AB ülkesinden benzer adım: Kudüs, İsrail'in başkenti

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması talimatı vermesinin ardından AB üyesi Çekya'dan da benzer bir adım geldi.

07.12.2017 Perşembe 09:42
Güncellenme: 07.12.2017 10:36
 
Çekya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden dün yapılan açıklamada "Çekya şu anda, İsrail ile Filistin arasında barış anlaşmasının imzalanmasından önce, 1967 sınırlarını esas alacak şekilde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyor" dendi.
İsrail, Kudüs'ün doğusunu 1967'deki 6 Gün Savaşı sonrası işgal ettiği için bu açıklama Çekya'nın Kudüs'ün batısını İsrail'in başkenti olarak tanıdığı anlamına geliyor.
 
İsrail şu anda Kudüs'ün iki kısmını da kontrol ediyor ancak Batı Şeria'yı kontrol eden Filistinliler Kudüs'ün doğusunun gelecekteki devletlerinin başkenti olmasını istiyor.
 
'ÇEKYA, KUDÜS'Ü HEM İSRAİL HEM DE GELECEKTEKİ FİLİSTİN DEVLETİNİN BAŞKENTİ SAYMAKTADIR'
 
Açıklamada ayrıca "Çekya, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkileri Konseyi'nin kararlarının ardından diğer AB üyesi devletlerle birlikte Kudüs'ü, hem İsrail hem de gelecekteki Filistin devletinin gelecekteki başkenti saymaktadır" ifadeleri yer aldı.
 
ÇEKYA BÜYÜKELÇİLİĞİ TAŞIMAYI HENÜZ DÜŞÜNMÜYOR
 
Ancak ABD'nin aksine Çekya, Tel Aviv'deki büyükelçiliğin Kudüs'e taşınmasını bölge ve dünyadaki kilit önemdeki ortakları ile yapacağı görüşmelerin ardından dikkate alacağını duyurdu.
 
Çekya dışında hiçbir AB üyesi ülke Kudüs'ün üzerinde nihai anlaşmaya varılmadan İsrail'in başkenti olarak tanınmasını onaylamamıştı.
 
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Suudi Arabistan'ın Kudüs ihaneti! ABD ve İsrail ile...

Son dakika: ŞOK! Ve 'Savaş' başladı! Suudi Arabistan ile İran...

Kuzey Kore'nin ajanı yakalandı!

'Ondan önce yatağa girip gecesini...'

Son dakika... Eğitim kampına saldırı! Ülkede çatışmalar...

Kudüs kararına bir hamle daha

İngiliz diplomat otoyol kenarında ölü bulundu

Cinsel organı 90 santimetreye ulaştı!

Çin’de 10 kişiye idam cezası

Ünlü isimden 16 yaşındaki kızla cinsel ilişki skandalı