Yaz kampında keşfedildi 6 ay sonra Türkiye şampiyonu oldu!

Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından açılan yaz kursunda keşfedilen 12 yaşındaki Adem Efe Karakavak, 6 ay sonra girdiği ikinci ulusal turnuvada Türkiye şampiyonu oldu.

15.03.2020 Pazar 12:33
Güncellenme: 15.03.2020 12:38
AA
Adem Efe Karakavak, geçen yıl yaz tatilinde trap-skeet antrenörü  babasının tavsiyesiyle Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından açılan  havalı tabanca kursuna başladı.
 
Burada büyük başarı göstererek 40 sporcu arasından seçilen 5 yetenek  arasına giren Karakavak, 2019 yılı sonunda girdiği ilk ulusal turnuvada Türkiye  sekizincisi oldu.
 
2 Ocak'tan buna yana spora Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Havalı  Tabanca Spor Kulübünde devam eden Karakavak, kulübüyle 12 Ocak'ta katıldığı  şampiyonada minik erkeler kategorisinde Türkiye şampiyonu oldu.
 
Bu spora başlamasında ve kısa sürede Türkiye şampiyonu olmasında  babasının büyük emeği olduğunu anlatan Karakavak, AA muhabirine, başarılı  olabilmek için hayatın her alanında spor yaptığını belirtti.
 
 
Yarıştığı spor dalında 12 yaşındayken Türkiye şampiyonu olmanın  anlatılmaz bir mutluluk kaynağı olduğunu vurgulayan Karakavak, "Bu mutluluk beni  motive ediyor, daha çok çalışmamı sağlıyor. Şampiyonluktan sonra benden beklenti  de arttı. O yüzden çalışmalarıma ara vermeden devam ediyorum." diye konuştu.
 
Mahmut Şahin: "Çocuğumuzun becerilerini iyi tespit edebilmeliyiz"
 
Atıcılık İl Temsilcisi Mahmut Şahin ise çocukların bu yaşta bu sporu  keşfetmesinin ve  seçmesinin zor olduğunu, spor seçiminde ailenin  yönlendirmesinin ön plana çıktığını belirtti.
 
 
Atıcılığın odaklanmayı artırdığını aktaran Şahin, "Birçok veli,  çocuğunun odaklanamama sorununu ortadan kaldırmak için bu spora yönlendiriyor.  Altı ay gibi kısa zamanda Türkiye şampiyonu olmak kolay iş değil. Bu hem velinin  hem de antrenörün tespitinin önemini de ortaya koyuyor. Veliler olarak  çocuğumuzun becerilerini iyi tespit edebilmeliyiz. Bunu yaparsak çocuğumuzu  hayata daha kolay adapte edebiliriz." ifadelerini kullandı.
 
 
Salon sporlarının çocukları motive ettiğinin altını çizen Şahin,  "Atıcılık sporu, kültürel ve sosyal anlamda çocuğu geliştiren bir spor dalıdır.  Salon sporları ve özellikle atıcılık çocuğun ahlaki gelişimini artıyor,  dayanışmayı, okuldaki başarısını ve hayata odaklanmayı artırıyor." diye  konuştu.
 
Şahin, atıcılık dalında dünya şampiyonluğunu Kayseri'den çıkacağına  inandıklarını ve bunun için çalıştıklarını sözlerine ekledi.
 

HABER ÖNERİLERİ

Naim Süleymanoğlu hayati tehlikesi sürüyor

Halil Mutlu: Naim Süleymanoğlu çok farklı bir insandı, ulaşılmazdı

Çuvalla para saçtılar!

Gençlik ve Spor Bakanı Bak, Kış Olimpiyat Oyunları açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rıza Kayaalp'i tebrik etti

Atletizm dünyasının acı kaybı

Türkiye'nin en hızlıları belli oldu