Facebook o uygulamayı platformdan çıkardı

Facebook, kullanıcı bilgilerini araştırma şirketleri ile paylaştığı gerekçesiyle ikinci bir “kişilik testi” uygulamasını platformundan kaldırdı.

27.08.2018 Pazartesi 15:38
Güncellenme: 27.08.2018 15:40
Facebook, “myPersonality” adlı kişilik testi uygulamasının 4 milyona yakın kullanıcı bilgisini kötü amaçla kullanmış olduğu gerekçesiyle bu kararı aldı. Uygulamayı geliştirenlerin Facebook’un inceleme talebini geri çevirmesi kararda etkili oldu.
 
 
Amerikanın Sesi'nde yer alan habere göre, Facebook, “myPersonality” isimli uygulamanın kullanıcı bilgilerini araştırma şirketleriyle paylaştığının belirlenmesi sonrasında, uygulamaya karşı gerekli adımları attıklarını belirtti.
 
Facebook, uygulama kullanıcılarına da, bilgilerinin kötü amaçla kullanıldığına dair bir uyarı göndereceklerini belirtti.
 
Facebook daha önce de, Cambridge Analytica araştırma şirketine kullanıcı bilgileri sızdıran bir uygulamayı, sosyal medya platformundan kaldırmıştı.
 
2007’de David Stillwell tarafından geliştirilen “myPersonality” uygulaması, kullanıcıların “kişilik” özelliklerini belirlemek için kullanıcıları sorular soruyor.
 
Mart ayında ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalında da, Facebook’un kullanıcı bilgilerini gizli tutma yükümlülüklerini ihlal ettiği dile getirilmiş ve bu, dünya çapı9nda tepki uyandırmıştı.
 
Facebook daha sonra binlerce uygulamayı incelemeden geçirdiklerini ve 400’den fazla uygulamayı da standartlara uymadıkları için askıya aldıklarını belirtmişti.
 
Cambridge Analytica,”This is Your Digital Life” adlı uygulama sayesinde 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerine erişmişti.

En Çok Okunan
Teknoloji Haberleri

Borcu olan şimdi yandı! Borçlunun yerini gösteriyor

WhatsApp’tan mesaj kısıtlaması

Ve değişti! İşte yeni gelen müthiş özellikler

YouTube meydan okuma videolarını yasakladı

İşte dünyanın en hızlı internetini kullanan ülkesi

Siber dolandırıcılar bu kez Netflix’i alet ediyor

ASELSAN, Albatros ile dalgaları aştı

Google, o soruna çözüm arıyor

Avrupa'nın en çok satan oyunu belli oldu

Ünlü Youtuber ne kadar kazandığını açıkladı