ABD donanması denizaltılarında bunu kullanacak

ABD Donanması nükleer enerjili denizaltılarının, son teknoloji periskoplarını kontrol etmek için Xbox 360 Kontrolörü kullanacak.

20.09.2017 Çarşamba 11:14
Güncellenme: 20.09.2017 11:15
Bu yılın başlangıcıyla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri donanması, son teknoloji nükleer enerjiyle çalışan denizaltılarının periskoplarını kontrol etmek için Xbox 360 kontrolörü kullanmaya başladı. Sebebi ise donanma askerlerinin, karmaşık periskop kontrollerini kullanmaktan zorlanması ve Xbox kontrolörlerine daha kolay alışabilmeleri. 
 
İki yıl önce başlayan testlerde denizaltıların son teknoloji periskoplarında, herlikopterlerin joystiğine benzer büyük bir kontrolör kullanılıyordu. Bu kontrolörlerin tanesi 38.000 dolar civarına yapılıyor ve askerlerin bu kontrolörle periskopu kullanmayı öğrenmesi saatler alıyordu. Ancak yine de bu periskoplarda kullanılan modüler bir yazılım sayesinde duruma göre farklı bir kontrolörde eklenebiliyordu. 
 
Lockheed Martins Laboratuvarları'nda uzun süren testler sonucunda, Amerikan Donanması, bu aşırı pahalı ve öğrenilmesi zor olan kontroller yerine, internette yaklaşık 20 dolar civarına satılan ve öğrenmesi dakikalar süren Xbox 360 kontrolörlerini, bu son teknoloji periskopla birlikte kullanılması kararını aldı. Xbox 360 kontrolörlerini kendi denizaltı sistemlerine uyarlayan Amerikan Donanması şimdi de iPad ve çoklu dokunmayla çalışabilen yüzeylerle çalışmalar yapıyor. Üst Düzey sorumlu Mark Eichenlaub'ın açıklamasına göre, Amerikan Donanması evlerinde bulunan ve okullarında öğrendikleri teknolojileri denizaltı sistemlerine uyarlamaya çalışıyor. 

HABER ÖNERİLERİ

Akıllı saatle "Silikon Vadisi"nin kapısını araladılar

Yeni bir köpek balığı türü keşfedildi

Ünlü Youtuber ne kadar kazandığını açıkladı

Dünya devine şok… Rekor ceza geldi!

Blue Origin'dan uzay aracı denemesi

Amazon'un piyasa değeri 900 milyar doları aştı

En iyi tablet hangisi? Okumadan tablet almayın!

Meizu M5 Note ve M5s artık Türkiye'de!

İşte Windows 10 parola kırma yöntemleri

Uçan tren!