Berna Laçin

tüm yazıları
e-posta gönder

Roma’da sömestr tatili

28.01.2018 Pazar

Siz bu satırları okurken biz iki anne ve üç kızı sömestr tatili için Roma’dayız. Çocuklarla yapılacak o kadar çok şey var ki bu şehirde... İşte bu kış günlerinde Roma...

Yarı yıl tatilini yarıladık. Bu haftayı çok iyi değerlendirmeli ve göz açıp kapayıncaya kadar günlerin geçmesine izin vermemeli. Geçen hafta sonu çocuklar ve aileler için etkinlik tavsiyelerimi yazmıştım. Ben bu sene hayatımda ilk defa plan program yapmadım ve can kardeşim Aslı’nın son dakika pasına gelişine vurdum. Siz bu satırları okurken biz iki anne ve üç kızı Roma’dayız. “E kış günü“ demeyin, Roma her mevsimde güzel bunu bilin. Çocuklarla yapılacak o kadar çok şey var ki bu şehirde... Yemekler de efsane... Makarnalar, pizzalar, dondurmalar... Roma’da her şey çocuklardan yana.

 

Konaklama: Merkezde kalın, sonra tabana kuvvet Roma sokaklarını arşınlayın. Günlük turistik gezi otobüsleri de bu şehri keşfetmek için şahane. Kaybolmaktan şakın korkmayın. Trevi Çeşmesi (sadece biz Aşk çeşmesi diyoruz), İspanyol Merdivenleri, Collesium üçgeninde kalırsanız, rahat edersiniz.

Pantheon: 43 metre tavan, kubbenin ortasında 8 metrelik bir delikle sıradışı bir Antik Roma mimarisi. Piazza Navona-Pantheon ve Vitoria Emmanuella Caddesi üçgeninde kalan ”Piazza di Pasquino” daki “Cul de Sac” bence Roma’nın en değişik yemek mekanı. Küçücük, salaş az ama öz seçenekli muhteşem bir mutfak.

Navona Meydanı: 33 bin kişilik yarış alanı. 2 bin yıl önce yapılmış, yıkılmış sonra elips şeklini koruyarak yeniden küllerinden doğmuş. Meydanda “dört nehir çeşmesi” denilen; Ganj, Tuna, Rio del Plata, Nil. Meydanda nefis bir dondurmacı var, “Grom” özellikle limon sorbe sevenlerin ıskalamaması gereken bir dondurmacı.

Vatikan: Nehrin diğer tarafında, Roma’nın göbeğinde özerk bir şehir devleti. Vatikan kilisesi ücretsiz. Büyüleyici olan müze kısmı. Sistine Şapel’deki eserleri, o muhteşem resimleri görmeden “Roma’yı gördüm” demeyin.

GÖRKEMLİ COLLESIUM

İmparator Geçidi’nden yürüyerek, kalıntılar arasından geçerek gelin Collesium’a. Belki de dünyanın en turistik yapısı burası. Üşenmeyin biraz aşağı yürüyün Vis Mastro Giorgio üzerindeki De Felice’de afiyetle yemeğinizi yiyin.

Tarih, kültür ve lezzet bir arada

Trevi Çeşmesi: Şakın bir İtalyan’a “Aşk Çeşmesi” diye yolunuzu sormayın, çünkü sizi anlamayacaktır. O tamamen bizim taktığımız bir isim. Hemen karşısındaki sokağın başındaki dondurmacı ve krepçi harikadır. Ayrıca o sokaktan ilerlediğinizde “Roman Cuisine”in en güzel ve yerel lokantalarını bulabilirsiniz. Şarküteri ve atıştırmalık için “La Proseuttera” şahane. Al Moro da Trevi Çeşme’si civarında tavsiye edebileceğim tipik “tarttoria”lardan. En sevdiğim ise kesinlikle “That’s Amore”. 

 

Trestevere: Küçük küçük lokantalar ve minik dükkanlarıyla Roma’nın en şirin bölgesi. Casa Rita ya da eski adı ile Pizzeria La Margarita iddia ediyorum Roma’nın en iyi pizzacısı. Kırmızı ve beyaz iki çeşidi var, kırmızı isteyin ki bizim alışık olduğumuz gibi domates soslu olsun. 

Yazarın Önceki Yazıları

13.05.2018

Anne olmak demek...

06.05.2018

Lütfen okuyun ve paylaşın, artık yeter!

29.04.2018

Perilerin masal diyarı gerçekmiş meğer

22.04.2018

Rusya’nın batıya açılan penceresi

15.04.2018

İçinde tarih yatıyordu

08.04.2018

Kadınlar her yerde sahnede

01.04.2018

İstanbul yaşam kalitesinde 134’üncü

25.03.2018

Dünyamız elden gitmeden...

18.03.2018

İnternet dizilerinde RTÜK ayak sesleri

11.03.2018

Hayatı deneyimlemek üzerine yeni keşiflerim
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Koray Caner

Lüksleşen spor sporlaşan lüks

Prof. Dr. Öznur Özdoğan

Dünyada ve ahirette güzellik ver

Kürşad Zorlu

Yeni bir devrim başladı bile

Güngör Mengi

Seçmene güzel vaatler

Oya Doğan

Merve gibi olmak istiyoruz

Onur Gülmek

Şehrin iftariyelikleri

Ömer Güvenç

Deli cesareti