"Dağların kartalları"nın nefes kesen eğitimi

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığındaki çok maksatlı kulede çalışma yapan komandolar, aldıkları eğitimler ve yaptıkları gösterilerle dosta güven, düşmana korku salıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri "Dosta güven, düşmana korku" parolasıyla  ülkenin güvenliğini tehdit eden terör unsurlarına karşı başarılı bir mücadele  veriyor.
 
Düzenledikleri operasyonlarla teröristlerin korkulu rüyası haline  gelen Türk ordusunun en önemli unsurlarından komandolar da operasyonel  faaliyetler öncesi zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor.
Dünyanın en zorlu askeri eğitimlerinin verildiği birlikler arasında  yer alan Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında, komandolar  zorlu hava, arazi ve iklim şartlarına alışmak amacıyla çeşitli parkurlarda ter  döküyor.
Bu parkurlar arasında askeri eğitim kulelerinden "çok maksatlı kule"  de yer alıyor. Eğirdir Gölü kenarına 2002'de Türk mühendisler tarafından inşa  edilen 76 metre uzunluğundaki kulede birçok ülkeden asker de eğitim görüyor.
"Kaplan" ve "örümcek" yöntemiyle indiler
 
AA ekibinin de tanıklık ettiği nefes kesen eğitimler sabahın erken  saatlerinde başlıyor. Komandolar kuleden "kaplan", "örümcek" ve "helikopter" adı  verilen yöntemlerle iniş yapıyor. "Kaplan" ve "örümcek" inişleri, komandoların  bina ve sarp kayalık arazilerdeki mağara operasyonlarında hedefe hızlıca  ulaşmalarını sağlıyor. Helikopter yöntemiyle de komandoların operasyon  bölgelerine helikopterle hızlı ve güvenli şekilde intikali sağlanıyor.
Komando kursuna katılan subay, astsubay, asteğmen adayları ve uzman  erbaşların, kuledeki 10 ile 30 hafta arasında süren zorlu eğitimle cesaret ve öz  güvenlerinin gelişmesi, muharebe stresine alışması, yükseklik korkusunu yenmesi,  arkadaşlarıyla koordinasyonunun gelişmesi ve dağcılık yeteneklerinin  geliştirilmesi amaçlanıyor.
Kuledeki zorlu eğitimleri tamamlayan komandolar, terörle mücadeleye  hazır hale geliyor, eğitimlerde gerekli yeterliliğe ulaşamayanlar ise okuldan  mezun edilmiyor.
Su ve karaya halatla inmenin yanı sıra tam teçhizatlı tırmanma  eğitimleri de veriliyor. Kulede metrelerce yüksekliğe tırmanan komandolar,  operasyonlarda karşılaşabilecekleri engelleri rahatlıkla geçebilme yeteneğini  kazanıyor.
Türk komandosunun yanı sıra farklı ülkelerden gelen askerlerin  eğitiminde de kullanılan kule, ortak tatbikatlara da ev sahipliği yapıyor.

En Çok Okunan
Gündem Haberleri

Son dakika... Büyük operasyon: 295 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı

Kar yağışıyla ilgili son dakika açıklaması! İstanbul'a kar yağacak mı?

"Çöp topladığını" iddia ettiği kadın, Kılıçdaroğlu'ndan şikayetçi oldu

Yıldız Tilbe'nin ilaç talebine Bakan Koca'dan yanıt geldi

Enerji Bakanı Dönmez: En geç bir aya kadar başlayacak

Meteoroloji’den kar yağışı uyarısı geldi! İstanbul’a kar ne zaman yağacak?

İstanbul için kritik uyarı: 8 cm kar bekleniyor!

Reyhanlı saldırısının firari sanığı yakalandı!

Muğla'da gece yarısı korkutan deprem

Ege'de korkutan deprem!