ABD'nin devirmek istediği lider Ankara'da!

Venezuela lideri iki günlük bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

06.10.2017 Cuma 11:02
Güncellenme: 06.10.2017 15:56
Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, bu sabah başkent Ankara'da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından karşılandı.
 
Maduro'nun Ankara ziyareti, iki gün sürecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşecek. Randevuda bölgesel ve ikili ilişkiler masaya yatırılacak.
 
 
Ayrıca iki ülkenin dışişleri bakanları da çeşitli görüşmeler yapacak.
 
Dün Ankara'da konuşan Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramon Gordils, Türk yatırımcıları beklediklerini söylemişti.
 
 
ERDOĞAN TÖRENLE KARŞILADI
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu törenle karşıladı. Öte yandan Maduro, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ndeki törende yaptığı konuşmada, "Türkiye'ye geldik çünkü Türkiye'ye inanıyoruz. Yeni bir gücün doğduğunu biliyoruz" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maduro'yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı.
 
 
Erdoğan ve Maduro'nun tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, iki ülkenin milli marşları çalındı.
 
Konuk Devlet Başkanı Maduro, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı, Türkçe 'Merhaba asker' diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.
 
İkili ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelere geçen Erdoğan ve Maduro, daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.
 
 
'VENEZÜLA'DAKİ HER DEVLET ÜNİVERSİTESİ'NDE BİR TÜRK KÜRSÜSÜ AÇALIM'
 
Öte yandan Maduro'ya Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen törenle 'Ankara Üniversitesi Dostluk Beratı' takdim edildi.
 
Maduro, törende yaptığı konuşmada, beratı almaktan şeref duyduğunu belirterek, "Ekonomik ve ticari anlamda ilişkileri geliştirmek için önümüzde yapacak daha çok iş bulunuyor" dedi.
Maduro, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'in Venezüella'daki bir üniversitede Türkiye Kürsüsü kurulması talebinde bulunduğunu hatırlatarak, "Venezüella'da bulunan her devlet üniversitesinde bir Türk Kürsüsü açalım. Bunun başlangıcını komutanımız Hugo Chavez tarafından kurulan ülkenin hemen her bölgesinde kampüsleri bulunan ve güçlü bir eğitim çatısı olan Venezüella Bolivar Üniversitesi'nde yapalım istiyorum" diye konuştu.
 
 
Dünyada bir tek Amerika bulunmadığını, kendisinin 'başkaldıran, özgürlüğü için mücadele eden diğer Amerika'dan' geldiğini vurgulayan Maduro, Güney Amerika ülkelerinin bağımsızlık mücadelesinde önemli yerleri olan General Francisco Miranda ve Simon Bolivar'ın çabalarından örnekler verdi.
 
'İMPARATORLUK HEGEMONYASINA BAĞLI YAŞAYAN ÜLKELER DÜNYADAN SİLİNECEK'
 
Maduro, 21. yüzyılın çeşitli zorluklar barındırdığına dikkati çekerek, daha önceki iki yüzyılda yaşanan savaşlarda köleliğe, ırkçılığa ve sömürgeciliğe baş kaldırıldığını söyledi.
 
Maduro, "Biz Bolivarcı Venezüellalılar şuna eminiz: 21. yüzyılda artık imparatorluk hegemonyasına bağlı yaşayan ülkeler dünyadan silinecek" ifadesini kullandı.
 
'DÜNYA BİRKAÇ ÜLKEDEN ÇOK DAHA BÜYÜK'
 
"Dünya birkaç ülkeden çok daha büyük. Biz çok merkezli ve çok kutuplu bir dünyanın kurulacağından eminiz" diyen Maduro, bu model içinde insanların dinlerini, hayat tarzlarını özgür şekilde ifade edeceklerine inandıklarını söyledi.
 
 
'YENİ BİR GÜCÜN DOĞDUĞUNU BİLİYORUZ'
 
Bu düzende hiç kimsenin, hiçbir zaman birine kendi inancını, hayat tarzını zorla empoze edemeyeceğine vurgu yapan Maduro, şunları kaydetti:
 
"Bu anlamda medeniyet yolunda büyük bir diyalog çağrısı yapıyoruz. Dünya iş birliğine, barışa ve eşitliğe dayanan bir denge üzerinde yeni güç odaklarının ve kutuplarının doğacağını, böylece dünyanın yeni bir dengeye kavuşacağını düşünüyorum. Bu dünya için mücadele edilmeli. O yüzden Türkiye'ye geldik çünkü Türkiye'ye inanıyoruz. Yeni bir gücün doğduğunu biliyoruz. Tarihine ve kültürüne inanıyoruz. Daha da yaklaşalım, birbirimizi daha iyi tanıyalım, saygı duyalım ve bu yeni dünya için temelleri atmaya başlayalım diye dostluk kollarımızı size uzatıyoruz."

En Çok Okunan
Dünya Haberleri

Çin'den ABD'nin 'askeri yaptırımlarına' tepki

Fuhuş pazarlığı yaptığı hayat kadınını...

40 yıl sonra ortaya çıktı! 'İsrail kendi lehine çevirdi'

Pes! Duyanlar şoke oluyor! Haftada...

Fas'ta yakalanan ABD'li rahip ülkesine iade edildi

Korkulan oldu! Ölü sayısı 68'e çıktı

Filistin'den "ABD'li hiçbir yetkiliyle görüşmedik" açıklaması

Ve ilk görüntüler geldi

Dikkat çeken açıklama: O zirvenin arifesinde...

İran Irak'a sınır kapılarını kapattı