MHP’den sonra CHP’den de aşı zorunlu olsun önerisi

Milliyetçi Hareket Partisi bir süre önce çocuklarda aşılamanın hayati önem taşıdığını belirterek yaptırmayanlar için iki yıla kadar hapis öngören bir yasa teklifini TBMM’ye sunmuştu. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de aşı yaptırmanın zorunlu hale getirilmesi için kanun teklifi hazırladığını bildirdi.

07.09.2018 Cuma 02:30
Güncellenme: 06.09.2018 23:32

Emir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifi ile aşının zorunlu olmasının hedeflendiğini belirtti. Bazı ailelerin aşılamaya karşı olduğunu kaydeden Emir, bu nedenle başta kızamık olmak üzere aşı ile önlenebilir birçok hastalığın yaygınlaşmaya başladığına işaret etti. Emir, “Aşının zorunlu olmasına ilişkin kanun teklifinde, genişletilmiş bağışıklık programınca yapılması gereken aşıların, velinin iznine tabi olmaksızın yapılması gerektiğine dönüktür. Yani, Sağlık Bakanlığı aşılama programına bir aşıyı aldıysa, o konuda yeterli bilimsel çalışma yapılmışsa, çocuklarımıza o aşı yapılmalıdır. Bu, anne babanın inisiyatifine terk edilmemelidir” diye konuştu.

Anayasa gereğince, çocuğun ve kamunun yüksek yararının, yasal vasilerin tasarrufundan daha önemli olduğuna değinerek, şarbon vakalarını da anımsatan Emir, ilgili bakanlıkların üstüne düşen görevleri yapması, denetim mekanizmalarını çalıştırması ve vakalarının görüldüğü yerlerin karantinaya alınması gerektiğini vurguladı.

En Çok Okunan
Siyaset Haberleri

Mansur Yavaş'tan flaş 'adaylık' paylaşımı

CHP'den ikinci Öztürk Yılmaz hamlesi!

Öztürk Yılmaz ateş püskürdü! Çarşambayı bekleyin

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı'ndan Fransa Dışişleri Bakanlığı'na sert tepki!

AK Parti aday adaylığı başvuruları uzatıldı

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Mansur Yavaş sorusuna yanıt!

CHP'den Kemal Kılıçdaroğlu-Ahmet Türk görüşmesine ilişkin açıklama!

Bakan Çavuşoğlu'ndan çok sert açıklama!

Kılıçdaroğlu ve Akşener'den 'yerel seçim' görüşmesi