AK Parti'li vekilden 'ensest suç sayılsın' teklifi!

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, bir televizyon sunucusuyla yeğeni olduğu iddia edilen kadın arasındaki görüntülerin yayınlanmasıyla başlayan tartışmaların ardından, "ensest ilişkinin" suç sayılmasını öngören kanun teklifi hazırladı.

08.09.2017 Cuma 16:43
Güncellenme: 08.09.2017 16:44
AA
Metin Külünk, hazırladığı kanun teklifini TBMM Ak Parti Grup  Başkanlığı'na iletti.
 
Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun  Teklifi, TCK'nın "reşit olmayanla cinsel ilişki" başlıklı 104. maddesinden sonra  gelmek üzere, "hısım ile cinsel ilişki" başlıklı 104/A maddesinin eklenmesini  öngörüyor.
 
Buna göre cebir, tehdit ve hile olmaksızın, 18 yaşını doldurmuş,  üstsoy ve altsoy hısımı, kardeşi, amcası, dayısı, halası, teyzesi veya yeğeni ile  cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet aranmaksızın 8 yıldan 12 yıla kadar hapis  cezası ile cezalandırılacak.
 
 (Hayasızca hareketlerde bulunmaktan) soruşturma açılabildi"
 
Teklifin genel gerekçesinde, Anadolu'nun insanlık ve medeniyet  tarihinin, insanlık tarihine yakın bir geçmişe, olgunluğa ve derinliğe sahip  olduğu belirtildi.
 
Çok kültürlü, çok dinli, birçok sosyolojik ve etnik grubun bir arada  yaşama geleneğinin zirve noktası olan Anadolu'nun bu özelliğini, ortak ahlaki ve  insani değerlerde uzlaşmayı yakalamış olmasına borçlu olduğu belirtilen  gerekçede, başta Türk toplumu olmak üzere Anadolu'da hiçbir toplumsal unsurun  kabul etmeyeceği suçların aile bilincine, toplum hayatına, inanç ve değerler  sistemine uymayan bazı davranışların medya yoluyla kamuoyuna yansıması sonucu  tartışmalar yaşandığı ifade edildi.
 
Yakın akraba olan kişiler arasında yaşanan "hısım ile cinsel ilişki"  olarak tanımlanan ve yaygın kullanımı ile "ensest" ilişkinin, TCK'da yer  almadığı, suç olarak tanımlandığı ve cezasının kesin olarak belirtilmediğinin  yeniden Gündeme geldiği kaydedildi.
 
Gerekçede, şu ifadelere yer verildi:
 
"Bu tatsız ve rahatsız edici gündem sebebiyle ilgili savcı, 'hayasızca  hareketlerde bulunmak' suçundan soruşturma açabilmiş ve bu kapsamda kamu  vicdanına su serpmiştir. Ancak bu ve benzeri suçlar aile kurumuna zarar vermekte,  toplumsal güven iklimini olumsuz etkilemekte ve hukuk devleti otoritesinin  yetersiz kaldığı duygusunu oluşturmaktadır. Bunun yanında geleceğimiz olan  evlatlarımız, gençlerimiz, çocuklarımızın bu tür çirkin haberlerden  etkilenmemesi, bu tür suçların cezasız kalmaması, bu suçu işleyenlerin toplumda  potansiyel suçlu olarak dolaşmaması için TCK'ya bir madde ilave edilmesi teklif edilmiştir."

HABER ÖNERİLERİ

AK Partili Alpay Özalan anlattı: 'Kovuldum resmen'

Mesut Özil: Ne olursa olsun, yine aynı fotoğrafı çektirirdim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Erzurum Kongresi mesajı

Kılıçdaroğlu'ndan kurultay açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Adalete ve barışa inanan herkes, bu kanunu reddetmelidir

Kılıçdaroğlu rest çekti! Kurultayı bizzat kendisi toplayacak...

Muharrem İnce'ye en yakın isim açıkladı! 'Bu sabah itibarıyla...'

CHP'de muhalif imzalar için son 34 iddiası

Destici'den bedelli askerlik açıklaması: Tek bir rakam olmamalı

Son dakika... CHP'den kurultay açıklaması