Dizel yasağı lüksleri vurdu

Almanya’da bazı şehirlerde dizel otomobile yasak getirilmesi BMW, Mercedes, Audi, Land Rover, Volvo’nun satışlarını olumsuz etkiledi

18.06.2018 Pazartesi 02:30
Güncellenme: 18.06.2018 01:07
METE TANSU / mtansu@gazetevatan.com

Emisyon skandalı sonrası dizel otomobil satışlarında kan kaybı hızlanırken, Avrupa’da pazar payı yüzde 40’ın altına geriledi. Almanya’da birçok şehirde dizelin kademeli olarak yasaklanacağının duyurulması bu kez lüks markaların satışlarını vurdu. BMW (yüzde 7.7), Mercedes (yüzde 6.1) Audi (yüzde 5.3), Land Rover (yüzde 4.4) ve Volvo’nun (yüzde 1.3) satışları Mayıs’ta geriledi.

Analistler markaların yeni model atağına karşın performanslarının düşüşünde Almanya’da eyaletlerin dizel araçlara yasak getirmesinin etkili olduğunu belirtti.

Hatırlanacağı üzere Hamburg Almanya’da ilk dizel yasağını başlatan şehir oldu. 31 Mayıs tarihinden itibaren Hamburg’a dizel araçların girmesi yasaklandı. Federal İdare Mahkemesi de Stuttgart ve Düsseldorf şehirleri için açılan davalarda hava kirliliğinin önlenmesinde son çare olarak yüksek emisyonlu araçların trafikten men edilebileceğine hükmetmişti. Yasaklardan rahatsız olan Daimler önümüzdeki günlerde hükümetle görüşecek.

En Çok Okunan
Otomobil Haberleri

Üretim sert fren yaptı

Efsane geri döndü

Avrupa piyangosu

Scooter tadında, 100 km’de 2.5 lira harcayan elektrikli

3. kez Türkiye’nin ihracat şampiyonu

Kaslı Kia Stonic 2 seçenekle geldi

3 şanslı Türk alabilecek

En çok satan turneye çıktı

İzmitli i20 makyajlandı