100 bin gence 10 bin lira

2023'e kadar 100 bin bilişimci istihdam etmeyi hedefleyen hükümet, bu alanda eğitim alacak gençlere 10 bin lira kupon verecek.

10.09.2018 Pazartesi 08:17
Güncellenme: 10.09.2018 08:17
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük icraat programı kapsamında bilişim sektöründe 'Mesleki Eğitimde Kupon Sistemi' için talep toplama süreci başladı. Hükümet, 2023'e kadar kamuda 100 bin bilişimci istihdam etmeyi hedeflerken; siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme, kodlama gibi alanlarda niteliklerini geliştirmek isteyen gençler 10 bin liralık kupondan yararlanabilecek. Gençlerin harçlıkları ile genel sağlık sigortası, iş kazası meslek hastalığı sigorta primleri de ödenecek. Bu yöntemle bilişim sektöründeki mesleklerde gençlerin akredite edilmiş mesleki eğitim sağlayıcılarından kendilerine uygun zaman ve şartlarda esnek bir şekilde eğitim almaları sağlanacak. 
 
SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
 
Gençlere, başta bilişim olmak üzere geleceğin mesleklerini öğrenmek için eğitim verilecek. Eğitimleri özel kurumlar verecek ve eğitimin içeriğini işverenler belirleyecek. Eğitim görecek gençlere devlet 10 bin lira kupon verecek. Gençler bu kuponları kullanarak, istedikleri yerde ve istedikleri şartlarda eğitim alabilecek. Eğitim görenlere cep harçlığı da verilecek. Eğitim sonrası gençler işe yerleştirilecek. (Takvim)

En Çok Okunan
Ekonomi Haberleri

Gram altın fiyatında "agresif yükseliş" bekleniyor

Emekli maaşlarına yüzde 14 zam!

18 asırlık zeytin ağacının yağı, yarım litresi 30 bin TL'ye alıcı buldu

Araç sahipleri dikkat! Bin 250 lira ceza geliyor

Son dakika... Neredeyse bedava! Tarihi fırsat

Flaş! Yeni petrol rezervi bulundu...

Taze kaşarda hileye dikkat: Daha sarı göstermek için...

Bombus arısıyla ürettiği domateslerin her biri 1 kilo

Son dakika... Bakan müjdeyi verdi: 2019'da başlamayı planlıyoruz

Palamudun fiyatı, sezonu biterken 35 TL'ye çıktı