Servet Tazegül kariyerini noktaladı

Olimpiyat şampiyonu tek Türk tekvandocu Servet Tazegül, aktif sporculuk kariyerini noktaladı.

19.01.2019 Cumartesi 14:19
Güncellenme: 19.01.2019 14:21
AA
Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan 30 yaşındaki Servet,  artık yeni tekvandocular yetiştirmek için Türk sporuna hizmet edecek.
 
Almanya'da yaşayan Servet, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  "Türkiye'ye dönüyorum. Sporculuk kariyerimi noktaladım. Erkek Milli Takımı'nda  antrenör olarak görev yapacağım." dedi.
 
Gelecek hafta Türkiye'ye gelecek Servet, "Spora devam etmek için bir  süre antrenman yaptım ama olmuyor. Sakatlıklar da yaşadım. Bıraktığında geri  dönüş zor oluyor. Tekrar toparlamak mümkün olmuyor. 'Gençlerin önünü açalım.'  dedik. Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonluğu yaşadım. İçimde bir ukde kalmadı."  değerlendirmesinde bulundu.
 
"Bundan sonra gençlere hizmet edeceğim"
 
Servet, 5. kademe antrenörlük belgesini aldığını belirterek, "Ali  Şahin hoca ile çalışacağız. Ali hoca teklif etti. 'Beraber çalışalım.' dedi.  Bundan sonra gençlere hizmet edeceğim. Hem hoca hem de ağabey olarak onlara  elimden gelen desteği vereceğim." diye konuştu.
 
Türk tekvandosunda son dönemde kadınlarda elde edilen başarılara  rağmen erkeklerde yaşanan düşüşle ilgili ise Servet, şunları kaydetti:
 
"Erkeklerde son dönemde bir gerileme var. Sistem değişikli oldu.  Sistem fizik açısından uzun boylu sporcu istiyor. Kızlar uzun boylu olduğundan  çabuk adapte oldu. Esnek ve uzun boylular. Ellerimizde uygun sporcular vardı  zaten, üzerinde durunca başarı geldi."
 
2012 Londra Olimpiyatları'nda tarihe geçti
 
Yaşadığı sakatlıklar nedeniyle uzun süre tataminin uzağında kalan  Servet, kariyerinde 1 olimpiyat, 2 dünya ve 5 Avrupa şampiyonluğu elde etti.
 
Servet, 2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanarak tarihe  geçti. Olimpiyat şampiyonluğuna ulaşan tek Türk tekvandocu olan Servet, ayrıca  2008 Pekin Olimpiyatları'nda üçüncü sırayı aldı.
 

HABER ÖNERİLERİ

Türk boksör Avni Yıldırım, ABD'de unvan maçına çıkıyor

Büşra Ün, zaferlere doymuyor

Dünya 1 numarası Madrid'e erken veda etti

Ünlü porno yıldızının Sakaryaspor'a transfer olduğu iddiası...

Yasemin Adar dünya şampiyonu!

İki çocuğunu öldürdü! İntihar etti

Milli atlet hastaneye kaldırıldı!

"Hulk"a özendi, dünya ikincisi oldu

İslami Dayanışma Oyunları resmen başlıyor!

Bakan Kasapoğlu: 2019 tüm ülke için spor yılı olacak