ABD Başkanı Trump'a Londra'da şok!

ABD Başkanı Donald Trump'ın İngiltere'yi ziyareti, başkent Londra'da protesto edildi.

12.07.2018 Perşembe 22:28
Güncellenme: 12.07.2018 22:30
AA
İngiltere'deki savaş karşıtı grup "Savaşı Durdurun Koalisyonu (Stop  the War Coalition)" tarafından organize edilen gösteri kapsamında Londra'daki  katılımcılar iş çıkışında Trump'ın bu geceyi geçireceği ABD'nin Londra  Büyükelçiliği rezidansı önünde toplandı.
 
Regent's Park'ın içindeki "Winfield House" adlı rezidansın güvenlik  sebebiyle İngiliz güvenlik güçlerince tel örgüye alınmasıyla protestocular  rezidansa yaklaşamadığından dolayı, varlıklarını Trump'a hissettirmek için  yanlarında getirdikleri çeşitli aletlerle gürültü yaptı.
 
"Trump'a karşı hep birlikte, o gelirken gürültü yapalım" başlıklı  gösteride katılımcılar ellerinde "Trump, burada istenmiyorsun", "Trump buradan  defol ve evine git" ve "Trump ile Muhafazakarlara (iktidar partisi) karşı  yürüyün", "Özel ilişki mi? Sadece 'hayır' deyin" yazılı pankartlar tutarken,  "Açık ve bağırarak söyleyin, Trump burada istenmiyor" ile "Trump evine dön"  şeklinde sloganlar attı.
 
Katılımcılar, Trump'a yönelik tepkilerini, gürültü yapmalarına olanak  veren bisiklet zili, çocuk oyuncağı, korna, tencere, davul, flüt, düdük gibi  gereçleri kullanarak ortaya koydu.
 
Gösterideki konuşmalarda, Trump'ın izlediği politikalar  eleştirilirken, İngiltere Başbakanı Theresa May ile Kraliçe 2. Elizabeth'in ABD  lideri ile görüşmelerini iptal etmeleri çağrısı yapıldı.
 
Eylem sırasında rezidansın bahçesine Trump'ın helikopterinin indiğinin  görülmesiyle protestocular, tel örgüye giderek, tepkilerini yoğunlaştırdı.
 
ABD Başkanının İngiltere ve İskoçya'yı kapsayan 4 günlük ziyareti  sırasında çeşitli noktalarda geniş katılımlı protestoların, ziyaret sona erene  kadar devam etmesi öngörülüyor.
 
OXFORDSHIRE'DA ONURUNA YEMEK VERİLECEK
 
Trump'ın programı bu akşam Oxfordshire'daki Blenheim Sarayı'nda  Başbakan May tarafından onuruna verilecek yemekle başlayacak. İş dünyasının  temsilcilerinin ağırlıklı olacağı ve 100 davetlinin hazır bulunacağı yemek  öncesinde, askeri bir tören düzenlenecek.
 
Trump yemekteyken bir grup eylemci de sarayın önünde protesto  gösterisi gerçekleştirecek.
 
Yemeğin ardından Londra'ya dönecek olan Trump, geceyi ABD  Büyükelçisinin Londra'da Regent’s Park'taki ikametgahında geçirecek. İkametgah,  Londra'da Merkez Camisi'nin de yakınında yer alıyor.
 
YARIN BAŞBAKAN MAY VE KRALİÇE 2. ELIZABETH İLE GÖRÜŞECEK
 
ABD Başkanının cuma günkü programı Başbakan May ile adı açıklanmayan  bir askeri tesisi ziyaretle başlayacak. İngiltere ve ABD'nin askeri iş birliğinin  ürünü teknolojilerin kullanılacağı bir gösteriyi izleyecek iki lider, daha sonra  May’in Londra dışındaki resmi ikametgahı Chequers'da çalışma yemeğinde bir araya  gelecek. Liderlerin görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yapması  öngörülüyor.
 
Öğleden sonra Windsor kentine geçecek Trump, burada İngiltere  Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşecek. Görüşmede Kraliçe’nin torunları Prens  William ile Harry’nin de eşleri ile hazır bulunabileceği belirtiliyor.
 
Trump’ın aynı akşam eşi Melanie Trump ile İskoçya’ya gitmesi  bekleniyor. Hafta sonunu İskoçya’da geçirecek çiftin, burada Trump’a ait golf  tesislerini ziyaret etmesi öngörülüyor.
 
