AKP kendi teklifini reddetti

Meclis'te parmak kazası!

08.07.2013 Pazartesi 18:06
Güncellenme: 08.07.2013 18:06
VATAN Ankara
Meclis'te geceyarısı torba kazası yaşandı. Günlerdir gece geç saatlere kadar kesintisiz süren torba yasa görüşmelerinde AKP vekiller yanlışlıkla bir maddeyi reddettiler..

Muhalefetin verdiği tüm önergeleri reddetmeye alışık olan AKP’li milletvekilleri, kendi verdikleri tasarı maddesine de muhalefetin “kabul” oyu verdiğini görünce toplu olarak “red” oyu kullandı. AKP’nin hazırladığı kanun tasarısında yer alan “taşradaki sağlık personellerinin özlük hakları” ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun maddesi, AKP’nin oylarıyla reddedildi.

Durumu fark eden AKP milletvekillerinin itirazları üzerine, Meclis Başkanvekili Sadık Yakut maddenin reddedildiğini, yapacak bir şeyin olmadığını söyledi. Bunun üzerine iktidar partisi milletvekilleri Yakut'un oylamadan önce "madde" değil "önerge" dediğini iddia etti. İtirazların sürmesi üzerine Yakut, birleşime ara vererek tutanakları inceledi. Tutanakları okuyan yakut, maddenin reddedildiğini yineledi. Genel kurul süreci tamamlanmadan, reddedilen maddeyle ilgili yeni bir formül aranıyor.

CHP Kocaeli Milletvekili, TBMM Kit Komisyonu üyesi Haydar Akar olay hakkında şunları söyledi: "Muhalefet önergesini reddeden AKP hemen sonra oyladıkları maddeyi de muhalefetin önergesi zannederek reddetti. Kanunları okumuyorlar, Meclis’i izlemiyorlar. Meclis salonunda bulunmuyorlar, oylama varken koşa koşa içeri giriyorlar. Yorgunluk da olunca yine şaşırdılar."

BU İLK DEĞİL

2008 yılında da AKP’liler Sosyal Güvenlik Yasası’nın TBMM’deki görüşmeleri sırasında yine benzer bir olay yaşanmıştı. AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ'ın sunduğu evli ve çocuklu SKK emeklilerine maaş bağlama kat sayısı alt sınırını yüzde 40'a çıkaran önergeye CHP’liler kabul oyu verince AKP'liler red oyu kullanmıştı.

HABER ÖNERİLERİ

CHP'yi karıştıran atamanın arkasında Abdullah Gül mü var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Ayasofya'da ilk namaz tarihi belli oldu

CHP'den havai fişek satışının yasaklanması için kanun teklifi

TBMM Genel Kurulu'nda, 'Ayasofya' kararı okundu

Ali Babacan 15 Temmuz gecesi neredeydi?

MHP lideri Bahçeli'den Ayasofya mesajı

Kabine değişikliği ile ilgili detaylar ortaya çıktı

MHP Lideri Bahçeli, İYİ Parti'nin teklifine kabul oyu verdi

Adana Büyükşehir Belediyesi'ne 'icra' şoku: Başkanlık makamındaki eşyalara el konuldu

Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili sözleri gündem oldu