ABD'de hükümetin "kapanma" ihtimali yüzde 22

Ekonomistler, Amerikan federal hükümetinin bütçe krizi nedeniyle kapanmasına yüzde 22, borç tavanından ötürü geçici temerrüde düşmesine ise yüzde 17 ihtimal veriyor.

10.08.2017 Perşembe 22:29
Güncellenme: 10.08.2017 22:31
AA
The Wall Street Journal'ın (WSJ) 62 ekonomistle ağustos başında  gerçekleştirdiği anketten çıkan sonuçlar, ABD ekonomisine yönelik mali risklerin  arttığına işaret etti.
 
Ekonomistler, federal hükümetin, Kongre ve Beyaz Saray'ın uzlaşmaya  varamaması halinde kapanma ihtimaline ortalama yüzde 22 olasılık tanıdı.
 
Federal mali yılın 1 Ekim'de başlayıp, 30 Eylül'de sona erdiği ABD'de,  2018 mali yılı bütçesi 30 Eylül'e kadar onaylanmazsa, federal kuruluşlar 1  Ekim'den itibaren finansman yetersizliği nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı  karşıya kalabilir.  Bütçe krizleri, bugüne kadar federal hükümetin en son 2013'te  olmak üzere toplamda 12 kez kapanmasına neden oldu.
 
Temerrüde düşme ihtimali yüzde 17
 
WSJ'ın anketine katılan ekonomistler, federal hükümetin borç tavanını  ABD Hazinesinin mevcut rezervleri tükenene kadar yükseltmeyerek ülkeyi geçici  temerrüde sürüklemesine ortalama yüzde 17 ihtimal verdi.
 
ABD Hazinesi, Kongre'nin borç tavanını temerrüde düşülmemesi için 29  Eylül'den önce yükseltmesi gerektiğini açıklamıştı.
 
Uzmanlar, ABD federal hükümetinin borç limiti yükseltilmemesi  nedeniyle temerrüde düşmesinin, küresel finansal piyasalara büyük zarar  verebileceği uyarısında bulunuyor.
 
Borç limiti 100. yılında bir kez daha devreye girmişti
 
ABD'de Kasım 2015'te 1,5 yıllığına askıya alınan borç tavanının süresi  16 Mart 2016'da dolmuştu.
 
Ülkede ilk kez 1917'de uygulanmaya başlanan borç tavanı uygulamasının  100. yıl dönümünde yeniden devreye girmesi, bu tarihteki toplam kamu borcunun  (19,8 trilyon dolar) üzerine çıkılmasını yasakladığı için ABD Hazinesi federal  harcamaları yeni borç almadan finanse edebilmek için olağanüstü tedbirler almak  zorunda kalmıştı.
 
Söz konusu olağanüstü tedbirler, bazı yerel yönetim tahvillerinin,  emeklilik ve maluliyet fonlarının askıya alınmasını içeren muhasebe  manevralarından oluşuyor.
 
2011'de de yaşanmıştı
 
Ülkede sık sık sorun haline gelen federal borç limiti daha önce 2011  yılında dolmuştu.
 
Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's bu gelişmenin  ardından ABD'nin notunu tarihte ilk kez en yüksek seviye olan "AAA"dan "AA+"ya  düşürmüştü. Fitch Ratings ise ülkenin notunu negatif izlemeye almıştı. Kongre,  borç limitini 2 Ağustos 2011'de artırarak krizin daha fazla derinleşmeden  sonlanmasını sağlamıştı.

HABER ÖNERİLERİ

İş dünyasının acı kaybı

Türkiye bir daha bu kadar cazip olmaz

Emekliye 355 TL zam yolu göründü

Bakan Albayrak'tan ekonomistlerle sürpriz görüşme

Tüketici güven endeksi yüzde 4 arttı

Bakan Albayrak: Piyasalarla kavga etmeyeceğiz

Kurban Bayramı tatilini 9 gün yaptılar bile!

2. el pazara yoğun ilgi

SGK’dan emekli maaşlarına yapılan zamlara ilişkin açıklama

Kredi kartı kullananlar için çok önemli uyarı