ABD petrol fiyatları tahminini yükseltti

Bu yıl Brent tipi petrolün varil fiyatının ortalama 52 dolar, gelecek sene ise 54 dolar olması bekleniyor. Batı Teksas türü petrolün varil fiyatının bu sene 49,5 dolar, gelecek yıl 50,5 dolar olması öngörülüyor. Dünya genelinde petrol üretimi tahmini bu sene için günlük ortalama 98 milyon varile indirildi

11.10.2017 Çarşamba 20:51
Güncellenme: 11.10.2017 20:54
AA
ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu yıl ve  gelecek seneye yönelik petrol fiyatları tahminlerini yükselttiğini duyurdu. 
 
EIA'nın ekim ayı Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu yayımlandı.
 
Raporda, uluslararası en fazla geçerliliği olan Brent tipi ham  petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl 52 dolar, gelecek sene 54 dolar  seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi.
 
Böylece, Brent tipi petrol türünün fiyatı, EIA'nın eylül ayı Kısa  Dönem Enerji Görünümü Raporu'na göre varil başına 2 dolar yukarı çekilmiş  oldu.
 
ABD'nin Batı Teksas (WTI) türü ham petrolünün de ortalama fiyatı ekim  raporunda, bir önceki ayın raporuna göre, varil başına 0,5 dolar yukarı çekildi.
 
Raporda, WTI türü ham petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl 49,5  dolar, gelecek sene 50,5 dolar seviyesinde bulunmasının tahmin edildiği  kaydedildi.
 
Fiyat revizyonlarıyla ilgili küresel petrol stoklarının azalmaya devam  ettiğine dikkati çekilen raporda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC)  üretim kesintisini sürdürdüğü de vurgulandı.
 
Raporda, söz konusu nedenlerden dolayı 1 Eylül-5 Ekim tarihleri  arasında Brent türü petrolün varil fiyatının 4,25 dolar, WTI tipi petrolün varil  fiyatının da 3,5 dolar arttığı bilgisine yer verildi.
 
Bu yıla dair petrol üretim tahmini aşağı çekildi
 
EIA ayrıca, ABD'nin bu yıla dair ham petrol üretim tahmininin aşağı  doğru revize edildiğini duyurdu.
 
Buna göre, eylül ayı Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu'nda, ABD'nin bu  yılki ham petrol üretimi günlük ortalama 9,3 milyon varil olarak tahmin  edilirken, bu ayki raporda söz konusu üretim öngörüsünün günlük ortalama 9,2  milyon varile düşürüldüğü kaydedildi.
 
Gelecek seneye dair günlük ortalama ham petrol üretim beklentisinin  ise 9,8 milyon varilden 9,9 milyon varile yükseltildiği bildirildi.
 
Ülkede geçen yıl ham petrol üretimi günlük ortalama 8,9 milyon, geçen  ay ise günlük ortalama 9,3 milyon varil olmuştu.
 
Küresel petrol üretim öngörüleri revize edildi
 
Küresel petrol üretimine ilişkin tahminini de revize eden EIA, dünya  genelinde petrol üretimi öngörüsünü bu yıl ve gelecek sene için aşağı çekti.
 
Buna göre, küresel petrol üretiminin bu yıl günlük ortalama 98,3  milyon varil yerine 98 milyon varil, gelecek sene ise günlük ortalama 100,3  milyon varil yerine 100 milyon varil olması tahmininde bulunuldu.
 
EIA, bu yıl ve gelecek seneye dair küresel petrol tüketimi  tahminlerini ise sabit tuttu.
 
Böylece, küresel petrol tüketiminin bu yıl günlük ortalama 98,3 milyon  varil, gelecek sene de günlük ortalama 99,5 milyon varil olması öngörülüyor.

HABER ÖNERİLERİ

Dikkat! 7 bin 500 lirayı almak için 10 gününüz var

Erken emekliliğin yolu

Emekli olamayana toplu para

Emekliye 355 lira zam

Ya amorti ya da büyük ikramiye

Taşeronda son dakika gelişmesi!

Altında 110 TL'lik oyun! Paranız boşa gidiyor

Ek ödeme ve tazminat zammı arttı

En çok Arnavutköy değerlendi

Bitcoin çakıldı