AK Parti'den MHP ile Milli mutabakat açıklaması

Partisinin genel merkezinde milletvekilleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP ile yapılacak seçim ittifakına ilişkin "Biz seçim ittifakını milli mutabakat olarak görüyoruz" dedi. Görüşmenin ardından açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ünal "Büyük milli mutabakat" ifadesini kullandı ve iki partiden 3'er kişilik komisyon kurulacağını açıkladı.

11.01.2018 Perşembe 13:41
Güncellenme: 11.01.2018 14:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, bazı milletvekilleri ile kahvaltında bir araya geldi.  AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen kahvaltılı toplantıya Ağrı, Balıkesir, Bayburt, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Eskişehir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muş, Osmaniye ve Trabzon milletvekilleri katıldı.

ERODĞAN: İTTİFAKI MİLLİ MUTABAKAT OLARAK GÖRÜYORUZ

Vekillerle yaptığı görüşmede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milli ve yerli olan herkesle birliket hareket ederiz. Biz seçim ititfakını milli mutabakat olarak görüyoruz. Milli bir mutabakat olacak. Sayın Bahçeli mili ve yerli bir duruş sergiledi " dedi.

"3'ER KİŞİLİK KOMİSYON KURULMASI DÜŞÜNÜLMEKTEDİR"

Görüşme sonrası AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal görüşmeye ilişkin  açıklama yaptı.  Ünal, "Erdoğan'ın vekillerle yaptığı görüşmede milletvekillerimiz düşüncelerini paylaştılar. 24 milletvekilimiz söz istedi ve yaklaşık 2 saat süren toplantıda 13 milletvekilimiz konuşabildi. Kalan 11 milletvekilimiz de önümüzdeki toplantıda söz hakları baki olmak üzere toplantımızı bitirdik"dedi. AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal Beştepe'de dün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli görüşmesinnin içerğini ilişkin de konuştu. Ünal şunları söyledi:  "Bu konu uzunca bir zamandan beri Türkiye'nin gündeminde. 15 Temmuz sonrası Türkiye'nin sürdürdüğü 4 terör örgütü ile mücadelesi var. Sınır güvenlği, sınır illerini korumak için, Suriye ve Irak'ta sürdürdüğü ciddi bir mücadele var. Fırat Kalkanı Harekatı gibi, Kuzey Irak'taki zaman zaman ortaya çıkan harekat gibi. Türkiye bir milli mücadele veriyor. Biz ittifakı bir milli mutabakat meselesi olarak görüyoruz. Sayın Devlet Bahçeli ve MHP ile yürüttüğümüz görüşmeler büyük bir milli mutabakatın ilk adımıdır.

Önümüzdeki süreçte oluşturulacak olan komisyonlar aracılığıyla bu mesele teknik olarak çalıştırılacaktır. AK Parti uyum yasaları çerçevesinde ittifak konusunu çalışmaktadır. Başlangıç olarak AK Parti ve MHP'nin bu çalışmayı sürdürmek için 3'er kişiden olulşacak bir komisyon kurulması düşünülmektedir."

HABER ÖNERİLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Reuters'a önemli açıklamalar

Erdoğan'dan üst düzey görüşmeler! Önce May sonra Macron...

AK Parti ve MHP, 'Cumhur İttifakı' konusunda prensipte anlaştı!

Yargıtay: O bilgi hâlâ sırdı

‘Kader kurbanları güme gidiyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter'da paylaştı: Dünya 5'ten büyüktür

Efsane ismin kızından çok konuşulacak Erdoğan açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan BM mesajı

Öztürk Yılmaz Kılıçdaroğlu yönetimini topa tutup istifa etti!

Yerel seçimler 2019 anket sonuçları! Hangi ili kim kazanır?