizi çıkmaz. O nedenle her dizinin mutlaka bir kötüsü vardır. Ama Erol Taş’lı günleri de geride bıraktık. Yani saf kötü karakterlerin olduğu, sokakta yürüyemediği günleri... Erol Taş defalarca saldırıya uğramıştı, hatırlayın. Uzun zamandır da kötü karakterleri çok boyutlu olarak izliyoruz. “Neden kötü? Onu bu noktaya götüren sebepler neler?” gibi sorulara cevap veriyor karakterler ve bu da seyircinin empati duygusuna hitap ediyor. Sanırım bu konuda verilecek en eski ve güzel örneklerden biri Yaprak Dökümü dizisindeki Ferhunde karakteridir. Kötülükler kraliçesi Ferhunde’nin başına gelenleri izlediğimizde hepimiz onun acısına ortak olmuştuk.

 

 

Geçmiş olsun Dolunay!

Ancak şu sıralar bir dizi var ki; sanırım son yıllarda kötü, bu kadar kötü bir karakter izlemedik. TRT 1’e pazar akşamları ekrana gelen Elimi Bırakma dizisindeki Sumru karakterinden bahsediyorum. Dolunay Soysert’in hayat verdiği karakter beni her hafta yerimde hop oturup kaldırıyor. Bayağı sinirleniyorum Sumru’ya... İzleyicinin durumu da benden farklı değil. Hem sosyal medyada, hem de çevremde kimi görsem Sumru’ya beddua ediyor. “Yatacak yerin yok Sumru” cümlesiyle başlayıp uzun bir süre aralıksız beddua ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Dolunay Soysert ayağını kırmış. Şimdi sosyal medyada “Beddualar yerini buldu” gibi yorumlar yazılıyor. Dolunay, Sumru karakterine öyle iyi hayat verdi ki, herkesi böyle biri olduğuna inandırdı. İyiler kazanır ama kötüler konuşulur. Çok geçmiş olsun Dolunay, umarım bir an önce sağlığına kavuşursun.

Faruk Teber imzası var

Atv’de bir tanıtıma denk geldim. Zaman nasıl geçti anlamadım, hemen başa sardım tekrar izledim. Yönetmen Faruk Teber imzası olduğuna yemin edebilirdim. Hemen açıp baktım. Dizinin adı Bir Zamanlar Çukurova’da... 1970’lerde geçiyor. Yapımcılığını TİMS&B Productions’ın üstlendiği dizide; Vahide Perçin, Murat Ünalmış, Uğur Güneş, Hilal Altınbilek, Bülent Polat, Sibel Taşçıoğlu, Turgay Aydın, Selin Yeninci, Selin Genç, Polen Emre, Mehmet Kara ve Serpil Tamur rol alıyor. Evet, yanılmamışım Faruk Teber yönetmen koltuğunda oturuyor. O kadar belli ki, sadece tanıtımından bile görüntüye olan saygısını anlıyorsunuz. Aşkı için öldürmeyi göze almış Yılmaz’la, sevgilisi yaşasın diye kendini bir evliliğe hapsetmiş Zülayha’nın hikayesini izleyeceğiz Bir Zamanlar Çukurova’da. Ama arka planda bize geçmişten bugüne uzanan hesaplaşmaları ve paylaşılamayan toprakları da anlatacaklar. Tanıtım etkileyici, umarım izlerken de aynı duyguda oluruz.

Çakır’ı Çukur’da izleyelim

Deniz Çakır’ın Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’dan ayrılmasının ardından hayranları onu Çukur’da görmek istediğini açıkladı. Nasıl olur? Bunu düşünmesi bile heyecan verici! Deniz Çakır kesinlikle Çukur’da olmalı, diziye bambaşka bir ruh katacağını tartışmaya bile gerek yok. Çukur’da çok şey değişiyor. Sezon finalindeki kıyımdan kimler sağ çıkar bilinmez ama Deniz Çakır’a güzel bir rol olabilme ihtimali bence yüksek. Umarım bu istek gerçek olur.

Yazarın Önceki Yazıları

31.10.2018

Çukur’da deliren delirene

29.10.2018

İkizler Memo-Can iyi başladı

27.10.2018

Müslüm bir umut filmi

25.10.2018

Kadın’ın rejisine büyük alkış

22.10.2018

Engin Akyürek ve Beren Saat 1 numara!

21.10.2018

Sofrada’yı Yemekteyiz’den gelin-kaynana formülü ayırıyor

20.10.2018

Türk dizilerine yoğun ilgi

18.10.2018

Mipcom’dan neler oluyor?

15.10.2018

Bu enerji Berk’i başka bir yere taşıyacak

14.10.2018

Halis Karataş film oldu
daha fazlası...