Oya Doğan

tüm yazıları
e-posta gönder

Karadeniz halkı bu şiddeti neden görmüyor?

10.02.2018 Cumartesi
Geçen hafta Sen Anlat Karadeniz’in Diriliş Ertuğrul karşısında zirveye oturması perşembe sabahının en büyük konusuydu. Ancak Diriliş Ertuğrul 73 dakika geç başlamıştı yayınına... O nedenle gerçek bu hafta ortaya çıkacaktı. Sonuç değişmedi. Sen Anlat Karadeniz Tüm Kişiler’de 18.44 reyting alarak zirveye oturdu. Bundan sonra da sonuç böyle devam eder gibi görünüyor. Öte yandan, Sen Anlat Karadeniz şiddet sahneleriyle rahatsızlık vermeye devam ediyor. Mesele kadına şiddetin dizisi olunca herkes ayağa kalktı. Ben de izlerken ayağa kalkıyorum. Feci kızıyorum. Ancak bu tepkiyi çifte standart buluyorum. Çünkü şiddetin cinsiyeti olmaz. Hep bunu savundum. Madem şiddetin ekranda olmasına tepki göstereceğiz, o zaman Söz, Çukur, Savaşçı, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Siyah Beyaz Aşk, Diriliş Ertuğrul, Kut’ül Amare, Arka Sokaklar’a da gösterelim. Sen Anlat Karadeniz’in sadece şiddet sahnelerinin eleştirilmesi yanlış. Dizinin gerçekliğine zarar veren bir hata var. 
 
Asiye’nin daha çok sahnesi olsun

Öncekigün sevgili ağabeyim Mesut Yar buna değinmiş. Dizide kötü adamı oynayan Vedat, Sürmene’de yapmadığını bırakmıyor. Her eve girip çıkıyor, imamı dövüyor, kahvaltıcı dükkanında küçücük çocuğun başına silah dayıyor, 20 adamla fazlasıyla dikkat çekiyor ama polis ortada yok. Hadi onu da geçtim, bir Allah’ın kulu çıkıp ne oluyor diye sormuyor. Bu da Karadeniz halkının doğasına aykırı! Tüm bu durumda Tahir tek kahraman oluyor ama koca Karadeniz halkı eli silahlı, deli gibi ortada gezinen, karısına zulmeden bir adamı görmemiş oluyor. Karadeniz’in adının kullanıldığı bir dizi yapıyorsanız sadece müzik, görüntü ve şiveyle durum kurtulmuyor. O coğrafyanın insanını da duruma dahil etmeniz gerekiyor. İnsan düşünmeden edemiyor. Karadeniz halkı bu şiddeti neden görmüyor?

Sen Anlat Karadeniz dizisinden bir oyuncu performansına da dikkat çekmek gerek! Öykü Gürman hayatımıza “Evlerinin önü boyalı direk” şarkısıyla girdi. Enerjisiyle de kalbimizi kazandı. Urfalıyım Ezelden dizisiyle oyunculuğa adım attı. Fakat Sen Anlat Karadeniz’de inanılmaz bir performans sergiliyor. Dizinin nefes aldıran karakteri Asiye’yi canlandırıyor. Ben Asiye’nin her sahnesine dikkat kesiliyorum ve yüzüm gülüyor. Daha fazla sahnesi olsun diye bekliyorum.

Box yeni eğlence mekanı

Şişhane’de Nan diye bir mekan var. Uzun yıllardır gittiğim, hatta ilk kitap tanıtımımı yaptığım yer! Doğum günü organizasyonlarımızı da hep Nan’da yaparız. Çünkü biliriz ki, sahibi Mümin Ten bize kendi evimizdeymişiz gibi hissettirir. Herkes güler yüzlüdür, servis şahanedir, müzikler ruhumuza hitap eder. Hem içerde, hem de dışarıda eğlenceye katılırsınız. Geçtiğimiz akşam Mümin’in doğum günüydü ve mekana uğradım. O gece yeni bir mekan daha açıyordu. Malum artık küçük, gizli mekanlarda eğlence moda. Nan’ın altında Box adında yeni bir mekan açıldı. 90’lar Türkçe müzik çalan mekanda eğlence garanti! Samimi bir mekanda, 90’ların ruhuna kendiniz bırakmak isterseniz Box bunu fazlasıyla karşılıyor. 

 

Yazarın Önceki Yazıları

31.10.2018

Çukur’da deliren delirene

29.10.2018

İkizler Memo-Can iyi başladı

27.10.2018

Müslüm bir umut filmi

25.10.2018

Kadın’ın rejisine büyük alkış

22.10.2018

Engin Akyürek ve Beren Saat 1 numara!

21.10.2018

Sofrada’yı Yemekteyiz’den gelin-kaynana formülü ayırıyor

20.10.2018

Türk dizilerine yoğun ilgi

18.10.2018

Mipcom’dan neler oluyor?

15.10.2018

Bu enerji Berk’i başka bir yere taşıyacak

14.10.2018

Halis Karataş film oldu
daha fazlası...