Akkuyu NGS`nin ilk Türk mühendisleri mezun oldu

Türkiye`nin ilk nükleer santral projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali`nde çalışmak üzere Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi`nde nükleer enerji alanında eğitim gören Türk öğrencilerden 35`inin mezun olduğu belirtildi.

13.03.2018 Salı 18:34
Güncellenme: 13.03.2018 18:36
AA
Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamaya göre, 6,5 yıllık eğitim  programını tamamlayarak tez çalışmalarını başarıyla sunan 35 Türk öğrenci mezun  oldu.
 
Mezunlar, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu Nükleer  Güç Santrali'nde (NGS) işe alınacak.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, Rusya'daki nükleer enerji eğitimine talebin  yüksek olduğunu belirterek, "İlk Türk nükleer uzmanlarının dünyanın ilk nükleer  güç santralinin yapıldığı şehirde eğitim görmelerinin sembolik bir anlamı var.  Aldıkları bu eğitimin sonrasında genç uzmanlarımız, Türkiye'nin ilk nükleer güç  santralinin yapımında görev alacaklar. Öğrencilerimizin mezun olması, Akkuyu NGS  projesinin gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir aşamadır." ifadesini kullandı.
 
Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom Genel Müdürü Alexey  Likhachev de verilen eğitimin dünyadaki en iyi eğitim programlarından biri  olduğunu ve nükleer enerji sektörünün pek çok ülkede dinamik şekilde gelişen  alanlar arasında yer aldığını kaydetti.

HABER ÖNERİLERİ

Yeni internet ücretleri belli oldu

Hamsi bolluğu tezgahları şenlendirdi

Boşuna para ödüyor olabilirsiniz! Çoğu insan bilmiyor

Karadenizli balıkçılarda levrek sevinci

"Bakım kalesi" 100 milyon dolarlık tasarruf sağladı

Yerli imkanlarla üretilen T625 Genel Maksat Helikopteri'nin adı belli oldu

"Zimem defteri uygulaması büyük ilgi gördü"

Bu mantarı tadan, diğerlerine elini sürmüyor

'Kış çileği' çiftçinin yüzünü güldürdü

Rekabet cezalarındaki alt sınır artırıldı