Murat Çelik

tüm yazıları
e-posta gönder

Metin Temel’e rütbesini kim takacak?

29.08.2018 Çarşamba

Aldığım bilgiye göre, başlıktaki sorunun yanıtı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan değil, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar.

***

Dün öğleden sonra  Ankara gündemine düşen haberde orgeneralliğe terfi eden İsmail Metin Temel’in rütbesini bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  takacağı bilgisi yer alıyordu.

Haber şöyleydi:

“Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla orgeneralliğe terfi eden 2’nci Ordu Komutanı İsmail Metin Temel ve oramiralliğe yükselen Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal’a rütbelerini, yarın (bugün) düzenlenecek törenle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan takacak.”

Çoğu yayın organı aynen kullandı bu haberi.

Muhtemelen bugünkü gazetelerin çoğunda da yer alacak aynı haber.

Ancak dün akşam saatleri itibariyle bu haber gerçeği yansıtmıyordu.

Apolet sökme polemiğine konu olan komutan

2’nci Ordu Komutanı olarak önce Fırat Kalkanı, ardından da Zeytin Dalı harekatlarını sevk ve idare eden İsmail Metin Temel, 24 Haziran seçim kampanyasında yaşanan ‘apolet sökme’ tartışmasının konusu olmuştu .

Temel’in, 31 Mayıs 2018 tarihinde Malatya’daki iftar programında Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını alkışladığı anların görüntüleri objektiflere yansımıştı.

Erdoğan konuşmasının o bölümünde, seçim yarışındaki rakibi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi eleştiriyordu.

İnce de bu duruma çok sert tepki göstermiş ve  Cumhurbaşkanı seçilmesi hâlinde Metin Temel’i emekliye sevk edeceğini söyleyip şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türk ordusunun generali misin, Ak Parti’nin il başkanı mısın? Herkes haddini bilecek, herkes kurallara uyacak. Herkes anayasaya, yasaya uyacak. Bir general öyle bir şey yapamaz. Onun apoletlerini sökeceğim” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın yanıtı

İnce’nin “Apoletlerini sökeceğim” sözlerine, Tayyip Erdoğan, 2 Haziran 2018 tarihinde düzenlediği Konya mitinginde şöyle cevap vermişti:

“ Bizim Metin Temel Paşamızla terörle mücadeleden, Zeytin Dalı Harekatı’ndan gelen yakın da bir hukukumuz var. Muharrem İnce, millet sana Metin Temel Paşa’nın apoletlerini sökecek fırsatı hiçbir zaman vermez ama seni sandığa öyle bir gömer ki, çok hevesli olduğun CHP Genel Başkanlığı yarışına katılacak yüzün dahi kalmaz. ”

Seçim meydanlarında yaşanan bu polemiğin ardından, 2 Ağustos 2018’de yapılan YAŞ toplantısında alınan kararla Metin Temel, orgeneral rütbesine terfi ettirildi.

Rütbe töreni bugün

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesinde, en üst rütbeye yükselen iki general var bu sene.

İlki, orgeneralliğe terfi eden Metin Temel, diğeri de oramiral rütbesine çıkartılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal.

Bu iki komutan için bugün saat 16.00’da Genelkurmay Karargâhı’nda rütbe takma töreni düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı’nın katılması öngörülmeyen törende Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yer alacak.

Aldığım bilgiye göre, İsmail Metin Temel’e orgeneral rütbesini Bakan Akar takacak.

Dün bu yazının kaleme alındığı saat 18.30 itibariyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taslak programında, Genelkurmay Karargâhı’ndaki o törene katılım yer almıyordu.

Erdoğan’ın günlük programları genellikle gece geç saatlerde son hâlini alıyor. Program kesinleştiğinde aksi yönde bir değişiklik olmazsa ki olacağına pek ihtimâl verilmiyor - Erdoğan bugün Ak Parti MYK toplantısına başkanlık edecek.

Yazarın Önceki Yazıları

01.11.2018

ZIPIR

31.10.2018

Siyah-beyaz ölüm-yaşam

26.10.2018

Bahçeli’nin kararlılığı

24.10.2018

İttifak kulislerinden isimsiz demeçler

23.10.2018

Cumhur ittifakındaki bağ pamuk ipliği mi, çelik tel mi?

17.10.2018

Küresel liderin bölgesel temasları

16.10.2018

Tercih

06.10.2018

Siyaset, saygı, üslup

04.10.2018

Bu soru bütün Meclis’e

02.10.2018

İlk gün mesajları ve soruları
daha fazlası...