Bitcoin rekordan rekora koşuyor

Hafta başından bu yana rekordan rekora koşan bitcoin, 16 bin dolar seviyesini de geride bıraktı.

07.12.2017 Perşembe 22:22
Güncellenme: 07.12.2017 22:23
AA
Sanal para birimi bitcoin'in değeri, 16 bin doları aşarak rekor  tazeledi.
 
Dün 12 bin dolardan 14 bin dolara çıkarak iki rekor kırmasının  ardından yükselişini sürdüren bitcoin, TSİ 20.40 sularında 16 bin 260 dolardan  işlem görüyor.
 
Sadece bu hafta başından beri yüzde 40 değer kazanan bitcoin’in yıl  başından bu yanaki kazancı ise yüzde 1500’e yaklaştı. Bitcoin, 2017’nin ilk  günlerinde bin doların hafif üzerinde işlem görüyordu.
 
Gösterdiği güçlü performansla dünya genelindeki 1200 civarındaki sanal  para arasında en değerli olan bitcoin'in toplam piyasa değeri, 270 milyar dolarla  Mc Donald’s, Boeing, Visa, Goldman Sachs ve Disney gibi devleri geride bırakıyor.
 
Borsa ve vadeli piyasalarda işlem görecek
Analistler, bitcoin'in son dönemde rekor üstüne rekor kırmasında ABD  merkezli finans şirketlerinin, bitcoin'e ürünleri arasında yer verme kararı  almasının önemli rol oynadığını belirtiyor.
 
ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonundan (CFTC) geçen cuma yapılan  açıklamaya göre, CME Group, CBOE ve Cantor Fitzgerald isimli finans şirketleri  bitcoin'i yatırım ürünleri arasına eklemek için gerekli resmi izinleri aldı.
 
Dünyanın en büyük borsa işletmecisi CME Group, bu açıklamanın ardından  vadeli bitcoin işlemlerine 18 Aralık'tan itibaren başlayacağını duyurmuştu.
 
Bu arada, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası da bugün yaptığı  açıklamayla sanal para birimi teknolojisinin, takas, işlem tasfiyesi ve saklama  hizmetlerinde kullanılmasına izin verdi.
 

En Çok Okunan
Ekonomi Haberleri

Ölüm aylığı artık otomatik bağlanacak

Merkez Bankası'ndan 'zorunlu karşılık' adımı

Emlakçı bile ‘barış’ fırsatçısı oldu

Çalışanlar dikkat! Ayda 7 bin TL fazla kazanabilirsiniz

İzinsiz reklam mesajlarına "1 milyonluk" ceza

Emekliye müjde! 674 lira artış

Belçika’yı karanlıktan Türk gemisi kurtaracak

Ekim ayı tüketici güven endeksi açıklandı

Bebeğine ‘Ömer’ dedi Türkiye’ye tatile geldi

Turizmcilerden yerli turist için kritik uyarı