AK Parti'li vekilden 'ensest suç sayılsın' teklifi!

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, bir televizyon sunucusuyla yeğeni olduğu iddia edilen kadın arasındaki görüntülerin yayınlanmasıyla başlayan tartışmaların ardından, "ensest ilişkinin" suç sayılmasını öngören kanun teklifi hazırladı.

08.09.2017 Cuma 16:43
Güncellenme: 08.09.2017 16:44
AA
Metin Külünk, hazırladığı kanun teklifini TBMM Ak Parti Grup  Başkanlığı'na iletti.
 
Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun  Teklifi, TCK'nın "reşit olmayanla cinsel ilişki" başlıklı 104. maddesinden sonra  gelmek üzere, "hısım ile cinsel ilişki" başlıklı 104/A maddesinin eklenmesini  öngörüyor.
 
Buna göre cebir, tehdit ve hile olmaksızın, 18 yaşını doldurmuş,  üstsoy ve altsoy hısımı, kardeşi, amcası, dayısı, halası, teyzesi veya yeğeni ile  cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet aranmaksızın 8 yıldan 12 yıla kadar hapis  cezası ile cezalandırılacak.
 
 (Hayasızca hareketlerde bulunmaktan) soruşturma açılabildi"
 
Teklifin genel gerekçesinde, Anadolu'nun insanlık ve medeniyet  tarihinin, insanlık tarihine yakın bir geçmişe, olgunluğa ve derinliğe sahip  olduğu belirtildi.
 
Çok kültürlü, çok dinli, birçok sosyolojik ve etnik grubun bir arada  yaşama geleneğinin zirve noktası olan Anadolu'nun bu özelliğini, ortak ahlaki ve  insani değerlerde uzlaşmayı yakalamış olmasına borçlu olduğu belirtilen  gerekçede, başta Türk toplumu olmak üzere Anadolu'da hiçbir toplumsal unsurun  kabul etmeyeceği suçların aile bilincine, toplum hayatına, inanç ve değerler  sistemine uymayan bazı davranışların medya yoluyla kamuoyuna yansıması sonucu  tartışmalar yaşandığı ifade edildi.
 
Yakın akraba olan kişiler arasında yaşanan "hısım ile cinsel ilişki"  olarak tanımlanan ve yaygın kullanımı ile "ensest" ilişkinin, TCK'da yer  almadığı, suç olarak tanımlandığı ve cezasının kesin olarak belirtilmediğinin  yeniden Gündeme geldiği kaydedildi.
 
Gerekçede, şu ifadelere yer verildi:
 
"Bu tatsız ve rahatsız edici gündem sebebiyle ilgili savcı, 'hayasızca  hareketlerde bulunmak' suçundan soruşturma açabilmiş ve bu kapsamda kamu  vicdanına su serpmiştir. Ancak bu ve benzeri suçlar aile kurumuna zarar vermekte,  toplumsal güven iklimini olumsuz etkilemekte ve hukuk devleti otoritesinin  yetersiz kaldığı duygusunu oluşturmaktadır. Bunun yanında geleceğimiz olan  evlatlarımız, gençlerimiz, çocuklarımızın bu tür çirkin haberlerden  etkilenmemesi, bu tür suçların cezasız kalmaması, bu suçu işleyenlerin toplumda  potansiyel suçlu olarak dolaşmaması için TCK'ya bir madde ilave edilmesi teklif edilmiştir."

HABER ÖNERİLERİ

ABD'nin son 'terör ordusu' açıklamasına hükümetten ilk tepki

MHP Demre ilçe yönetimi feshedildi

CHP'de Muharrem İnce de açıkladı

Başbakan Yıldırım: ABD kafa karışıklığını ortadan kaldırmalı

Son dakika... Kritik MGK sona erdi! 5 maddelik MGK bildirisi açıklandı

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ: Türkiye sabrının son noktasına gelmiştir

2018'in ilk seçim anketi geldi! Bu pazar seçim olsa...

Yerel seçimler 2019 anket sonuçları! Hangi ili kim kazanır?

Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özür diledi

Adaylığını resmen açıkladı