Trump’ın İngiltere programı içinde yer almamakla birlikte pazartesi  günü Dışişleri Bakanlığı görevinden istifa eden Boris Johnson ile de bir araya  gelebileceği ifade ediliyor. Johnson, seçim süreci boyunca destek verdiği Trump’ı  öven açıklamalarıyla da sık sık gündeme gelmişti.
 
4 BİNDEN FAZLA POLİS GÖREVLENDİRİLDİ
 
Theresa May ziyaret öncesinde yaptığı yazılı açıklamada, iki ülkenin  "özel ilişkisine" dikkati çekerek, "Bizim ABD ile özel ilişkimizden daha güçlü  bir ittifak bulunmuyor ve gelecek yıllarda da olmayacak." ifadelerini  kullanmıştı.
 
Donald Trump'ın ziyareti esnasında İngiliz polisi de güvenlik  önlemlerini üst düzeye çıkardı.
 
Trump'ın ziyareti için 4 binden fazla polis görevlendirilirken,  ziyaretin kapsayacağı kentlere yakın bölgelerde de izinler askıya alındı. İngiliz  polisi ziyaret sırasında silahlı birimlerini, terörle mücadele ekiplerini ve  köpekli polisleri de seferber edecek.
 
Trump'ın onuruna bugün verilecek yemek sırasında Blenheim Sarayı  önünde başlayacak gösterilerin ABD Büyükelçisinin ikametgahı önünde akşam geç  saatlere kadar sürmesi bekleniyor.
 
Cuma günü de Trump başta Londra olmak üzere çok sayıda kentte  düzenlenecek gösterilerle protesto edilecek. Londra'da gerçekleşecek gösterinin  çok sayıda STK'nin desteğiyle geniş katılımlı olması bekleniyor. Trump, cuma ve  cumartesi günleri de İskoçya'nın Glasgow ve Edinburgh kentlerinde protesto  edilecek.
 
Trump'a tek destek gösterisi ise cumartesi günü aşırı sağcı gruplar  tarafından Londra'daki ABD Büyükelçiliği önünde düzenlenecek.  Gösteriye  katılacak gruplar arasında Trump'ın İslam karşıtı videolarını sosyal medya  hesabından paylaştığı Britain First (Önce Britanya) de yer alacak.
 
KRİZE DÖNÜŞEN ZİYARET
 
İngiltere Başbakanı May, geçen yıl ocak ayında gerçekleştirdiği ABD  ziyareti sırasında Trump'a, Kraliçe 2. Elizabeth'in resmi davetini iletmiş ve  davet kabul edilmişti. Trump'a yapılan davet İngiltere'de kamuoyunun büyük  tepkisini çekmiş, ziyaretin iptali için çok sayıda gösteri düzenlenmişti.
 
Ziyaretin iptali için 2 milyona yakın imzayla parlamentoya dilekçe  sunulurken, muhtemel bir ziyaret sırasında Parlamento Başkanı John Bercow da  milletvekillerine hitap etmesi için Trump'ı davet etmeyeceğini açıklamıştı.
 
Trump'ın geçen yaz gerçekleşmesi öngörülen ziyareti, tepkiler üzerine  belirsiz tarihe ertelenmişti. Ocak ayında ABD'nin Londra'daki yeni büyükelçilik  binasının açılış törenine katılması planlanan Trump, bu programı son anda iptal  etmişti.
 
Donald Trump'a karşı ülkede biriken tepki, 2017 yılı boyunca giderek  artarken, bunda Trump'ın geçen yıl İngiltere'nin aşırı sağcı örgütü Britain  First'ün İslam karşıtı videolarını Twitter hesabından paylaşması da etkili  olmuştu. Trump'ın paylaşımlarına, kamuoyunun yanı sıra Başbakan May de yaptığı  açıklamayla tepki göstermişti.

HABER ÖNERİLERİ

Endonezya ile AB krizi! Boykot geliyor...

Türkiye'den ABD'nin skandal 'Golan' kararına tepki! Açıklamalar peş peşe geldi...

Ebola salgınında ölü sayısı 564'e çıktı!

ABD tehdit ediyor! 'Savaş' konusu...

Türk savaş uçaklarının "taciz ettiği" iddiasına cevap!

Son dakika... Dünyayı sarsacak teklif! Başbakan istifaya hazır!

Vietnam'da veremden her yıl 12 bin kişi ölüyor

İngiltere'de hapishaneye ölü sıçanlarla uyuşturucu ve cep telefonu sokuldu

İsrailli bakandan "Filistinli liderlere suikast düzenlenmesi" çağrısı

ABD'de büyük şok! Tarihin en kötüsünü yaşıyorlar