Lütfü Özel

tüm yazıları
e-posta gönder

Sporda BAK dönemi

23.07.2017 Pazar
AKİF Çağatay Kılıç biraz da sürpriz bir şekilde Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini Osman Aşkın Bak’a devretti. Sadece sporda değil, şüphesiz, bütün kurumlar için devlette devamlılık esastır. “Samsun’daki organizasyona çok emek harcadı, 2. gününde değişiklik şaşırttı” gibi yorumlar oldu; Devlet işleri böyle detaylarla ilgilenmez. Kılıç, süresi boyunca çok çabaladı. Eminim ki, onun aklında yapmayı arzuladığı çok icraat vardı. Devir teslim töreninde halef selef, teşekkür etti, hoşgeldin dedi, ötesi için zamana ihtiyaç var!
 
SAYIN Osman Aşkın Bak, sporun tam içinden. Amatör profesyonel gündeme hakim! Hiç kopmadı zaten. Sayın Cumhurbaşkanı’nın çok eskiden beri çalışma ekibinde. Spor politikaları hakkıında yapılan ya da eksik kalan, acil ve ileriye yönelik gündem maddeleri konusunda şüphesiz fikri var. Eminim ki, hazırlıkları da vardır. Anlamak için fazla zaman kaybetmeyecektir. Güreş Federasyonu Başkanlığı döneminden itibaren yoğun bir “Ankara” bilgisi var. TBMM’de Doping Komisyonu, Dışişleri, NATO gibi önemli çalışma alanlarında da devlet birikimi pekişti.
 
TESİS, BİNADAN DAHA ÖNEMLİ
 
TÜRKİYE’DE spor deyince akla gelen ama devlet icraatlarıyla örtüşen, örtüşmeyen pek çok konu var. Futbola boğulmuş bir gündem yoğunluğu içerisinde sporu tabana yaymak noktasında, artık klişeleşmiş, sıradan laf gibi görünen ama aslında sorunun temeli olarak anlaşılması gereken bir olguyu laftan hayata geçirmek önceliği olacak. Bunu bizzat Sayın Cumhurbaşkanı söyledi. Eğer bu Kabine Türkiye’yi 2019’a taşıyacak son ekipse, o zaman yine sayın Cumhurbaşkanı’nın dillendirdiği gibi spor yönetimlerinin yerel yönetimlere kayması gündeminin öncelikli maddesi olacak. Profesyonel futbolun sıkıntıları arsızlık boyutunda; vergi vermeyelim, bize devlet para versin, kıyak yapsın, federasyon ne istersek ona he desin, tamam! Çiçeği burnunda bakanın bunlardan da kafasını nasıl kurtaracağı, yasanın çıkıp çıkmayacağı da ayrı bir merak konusu olabilir.
 
ŞÖYLE hoşgeldiniz diyeyim sayın bakana; dün Bahçeşehir Üniversitesi’nde yüksel lisans öğrencilerinin dersine konuk oldum. “Mevcut düzenden, sporun gerçek anlamda yaşanacağı ve konuşulacağı düzene nasıl geçeceğiz” odak konuydu. Yani radikal dokunuşlara, sporu geleceğe de taşımak adına çok ihtiyaç var! Konu tesis, binadan daha önmeli, spor çok önemli! Desteğiniz en güçlü yerden! Kolay gelsin... 

Yazarın Önceki Yazıları

19.03.2018

Dört dörtlük değil ama...

14.03.2018

Tayfun'un kitabı!

13.03.2018

6’ya 3

10.03.2018

Bakkal hesabı

06.03.2018

Trabzon sanki deplasmandaydı

04.03.2018

‘Günay’dın Başakşehir!

19.02.2018

Büyü bozuldu

06.02.2018

BETO’ndan duvar!

04.02.2018

Hatamla sev beni!!

29.01.2018

Sosa’yla başladı ama bitiremedi
daha fazlası...

Diğer Yazarlar

Lütfü Özel

Dört dörtlük değil ama...

Güntekin Onay

Farkında değillerdi

Ömer Güvenç

Böyle kazanamazsın

Mehmet Ayan

Kartlar yeniden...

Gökhan Dinç

BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ

Bahri Havadır

Nefesim tutuldu

Ersin Düzen

Derbiye gol yakışırdı

Serhat Ulueren

Harikaydınız!

Volkan Tümkor

Beşiktaş'ın çıkış planı