Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan "nafaka" açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, nafaka sürelerinin sınırlandırılması tartışmalarına ilişkin, "Biz bu süreci hükümet olarak büyük bir hassasiyetle izlemeye devam ediyoruz. Tüm tarafların da görüşlerini alarak gerek akademisyenler olsun gerek sivil toplum kuruluşları (STK) ile iletişim halinde yürütüyoruz bu süreci. Hedefimiz yeni mağduriyetler yaratmadan bu soruna sağlıklı ve kalıcı bir çözüm bulmak. Adalet Bakanlığımızla bu anlamda çalışmalarımız sürmekte" dedi.

14.03.2019 Perşembe 11:21
Güncellenme: 14.03.2019 11:27
AA
 Her yıl mart ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezinde  düzenlenen BM Kadının Statüsü Komitesi oturumlarının bu yılki toplantılarına  katılan Aile, Çalışma ve  Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
 Kadının ve ailenin güçlendirilmesine dair Türkiye'de yapılan  çalışmaları BM'de anlattıklarını belirten Selçuk, aynı zamanda ülkeler arasında  fikir alışverişi yapma imkanı bulduklarını söyledi. Selçuk, 20'ye yakın ülkeden bakanla da ikili görüşmeler yaptıklarını  kaydederek, görüşmelerde iş birliği anlaşması imzalanan ya da imzalanma sürecinde  olan ülkelerle neler yapılabileceğini, çalışma planlarını ele aldıklarını ve  görüştüğü tüm bakanları gelecek aylarda Türkiye'de düzenlenecek ''Aile Şurası''na  davet ettiklerini ifade etti. Türkiye'de son 16 yılda hem kadınların iş gücüne hem de kız  çocuklarının okula katılım oranlarının arttığını dile getiren Selçuk,  ''Kadınlarımızın güçlendirilmesi ve korunması hepimizin ortak sorumluluğu.'' diye  konuştu.
 
"Kadınlara yakında ''müjde''
 
Yakın zamanda Türkiye'de kadınlara bir müjde de vereceklerini  vurgulayan Selçuk, şunları söyledi:''Yakında bir projemiz başlayacak. Yavaş yavaş müjdelerini veriyoruz.  Daha doğrusu kelimelerini vermeye başladık, öyle diyeyim. Biz son zamanlarda  şöyle diyoruz: 'Kadına değer, aileye değer ve Türkiye'ye değer'. İnşallah buradan  ne kastettiğimizi de yakın zamanda biz projeyi daha da geliştirdikçe sizlerle  paylaşacağız.''
 
Bağımlılıkla mücadele için sosyal uyum birimleri açılıyor
 
Bakanlık olarak bağımlılıkla da mücadele ettiklerini anlatan Selçuk,  ''Bakanlığımıza bağlı olarak illerimizde bağımlılıkla mücadele için sosyal uyum  birimleri açıyoruz." dedi.Şu anda sayının 21 olduğunu, Yeşilay Danışmanlık Merkezi ile  çalıştıklarını ve daha etkin biçimde de çalışacaklarını anlatan Selçuk,  bilinçlendirme eğitimleri düzenlediklerini ve bu konuda çok yüksek rakamlara  ulaştıklarını ifade etti. Bakan Selçuk, gençleri bu kötü alışkanlıklardan kurtarabilmek, onların  bu alışkanlıklarını engellemek için ellerinden gelen desteği sürdürmeye devam  edeceklerinin altını çizdi.
 
 ''Nafaka sorununa sağlıklı ve kalıcı çözüm bulmayı hedefliyoruz''
 
 Bakan Selçuk, nafaka sürelerinin sınırlandırılması tartışmalarına  ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu: ''Bizim için önemli olan, bakanlık olarak aslında en büyük gayemiz,  ailenin sağlıklı bir şekilde korunması ve sağlıklı bir aile ortamında geleceğe öz  güvenle bakan çocuklarımızı yetiştirebilmek. Temel arzumuz da boşanmaların hiç  olmaması. Tabii ki bazı durumlarda boşanmalar gerçekleşebiliyor ve bu boşanmalar  gerçekleştiği zaman da hiçbir tarafı mağdur etmeyecek şekilde bir çözüm bulunması  taraftarıyız. Mevcut sistemde yaşanan bazı sıkıntıların dile getirilmesi üzerine biz  Adalet Bakanlığımızla beraber bir çalıştay gerçekleştirdik ve bu konuya dair  sivil toplum kuruluşlarını, akademisyenleri ve aynı zamanda kamu kurum ve  kuruluşlarındaki arkadaşları çağırdık. Biz bu süreci hükümet olarak büyük bir  hassasiyetle izlemeye devam ediyoruz. Tüm tarafların da görüşlerini alarak gerek  akademisyenler olsun gerek STK ile iletişim halinde yürütüyoruz bu süreci.  Hedefimiz yeni mağduriyetler yaratmadan bu soruna sağlıklı ve kalıcı bir çözüm  bulmak. Adalet Bakanlığımızla bu anlamda çalışmalarımız sürmekte.''
 
  

HABER ÖNERİLERİ

120 saat doldu peş peşe açıklamalar geldi!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Siyasi başarı olarak tarihe geçti!

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör koridoruna bir darbe daha vurduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli'yi ziyaret edecek

Bakan Varank: Ne PKK ne de siyasi uzantıları Kürt kardeşlerimizin temsilcisi değil

Dünyanın gözü orada! Kritik görüşme başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'nı bitirecek tek şartı açıkladı

MHP'den Kılıçdaroğlu'na sert tepki

"Nöbetçi bakan" uygulaması başladı!

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu duyurdu: 35 saat içerisinde geri çekilmezlerse operasyon başlayacak