‘Emaneti daha ileri taşıyacağız’

Başkan Erdoğan, 737. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma Şenlikleri nedeniyle yayınladığı mesajda, “Bu topraklarda Ertuğrul Gazi’nin temelini attığı emaneti, bizden sonraki nesillere daha ileriye taşıyıp teslim etmekte kararlıyız” dedi...

10.09.2018 Pazartesi 02:30
Güncellenme: 10.09.2018 01:15
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 737. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri dolayısıyla yayınladığı mesajında, Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te açtığı kapıdan akın akın Anadolu’ya giren, buradaki kardeşleriyle kucaklaşarak hep ‘Kızılema’sını arayan ecdadın, Ertuğrul Gazi ile kendisine yeni bir istikamet belirlediğini ifade etti. Bugün bir kez daha, Söğüt’te, Alperenlerin serdarı Ertuğrul Gazi’nin anıldığını bildiren Erdoğan şunları kaydetti:
 
Bir obadan çıkan cihan devleti... 
 
Bir obadan bir devlet çıkartan, bu devleti de 3 kıta 7 iklime hakim kılan ecdadımızı rahmetle, minnetle, hürmetle yad ediyoruz. Ertuğrul Gazi’nin mücadelesi, milletimizin bir, beraber ve kardeş olduğunda neler başarabileceğinin en çarpıcı örneğidir. Bunun için ‘tek millet’ diyoruz, ‘tek bayrak’ diyoruz, ‘tek vatan’ diyoruz, ‘tek devlet’ diyoruz. Atalarımız, ‘Ekşi koruk sabırla tatlı üzüm olur’ der. Biz de sabırla hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz.
 
Ertuğrul Gazi’nin Osmanlı çınarını toprakla buluşturmasıyla, Fatih’in İstanbul’u fethi arasında yaklaşık 1,5 asır olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
 
Cumhuriyetimizin kuruluşunun üzerinden bir asır bile geçmedi. Buna rağmen, kat ettiğimiz mesafeyi çok önemli ama asıl menzilimizi düşündüğümüzde yetersiz görüyoruz. Türkiye, içinde sıkıştırılmaya çalışıldığı kısır gündemlerden uzaklaştıkça, maziden atiye kurduğu köprüyü güçlendirdikçe büyümekte, güçlenmektedir. Yeni yönetim sistemimiz, inşallah bu konuda bir milat olacaktır. Bizim ecdadımız yıkarak, yok ederek değil inşa ederek, yaşatarak medeniyetler kurmuştur. Bugün Türkiye olarak biz de aynı yoldan gidiyoruz. Dünyada kendimizle birlikte tüm kardeşlerimizin güvenliği, huzuru, refahı, geleceği için gece gündüz çalışıyoruz. Bu topraklarda Ertuğrul Gazi’nin temelini attığı, milletimizin üzerine titreyerek bugünlere getirdiği emaneti, bizden sonraki nesillere daha ileriye taşıyıp teslim etmekte kararlıyız. 
 
Erdoğan, Japon Prensesi Mikasa’yla 1.5 saat görüştü
 
TÜRKİYE Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Prensesi Akiko Mikasa’yı kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle saatlerinde Üsküdar Kısıklı’daki konutundan çıkarak Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’ne geldi. Erdoğan, sabah saatlerinde İstanbul’a gelen Japonya Prensesi Akiko Mikasa’yı burada kabul etti. Basına kapalı olarak gerçekleşen kabul, yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

En Çok Okunan
Siyaset Haberleri

CHP İzmir'de Buca adayı geri çekildi!

Cumhur İttifakı'nda sürpriz! 4 il MHP'ye, 17 il AK Parti'ye bırakıldı

İdris Naim Şahin, Saadet Partisi'nin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu!

DSP'nin İstanbul adayı Muammer Aydın oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göç, güvenlik boyutu da olan insani ve siyasi bir meseledir

Yerel seçimler 2019 anket sonuçları! Hangi ili kim kazanır?

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında iki ayrı soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'hemen bakanlarımı arıyorum' dedi ve duyurdu

Binali Yıldırım görevi devredip hızlı trenle İstanbul’a gitti

AK Parti, Iğdır ve Kırklareli adaylarını geri çekti!