Lütfü Özel

tüm yazıları
e-posta gönder

Sporda BAK dönemi

23.07.2017 Pazar
AKİF Çağatay Kılıç biraz da sürpriz bir şekilde Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini Osman Aşkın Bak’a devretti. Sadece sporda değil, şüphesiz, bütün kurumlar için devlette devamlılık esastır. “Samsun’daki organizasyona çok emek harcadı, 2. gününde değişiklik şaşırttı” gibi yorumlar oldu; Devlet işleri böyle detaylarla ilgilenmez. Kılıç, süresi boyunca çok çabaladı. Eminim ki, onun aklında yapmayı arzuladığı çok icraat vardı. Devir teslim töreninde halef selef, teşekkür etti, hoşgeldin dedi, ötesi için zamana ihtiyaç var!
 
SAYIN Osman Aşkın Bak, sporun tam içinden. Amatör profesyonel gündeme hakim! Hiç kopmadı zaten. Sayın Cumhurbaşkanı’nın çok eskiden beri çalışma ekibinde. Spor politikaları hakkıında yapılan ya da eksik kalan, acil ve ileriye yönelik gündem maddeleri konusunda şüphesiz fikri var. Eminim ki, hazırlıkları da vardır. Anlamak için fazla zaman kaybetmeyecektir. Güreş Federasyonu Başkanlığı döneminden itibaren yoğun bir “Ankara” bilgisi var. TBMM’de Doping Komisyonu, Dışişleri, NATO gibi önemli çalışma alanlarında da devlet birikimi pekişti.
 
TESİS, BİNADAN DAHA ÖNEMLİ
 
TÜRKİYE’DE spor deyince akla gelen ama devlet icraatlarıyla örtüşen, örtüşmeyen pek çok konu var. Futbola boğulmuş bir gündem yoğunluğu içerisinde sporu tabana yaymak noktasında, artık klişeleşmiş, sıradan laf gibi görünen ama aslında sorunun temeli olarak anlaşılması gereken bir olguyu laftan hayata geçirmek önceliği olacak. Bunu bizzat Sayın Cumhurbaşkanı söyledi. Eğer bu Kabine Türkiye’yi 2019’a taşıyacak son ekipse, o zaman yine sayın Cumhurbaşkanı’nın dillendirdiği gibi spor yönetimlerinin yerel yönetimlere kayması gündeminin öncelikli maddesi olacak. Profesyonel futbolun sıkıntıları arsızlık boyutunda; vergi vermeyelim, bize devlet para versin, kıyak yapsın, federasyon ne istersek ona he desin, tamam! Çiçeği burnunda bakanın bunlardan da kafasını nasıl kurtaracağı, yasanın çıkıp çıkmayacağı da ayrı bir merak konusu olabilir.
 
ŞÖYLE hoşgeldiniz diyeyim sayın bakana; dün Bahçeşehir Üniversitesi’nde yüksel lisans öğrencilerinin dersine konuk oldum. “Mevcut düzenden, sporun gerçek anlamda yaşanacağı ve konuşulacağı düzene nasıl geçeceğiz” odak konuydu. Yani radikal dokunuşlara, sporu geleceğe de taşımak adına çok ihtiyaç var! Konu tesis, binadan daha önmeli, spor çok önemli! Desteğiniz en güçlü yerden! Kolay gelsin... 

Yazarın Önceki Yazıları

30.09.2018

2 forvet 4 gol

23.09.2018

VAR’la umutlandı VAR’la BİTTİ!

10.09.2018

ZORAKİ EVLİLİK

04.09.2018

SAKİN!

02.09.2018

Avni Aker tadında

18.08.2018

Yetmez ama evet

13.08.2018

Tatsız başlangıç

22.07.2018

İran meselesi!

14.05.2018

KEBABINA BİR MAÇ!

13.05.2018

İlhan Cavcav’ı mezarında ters döndürdünüz
daha fazlası...