Okul seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Okul seçimi, çocuğun anaokulundan liseye kadar her kademesinde önemli bir karar. Aileler, çocukları okul çağına geldikleri andan itibaren hangi okula gitmeleri gerektiğini detaylı bir şekilde araştırıyor. Bu durumda anne babaların bazı kriterleri göz önünde bulundurmaları ve gezdikleri okulları buna göre değerlendirmeleri gerekiyor.

Okul seçimi için araştırmalar devam ediyor. Okulların açılmasına sayılı günler kaldı.  Veliler de okul okul gezip çocukları için en uygun olanı seçmeye çalışıyorlar. Uğur Koleji Kurucusu Kemal Koçak, çocuklara eğitim verecek okulun akademik kadro, eğitim modelleri ve sosyal imkanlar açısından tam donanımlı olması gerektiğini vurgulayarak velilerin tercihlerini bu yönde yapmalarının önemini belirtiyor. Peki dikkat edilmesi gereken hususlar neler:
Eğitim sistemi

Her çocuğun farklı özellikleri bulunuyor. Bu nedenle bilgiyi öğretmeyi değil, bilginin öğrenilebilmesi için gerekli beceriyi kazandırmayı hedefleyen, öğrenciye zengin öğrenme seçeneği sunan okul kabul edilmeli.
Sosyal etkinliklerin önemi

Ders programı dışında çocukların ilgi ve yeteneklerine uygun etkinliklerin olması çocuk için farklı aktivitelere katılma olanağı sağlıyor. Tercih konusunda sosyal etkinliklere de dikkat edilmesi gerekiyor.
Okulun ders sayısı, saatleri
Lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlık programları
Yabancı dil eğitimi
Okulun fiziksel olanakları (bahçesinin, spor salonunun, kütüphanesinin olması gibi)
Sınıf mevcutları