Onur Gülmek

tüm yazıları
e-posta gönder

Ne oldu Despina?

11.11.2017 Cumartesi

Belki 40 yıldır aynı yerinde hizmet veriyor Madam Despina... Kurtuluş son duraktaki, adına şarkılar yazılan meşhur meyhaneden bahsediyorum. Salaş olmasıyla gurur duyulurdu zamanında. Şimdilerde ise bu salaşlığın ayarını kaçırmışlar gibi duruyor. Bu tabir genelde, mekanın dekoru için kullanılmalıdır. Yoksa mutfaklarına yahut hizmetlerine yansıyınca, işin tadı kaçıyor.

Görünen o ki; kalıp müşterilerinin rehavetine düşmüşler ama zamanla onlardan da oluyorlar. Zaten iyiden iyiye lezzet bulamaz olduk dükkanda. Son gidişimizde bir de asık suratlarla karşılaştık. Personelde sanki ‘Bunlar kalksa da, evimiz gitsek!’ der gibi ifade vardı. Sanırsınız zorla çalışıyorlar. Halihazırda şık bir şeyler sundukları zaten yok, en azından insan güler yüz arıyor. Fakat o da yok. Baya bir bozmuş ‘Despina’. Vaktinde tavsiye ettiğimiz mekanların, bu halleri alması gayet kötü bir durum benim için...

Klasikler geri dönüyor

Memlekette tiyatroya kıymet veren bir avuç insan kaldığımızı söylemeye gerek yok sanırım. Eski ilgiyi geri kazanabilmek için, bin bir formül üretmeye çalışıyor sanatçılar. Yeni nesil salonlarda, güncel işler yapmaya gayret ediyorlar genellikle... Bu çaba elbette saygıya değer. Lakin klasik oyunları sergilemeyi unutmuyor değiller bazen.

Bu durumun önüne geçse geçse duayenler geçer. Bu sıralar Haldun Dormen ve Göksel Kortay’ın yaptığı gibi... Moliere’nin önemli eseri ‘Kibarlık Budalası’nı sahneye koyuyorlar. Bu ikilinin yanına Hakan Altıner gibi bir tecrübeyi de koyarsanız, işin kötü çıkması imkansız zaten. Olabildiğince eğlenceli bir şekilde yansıyor her şey seyirciye...

Bilmeyenlere not düşelim; olay 17. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Oldukça saf ama zengin olan Mösyö Jourdain’in, parasıyla görgüsüzlüğünü kapama çabasını anlatıyor hikaye. Tahmin edeceğiniz üzere kapanamıyor bu durum. Fakat onun ‘oldum’ zannedişi, ziyadesiyle komik hareketlere yol açıyor. Siz diyin eğlenmek için, ben diyeyim tiyatroya destek için, ziyaret etmeden geçmeyin.

Havadisler

- İlk havadis de tiyatrodan olsun o zaman. Sedat Bilenler ve arkadaşları, taze bir oyun koyuyorlar; Kundakçı... 16-17-30 Kasım’da Moda Oyun Atölyesi’nde ya da 22 Kasım’da Torun Center Artı Sahne’de izleyebilirsiniz.

- Zorlu Center içindeki Le Baron’da, Güvenç Dağüstün ve Burçün Büke performansları başladı. Program her Perşembe, akşam yemeği akabinde başlıyor.

- Karaköy’de eski Madeo’nun yerine, yeni bir kulüp açıldı bu hafta. Mekanın adı Glory... Akşamları yemek de servis ediyorlarmış. Hafta içleri ise canlı müzik programları var.

- Yarın 27. Akbank Caz Festivali kapsamında değişik bir organizasyon var. Bizim Tepe’de, caz müzik eşliğinde kahvaltı yapılacak. Event’in adı; Cazlı Brunch...

Yazarın Önceki Yazıları

10.02.2018

Tiyatro takvimim

03.02.2018

Cep yakar

27.01.2018

Sahil turları

20.01.2018

Abdi ile canlı müzik

13.01.2018

Turizmi bitirmeyin

06.01.2018

Yeni yılın yenileri

30.12.2017

Yılbaşı önerileri

23.12.2017

İstanbul’un fethi

16.12.2017

Erzurum’da hayat var

09.12.2017

Üniversiteli olmak vardı
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Kürşad Zorlu

Rusya neden böyle yapıyor?

Gökhan Dinç

Tehlike büyük

Volkan Tümkor

5-0'ı fırsata çevirmek

Güngör Mengi

‘En ağır ceza’ ve Rusya’nın mesajı

Murat Çelik

Münih yolunda...

Oya Doğan

Filmi ve diziyi hikaye izletir