ABD Kongresinden "Kaşıkçı cinayeti" çağrısı: Gizlilik kaldırılsın

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, Ulusal İstihbarat Direktörlüğüne gelen Avril Haines'ten "Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırlanan kapsamlı bir rapor üzerindeki gizliliğin kaldırılmasını" talep etti.

23.01.2021 Cumartesi 00:44
Güncellenme: 23.01.2021 00:46
AA
Schiff, Senatonun onayını alarak Ulusal İstihbarat Direktörü olarak görevine başlayan Haines'den Kaşıkcı cinayetine ilişkin hazırlanan detaylı bir rapor üzerindeki gizliliği kaldırmasını talep eden bir mektup gönderdi. 
 
Mektubun ardından Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Schiff, Kaşıkçı cinayetini, "insan haklarına bir saldırı" olarak niteledi. 
 
Schiff, "Trump yönetimi, Suudi Arabistan'ın Cemal Kaşıkçı cinayetindeki suçluluk derecesine ilişkin raporu 1 yıldır kamuoyuyla paylaşmayı reddediyor. Haines'ten bu rapor üzerindeki gizliliği kaldırmasını talep ettim. Yapılanların hesabı sorulmalı ve adalet yerini bulmalı." ifadelerini kullandı. 
 
HAİNES, ONAY OTURUMUNDA, "RAPORUN GİZLİLİĞİNİ KALDIRMA SÖZÜ" VERMİŞTİ 
 
Haines, 19 Ocak'ta Senatoda katıldığı onay oturumunda, görevinin onaylanması durumunda Kaşıkçı cinayetine ilişkin söz konusu raporu kamuoyuna açacağına dair söz vermişti. 
 
Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsoluğunda cinayete kurban gitmişti. 
 
ABD istihbaratı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın cinayetin arkasında olduğuna dair raporlar yayımlamış ancak Suudi Arabistan yönetimi, bu suçlamaları reddetmişti.

HABER ÖNERİLERİ

Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık paketi kabul edildi!

ABD'de 3 kişi 25 yıl boş yere hapis yattı!

ABD harekete geçti! Savaş ve bombardıman uçakları havalandı

Yunanistan Cumhurbaşkanı'na ayakkabı tepkisi! Alay konusu oldu

H5N8! O ülkede görüldü, ilk kez...

Sahile yaklaşan köpek balığı sürüsü böyle görüntülendi

Tarihi ziyaret! Papa, Erbil'e geldi

Türk kızı Rabia kahraman oldu! Dünya konuşuyor

Trump'a benzeyen tırtıl görenleri şaşkına çevirdi

Koronavirüs, aşı üreticisi şirketlere milyarlarca dolar kazandırdı