Altında fiyat öngörüsü yükseldi! 5 yılın rekoru gelebilir

'Güvenli liman' olarak adlandırılan altın için Goldman Sachs, 2019 yılı öngörüsünü yükseltti. Altın iniş-çıkışlı geçen Aralık ayı sonrasında, önümüzdeki 12 ayda 5 yıllık rekoru kırabilir.

11.01.2019 Cuma 13:15
Güncellenme: 11.01.2019 13:30
Goldman Sachs bir ons altın için üç, altı ve 12 aylık öngörülerini sırasıyla 1,250 dolardan 1,325 dolara, 1,300 dolardan 1375 dolara ve 1,350 dolardan 1,425 dolara yükseltti. Böylece, altının bugünkü fiyatına göre 12 aylık dönem için yüzde 10.7 artış öngörüldü. Altın söz konusu seviyeyi beş yıldan uzun bir süredir görmedi.
 
Goldman Sachs ekonomisti Jeffrey Currie, Altın fiyatları, güvenli görülen varlıklara talebin artmasıyla yükselecektir. Aynı durum, merkez bankası alımları için de geçerlidir, jeopolitik gerginlikler arttıkça merkez bankaları altın piyasasına yeniden isteyecektir dedi.
 
Ekonomik büyümenin yavaşlaması ve Federal Reservein para politikasındaki belirsizlikler konusundaki endişeler, finansal piyasaları birkaç ay boyunca etkiledi. Riskli varlıklar, 2018'de düştü ve hisse senedi piyasaları, Büyük Buhrandan bu yana en kötü Aralık ayını yaşadı. Ancak Goldmana göre bu dönemde, altın, Aralık ayının başından bu yana yüzde 4.0ten fazla kazandırarak piyasaları geride bıraktı. SPDR Altın Hisse Senetleri (GLD) Aralık ayında yüzde 5.0 civarında kazandırdı.
 
Currie, Geçtiğimiz haftalarda, Aralık ayındaki zayıf makro ekonomik veriler etkisiyle  risk hassasiyetinde keskin düşüşler gördük, büyümenin yönü konusundaki endişeler ve ABD ekonomisinin daha zayıf ekonomilere doğru yaklaştığı endişelerini ortaya koydu dedi.
 
11 OCAK ALTIN FİYATLARI
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Döviz kurlarındaki hareketin perde arkası ortaya çıktı

Emeklilerin gözü bu tarihte! İşte ödeme takvimi...

Hava yolu şirketi yöneticisi istifa etti!

Bakan müjdeyi verdi! Mart ayı sonu itibariyle ödemiş olacağız

Türkiye'de tek istisna o! Süresiz nafaka...

Site aidatı yüksek olanlar dava açabilir!

Zincir marketlere tanzim satış ürünleri sevkiyatı başladı

Emeklilere güzel haber! Bugün başlıyor...

Otobüs sahibine ve araçları hasarlanan sürücülere kötü haber

Bakan Albayrak otobüs işletmecilerine müjdeyi verdi