Kırmızı alarm verildi! Milyonlarca kişi kaçıyor

ABD'yi cuma günü etkilemesi beklenen Florence kasırgası nedeniyle Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerinde yaşayan 1 milyon kişi için tahliye emri verildi. Kasırga nedeniyle son olarak başkent Washington DC ve Maryland'de de acil durum ilan edildi.

12.09.2018 Çarşamba 07:02
Güncellenme: 12.09.2018 07:05
ABD Ulusal Kasırga Merkezi, yaptığı son açıklamada, kasırganın hızının saatte yaklaşık 210 kilometreye ulaştığı ve Kuzey Carolina'nın bin 360 kilometre güneydoğusunda etkili olduğu belirtildi.
 
Florence'in şiddetini artırmasının beklendiği kaydedilen açıklamada, "Florence karaya ulaştığında oldukça tehlikeli bir kasırga olacak." ifadesi kullanıldı.
 
Yaklaşan kasırga nedeniyle ABD'nin doğu kıyısındaki Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerinde yaşayan 1 milyon kişi için tahliye emri verildi. Tahliye emri verilen bölgelerde uzun araç kuyrukları oluştu.
 
 
BAŞKENTTE ACİL DURUM İLAN EDİLDİ
 
Kasırganın tetiklediği şiddetli rüzgarların perşembe, kasırganın ise cuma sabahı karaya ulaşması bekleniyor .
 
Meteoroloji uzmanları, kasırga nedeniyle oluşan sel ve şiddetli rüzgarların tahliye emri verilen eyaletler haricinde Tennesse, Georgia, Batı Virginia, Ohio, Maryland ve Pensilvanya'da da etkili olabileceği uyarısı yaptı.
 
Kasırga nedeniyle son olarak başkent Washington DC ve Maryland'de de acil durum ilan edildi.
 
Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı yöneticilerinden Jeff Byard, yaptığı açıklamada, "Florence, ülkemizde büyük bir hasar oluşmasına yol açacak. Kasırganın sonuçlarının telafi edilmesi oldukça uzun bir zaman alacak. Sadece birkaç günde atlatacağımız bir kasırga olmayacak." ifadesini kullandı.
 
SON 20 YILIN EN ŞİDDETLİ KASIRGASI OLABİLİR
 
Meteoroloji uzmanları, şiddeti kategori 4'e çıkan Florence'in ABD anakarasını son 20 yılda vuran en şiddetli kasırga olabileceği uyarısında bulunmuştu.
 
ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, "Florence'in son yıllarda doğu kesimini vuran en kötü kasırgalardan biri olabileceği bilgisini aldım. Ayrıca Kuzey Carolina, Güney Carolina ve Virginia'yı doğrudan vuracağı söylendi. Lütfen hazırlıklı ve güvende olun." demişti.

En Çok Okunan
Dünya Haberleri

Son dakika... Şam'a saldırı! Çok sayıda asker öldü! İsrail...

Katar'dan Lübnan'a 500 milyon dolarlık destek

Son dakika... ABD-YPG konvoyuna saldırı! Ölüler var!

Son dakika... Geri çevirdi: Bizde o kadar para yok!

Son dakika... Maduro'ya darbe çağrısı!

Son dakika... Peş peşe haberler geliyor! 100'den fazla ölü

Son dakika... Askeri üsse saldırdılar! Çok sayıda ölü ve yaralı

Son dakika... 'Türkiye ile zirve planlıyoruz!'

KDC'de ebola nedeniyle ölenlerin sayısı 370'e yükseldi

AB'den Suriye ve Rus yetkililere kimyasal silah yaptırımı