Aksaray'da utandıran olay! Okul müdürü açığa alındı

Türkiye'yi ayağa kaldıran otizmli öğrencilerin "yuhalandığı" iddiasıyla ilgili son dakika gelişmesi... Olayın yaşandığı Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nun müdürü soruşturma kapsamında açığa alındı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, olayla ilgili Ankara’dan bir müfettiş grubunun okula gönderildiğini belirterek soruşturma başlatıldığını açıkladı.

08.11.2019 Cuma 11:09
Güncellenme: 08.11.2019 13:04
AA

Aksaray'da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu'nda eğitim gören otizmli öğrencilerin, okulun çıkış saatinde bir araya gelen veliler tarafından yuhalandığı iddia edilmişti. Diğer öğrenci velilerinin rahatsız olduğu gerekçesiyle otizmli çocukların eğitim gördüğü sınıfı kapattığı iddia edilen okul müdürü Kuudusi Kurt açığa alındığı bildirildi.

Okulda 42'si özel eğitim öğrencisi olmak üzere toplam 334 öğrenci eğitim görüyor. Aralarında otizmli öğrencilerin de bulunduğu 42 özel eğitim öğrencisinin, iddiaya göre diğer öğrencilerin velileri tarafından başka okula gönderilmesi istendi.

Özel eğitim öğrenci velileri de buna tepki gösterdi. İddialar arasında, otizmli öğrencilerin, diğer öğrenciler ve veliler tarafından yuhalanması da var.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK'TAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Belediyeler Birliğinde (TBB) düzenlenen "Eğitim  ve Yerel Yönetimler Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, Aksaray'da otizmli  çocukların eğitim gördükleri okulda "yuhalandığı" iddiasına ilişkin  değerlendirmede bulundu. Selçuk, bu olayın çok üzücü olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti: "Okulun yöneticisi, soruşturmanın selameti açısından açığa alındı ve  bu soruşturmayla ilgili de hassasiyetle çalışmalarımız sürüyor. Aslında  kamuoyunun gündemine gelmeden, henüz basında yer almadan biz bazı tedbirleri  almış ve girişimlerimizi başlatmıştık. Okul yönetimiyle, okulla ilgili, okuldaki  o yazıların bulunduğu bölgenin düzenlenmesiyle ilgili tedbirlerimizi henüz basına  düşmeden zaten almıştık. Konunun bütün boyutlarıyla açığa kavuşabilmesi için de  Ankara'dan bir müfettiş grubunu göndererek soruşturma süreçlerimizi başlattık.  Bütün ailelerimiz müsterih olsunlar. Hiçbir çocuğumuzun eğitim hakkından mahrum  kalmasına ve ayrımcılığa maruz kalmasına asla müsaade etmeyiz. Bu, insanlığın  temel vazifesi olarak çok ayrı bir önem taşıyor."
 
Otizmli çocukların eğitimde yaşadığı bazı sıkıntıların çözümüne  yönelik ulusal ve uluslararası seviyede çok büyük çalışmaların yapıldığını  bildiren Selçuk, uzmanlarla bu çalışmaları yürütürken Türkiye'nin, bölgelerin  hassasiyetlerini de dikkatle izlediklerini kaydetti.
 
Otizmli çocuklar için "kolaylaştırıcı kişi" çalışması
 
Bakan Selçuk, bu sorunların çözümü için yürütülen çalışmaları birebir  takip ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu: "Bu konuda kamuoyuna açıklayacağımız yeni çalışma ve projelerimiz  olacak. Akranlarıyla birlikte aynı sınıfta kaynaştırma olarak eğitimlerine devam  eden otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarımızın destek alabilmesi için  'kolaylaştırıcı kişi' anlamında yeni bir çalışmanın önünü açmaya çalışıyoruz.  Bunun teknik detaylarını da ayrıca kamuoyuyla paylaşacağız.
 Önümüzdeki günlerde tanıtımını yapacağımız bütünleştirici eğitim için  'özel eğitim hizmetlerinin kalitesinin artırılması operasyonu' kapsamında da 6  milyon avroluk yeni bir projenin başlayışını kamuoyuyla paylaşacağız."
 
 "Kaynaştırmadan kapsayıcı eğitime doğru bir geçiş içindeyiz"
 
 Milli Eğitim Bakanı Selçuk, fiziksel kapasite ile ilgili çalışmaların  da bulunduğuna işaret ederek, "En önemsediğimiz başlıklardan birisi de toplumun  bilinçlendirilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması. Politika olarak artık  kaynaştırmadan bütünleştirmeye ve kapsayıcı eğitime doğru bir geçiş içinde  olduğumuzu önemle belirtmek isterim." ifadelerini kullandı. Özel eğitimde bütünleştirme ve kapsayıcı eğitim politikası  çerçevesinde çalışmaların artık hız kazandığı bir dönemde olduklarına değinen  Selçuk, otizm, öğrenme güçlüğü, dil-konuşma ve özel yetenek alanında toplam bin  öğretmenin formatör eğitimini geçen aylarda tamamladıklarını ve bu öğretmenlerin  de şu an sahada diğer öğretmenlere eğitim verdiğini aktardı.  "Sadece rehberlik öğretmenlerimizin değil, tüm öğretmenlerimizin otizm  spektrum bozukluğu konusunda daha fazla bilgiye, görgüye sahip olması, aynı  zamanda velilerimize yönelik olarak yapılacak çalışmaların bu yıl içerisinde  artırılarak sürdürülmesi konusundaki çabalar da devam ediyor." diyen Selçuk,  Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu konuyu hassasiyetle takip ettiklerinin altını  çizdi.

 

HABER ÖNERİLERİ

Türkiye'den flaş AB üyeliği açıklaması!

Korona geçirene 3 ay ‘temaslı’ takibi yok

MİT'ten operasyon! Terörist Hizret Çalkın etkisiz hale getirildi

Rezalet görüntüler ortaya çıktı! Terörist Cemil Bayık...

Akdeniz'de sıcak gelişme! Türkiye harekete geçti...

Arabasına gözü gibi bakıyor! Tüm teklifleri reddetti, 200 bin lira...

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy tutuklandı

Bülent Arınç istifa etti!

Meteoroloji'den kritik uyarı! Yarın...

Araba sahiplerini ilgilendiriyor! 1 Aralık'ta başlayacak