Metin Görgün

tüm yazıları
e-posta gönder

En iyi dereceyle dönüyoruz!

05.10.2015 Pazartesi
SIRBİSTAN'LA 2013'teki Avrupa Şampiyonası'nın rövanşı niteliğindeki bronz madalya maçını 3-0 kaybettik. Genel anlamda yarı finalde Hollanda'ya kaybettiğimiz maçın tekrarı gibi bir maç oynadık. Turnuva oynanırken gördüklerimizi ve bir sonraki maçlarla ilgili hissettiklerimizi aynen söyleyip yazılmalı mı, hala karar verebilmiş değilim. En çok kenar yönetimi, yaptıkları ve yapmadıklarıyla eleştirilecektir. Ferhat bana göre bu ilk önemli sınavında başarılı ya da başarısız demeden yol gösterilmesi gereken genç bir teknik adam. Ferhat'ın özelinde olmayan ama bu değişim yılında hem kadroyu hem de kenar yönetimi gençleştirmek doğru değil diyerek işin başında eleştirimi yapmıştım. Gerek kadroda gerekse Ferhat'ta iyi sinyaller var. Ancak, Ferhat'ın yanına ona katkı sağlayacak yardımcı antrenör şart. 
 
KİMİN nasıl oynadığına çok takılmak istemiyorum. Turnuvanın başından sonuna her oyuncu elinden geleni yapmıştır. Zaman Zaman oyundan kopmalar olsa da istekle sahada mücadele edilmişse, çok fazla sonuç odaklı konuşmamak lazım. Ama nelerin olmadığını da söylemek görevimiz. En başta bu servisle hiç bir şey olmaz. Bütün oyuncuların servislerini önce kendileri adına sonra da oynadıkları takım adına gözden geçirip, iyileştirmek zorunda olduklarını bilmeleri lazım. Bu servisi atamayınca blok yer tutamıyor, defanstan top çıkmıyor. Eskiye göre en büyük sıkıntımız yukarıda anlattığım bölümdeydi. Defanstan az top çıkınca ekstra iş yapacak mücadele motivasyonu gelişmiyor. Bu üçlü (iyi servis, blok, defans) çok çalışmanın, birlikte iyi antrenman yapmanın göstergesidir. Ferhat ve ekibini işte tam burada sorumlu olmaya ve bundan sonra antrenman düzeninden ödün vermeden oyuncuların çalışmasını sağlamaya odaklanmaya davet ediyorum. Çalışmamışlar demek istemiyorum. Ancak yeterli olmadığını sahadaki mücadelelerden anlamak mümkün. 
 
ÖNEMLİ bir turnuvada oynadığımız voleybolun en iyi derecesiyle dönüyoruz. Hiç moralleri bozmayalım. Ancak ocak ayında Ankara'da yapılacak olan olimpiyat elemesinde bütün bu eksikliklerin giderilmesini bekliyoruz. Başarılı olunabilir mi? Evet ama çok çalışmadan olmaz. Bir çift sözüm de yayıncı kurum olan TRT'ye. Avrupa Bayanlar Şampiyonası değersiz bir organizasyon mu ki diğer maçları vermediniz? Bu ülkenin yarısı kadın ve voleybol kadınların 1. sporu. Biraz empati ve saygı lütfen.
 

Yazarın Önceki Yazıları

07.05.2018

Namağlup şampiyon Vakıfbank

11.04.2016

YAZIK OLDU VAKIFBANK'A

10.04.2016

Gizem Örge tarihe geçti

03.04.2016

Finale gelmek de önemli

10.01.2016

Kenar yönetimi göremedi!

09.01.2016

Asıl final İtalya

07.01.2016

Bu kadar kötü servis atamayız

05.10.2015

En iyi dereceyle dönüyoruz!

04.10.2015

Madalya almalıyız

02.10.2015

İyisiyle kötüsüyle
daha fazlası...