Tatamide gurur kaynağı kadın tekvandocular!

İtalya'da düzenlenen G4 Ekstra Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda 5'te 5 yaparak takım halinde şampiyonluğa ulaşan kadın milli sporcular, performanslarıyla dikkati çekti.

11.11.2019 Pazartesi 11:07
Güncellenme: 11.11.2019 11:12
AA
Türkiye, İtalya'nın Bari şehrinde düzenlenen ve 2020 Tokyo Olimpiyat  Oyunları yolunda büyük öneme sahip şampiyonaya kadın ve erkeklerde 5'er sporcuyla  katıldı.
 
Organizasyonda erkek milliler kürsüye çıkamazken, ay-yıldızlı kadın  tekvandocular, 2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla "5'te 5" yaptı ve takım  halinde Avrupa şampiyonluğunu elde etti.
 
Milli sporculardan 57 kiloda İrem Yaman ve 49 kiloda Rukiye Yıldırım  altın, 53 kiloda Zeliha Ağrıs gümüş, 67 kiloda Nur Tatar Askari ve   67 kiloda  Nafia Kuş ise bronz madalyanın sahibi oldu.
 
Şampiyonada kürsüye çıkan milli sporcular, AA muhabirine  değerlendirmelerde bulundu.
 
Ay-yıldızlı tekvandocuların açıklamaları şöyle:
 
 
İrem Yaman:
 
"Kadın elinin değdiği her yer güzelleşir ve başarı gelir. İtalya'da  katıldığımız Avrupa Şampiyonası'nda 5'te 5 yaparak bunu gösterdik. Türk kadınının  gücünü her yerde duyurmaya devam edeceğiz. Bu mutluluğu olimpiyatlarda da  ülkemize yaşatmayı istiyoruz."
 
Rukiye Yıldırım:
 
"Küçük yaşlarda spor yapma amacıyla tekvandoya başladım. Çok  çalışarak, isteyerek ve vazgeçmeyerek bugünlere geldim. Kadınların daha azimli  olduğunu ve başarıyı daha çok istediğini düşünüyorum. Türk kadınının gücünü  gösteriyoruz. Başarılarımla bu spora başlamayı aklından geçiren kızlarımıza örnek  olmak istiyorum."
 
Nafia Kuş:
 
"Kadın Milli Tekvando Takımı olarak çok çalışıyoruz. Emeklerin  karşılığını alıyoruz. Dünyanın önde gelen takımlarından biriyiz. Tekvandoya bir  kadın olarak kendimi savunmak için başladım. Baktım bu sporda başarılıyım, çok  çalışarak bugünlere geldim. Tekvando, sakatlanma riski çok düşük bir spor. Tüm  kadınlara kendilerini savunmaları ve öz güven kazanmaları için tekvando  yapmalarını öneriyorum.
 
Nur Tatar Askari:
 
"Avrupa Şampiyonası'nda 5'te 5 yapmamız, kadın sporcuların başarısını  gösteriyor. Son yıllarda kadın sporcular olarak büyük başarılara imza atıyoruz.  Olimpiyatlara da kadın sporcular olarak 4'te 4 yaparak tam kadro katılmak ve 4  madalya kazanmak istiyoruz. Tekvando ne kadar erkek branşı olarak görünse de  kadınların çok üst seviyede yaptığı ve başarılı olduğu bir branş. Kadın  tekvandocular olarak ülkemizde bu sporu çok iyi tanıttığımıza inanıyorum.  Kadınların spordaki gücünü her zaman göstermek istiyoruz."
 
Zeliha Ağrıs:
 
"Kadın milli takımı deyince aklıma ilk olarak Ali hocamız geliyor.  Bence başarımızın kilit noktası Ali Şahin. Onunla birlikte sistemli ve yoğun bir  çalışma içindeyiz. Bu da başarıyı getiriyor. Kadın sporcular olarak başarıyı çok  istiyoruz. Çok fazla başarılı kadın sporcumuz var. Elde edilen başarılar, diğer  başarıları tetikliyor. Her zaman istim üzerinde olmalısınız. Biz de çok  çalışıyoruz. Dünya tekvandosunda parmakla gösterilen bir milli takımız. Bu  başarımızı 2020'de taçlandırmak istiyoruz."
 

HABER ÖNERİLERİ

Naim Süleymanoğlu hayati tehlikesi sürüyor

Galatasaray ilk transferini yaptı

'Open Berlin'in birincisi 10 yaşında bir Türk!

Spor camiası, vefatının 81. yıl dönümünde Atatürk'ü andı

İki Türk atlet Elmas Lig'de final koşacak

Kansas City Chiefs'ten oyun kurucusu Mahomes'e rekor sözleşme

Antalya’da Guinness Dünya Rekoru kırıldı

İlke Özyüksel'den dünya rekoru

"Hulk"a özendi, dünya ikincisi oldu

Engelleri yıkan sporcu