Dr.Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

Cildinizde sihirli değnek etkisi gösterecek 8 yiyecek

14.10.2017 Cumartesi

Cildi sağlıklı tutmak sadece sağlık açısından değil, aynı zamanda güzel ve fit görünmek için de önemli. İşte cildinizi sihirli değnek değişmişçesine parlatacak 8 yiyecek...

1-Avokado - Sağlıklı yağ deposu

Avokado yağlı bir meyve; içerdiği yağın yüzde 80’i sağlık için çok yararlı ve hem iç hem dış cildimizi iyileştiriyor, güzelleştiriyor. Avokado potasyum mineralinden de zengin; bu özelliğiyle sinir hücreleri arası iletişimi kolaylaştırıyor.

2- Ceviz - Yaşlanmayı önlüyor

Ceviz özellikle kalp ve beyin sağlığımız için çok gerekli olan Omega-3 yağ asitlerini içeriyor. Ancak aynı zamanda Omega-3 yağları eşittir güzel cilt! Pırıl pırıl, dinlenmiş görünümlü, yaşlanması gecikmiş bir cilt için kesinlikle Omega-3’leri bol bol almamız gerekiyor. Günde bir küçük avuç ceviz yemeyi alışkanlık haline getirin.

3-Zeytinyağı - Güzellik iksiri

Zeytinyağı sağlığımız için yine çok faydalı olan tekli doymamış yağları içeriyor. Adeta bir güzellik iksiri. Cilt için kullanabileceğiniz en güzel ‘içilebilir‘ krem. Aynı zamanda uzun yaşamın kanıtlanmış sırlarından biri. Her gün en az iki yemek kaşığı tüketmeye çalışın. 

4-Somon - Ciltte harikalar yaratıyor

Somon yağlı bir balık. Ülkemizde hamsiyle birlikte en çok sevilen yağlı balıklardan. Her mevsim bol bulmak - yemek mümkün, pişirmesi de kolay. İçerdiği Omega-3 yağ asitleriyle ciltte harikalar yaratıyor. Haftada iki kez somon yemeyi alışkanlık haline getirin.

5- Domates - Cildin bodyguard’ı

Domates yüzde 95 oranında su içeren bir sebze. Cildimizin suya ihtiyacı olduğunu unutmayalım; bu tür sulu sebzeler cilt için yararlı. Domates son yollarda içerdiği likopen adlı antioksidan açısından da mercek altında. Likopenin prostat ve meme kanserine karşı etkili olduğu araştırmalarda gösterildi.

6-Maydonoz - Dokuları sıkılaştırıyor

Maydanoz bol C vitamini içeriyor; C vitamini de cilde destek veren kollagen dokusunun birbirine daha sıkı bağlanmasını sağlıyor. Yani cildimiz yumuşamıyor, elastikiyetini kaybetmiyor. Diri kalıyor. Ayrıca  C vitamini tüm cilt hastalıklarına karşı bağışıklık mekanizmamızı güçlendiriyor.

7-Havuç - Bitkisel A vitamini

Havuç beta-karoten deposu. Beta karoten ise A vitaminin bitkisel şekli. Vücudumuzda A vitaminine çevriliyor. A vitamini cilde destek sağlayan, güçlendiren vitaminlerden. Aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan. Havuçu iyi bir diyet yiyeceği olarak da kullanmak mümkün.

8-Taze kırmızı biber - Parlak bir cilt için

C vitamini denince akla ilk gelen yiyecek taze kırmızı biber olmalı! Çoğu kişi hala portakal, mandalina, limon diye düşünüyor, ancak narenciye grubu C vitamini içerikleri açısından listenin ortalarında yer alıyor. Taze kırmızı biberi kahvaltıdan başlayarak her öğünde tüketmenizi öneririm. Aynen kendi cildi gibi bizim cildimizi de parlatıyor.   

Yazarın Önceki Yazıları

16.06.2018

Bayramda keyifle yiyin

09.06.2018

İftara da sahura da yakışıyor: MAKARNA

26.05.2018

Oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalı?

19.05.2018

Güneşten D vitamini üretme zamanı

12.05.2018

5:2 Diyeti

05.05.2018

Genetik teste göre diyet ne kadar doğru?

21.04.2018

Balıkla zayıfla!

14.04.2018

2018 diyet trendleri

07.04.2018

Eşiniz horluyor mu? Artık çözüm var!

31.03.2018

Şişmanım ama sağlıklıyım!
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Güngör Mengi

‘Türkiye için çalışma’ erdemi!

Murat Çelik

Pentagon açıkladı törenle verilecek

Oya Doğan

Yaz ekranında neler izleyeceğiz?

Cem Ceminay

Ne kıyafetlerin ne çiftlerin ne geçimsizlerin en ilginci popüler jönlerin piştisi