İbrahim Seten

tüm yazıları
e-posta gönder

Terim’den özür diliyorum!

Guus Hiddink kepazeliğini gördükten sonra ilk yapmam gereken şey şu:

13.11.2011 Pazar
Medya olarak adamın aldığı “sapına kadar helal” 150 bin TL’lik aylığı hep eleştirdik.. Ancak milli maçlara bile lütfen gelen Hiddink’in 20 milyon lirayı bulan yıllık ücretine bakınca ne kadar büyük haksızlık yaptığımızı anlamalıyız..

Bütün egosu yüksek insanlar gibi özür dilemekten hoşlanmıyorum.. Aslında “Özür dilememi gerektirecek işler yapmaktan hoşlanmıyorum” demem lazım.. Ama anlı-şanlı Türk spor medyasında, kendine göre iddiası olan bir yönetici olarak, hiç kıvırmadan, açık ve net bir biçimde özür dilemem gereken biri var: Fatih Terim.. Huzurlarınızda kendisinden özür diliyorum..

BU özürün nereden çıktığını merak edenlere kısa bir pasaj geçmeliyim..

FATİH Terim’i Milli Takım Teknik Direktörlüğü döneminde en fazla eleştiren isimlerden biriyim.. Onunla ilgili yaptığım haberler konusunda pek sıkıntım yok esasen.. Hepsinin arkasındayım.. Ancak, yorumcu olarak yazdıklarım ve VATAN gazetesinin 1. sayfasında benim dışımda yapılan haberlerden mustaribim.. Ne mi yaptık?

HEP HESAP SORDUK..

FATİH Terim Türkiye’nin yarısının şimşeklerini çeken bir cazibe merkezi olduğu için, nalına da vurduk mıhına da.. Adamın aldığı 150 bin lira aylığı dilimize doladık.. Sanki cebimizden çıkıyormuş gibi Türkiye Futbol Federasyonu’nun ona ödediği paranın hesabını sorduk.. Ama yanlış yaptık..

İŞİN kötüsü, yanlış yaptığımızı anlamamız için dünya klasmanında ilk 10 içinde kolaylıkla yer alacak kalibrede bir dünya markası olan Guus Hiddink’in bize böylesine bir sefalet yaşatması gerekiyormuş.. 2008’de Avrupa üçüncüsü olan takım, 2010’dan sonra 2012’de de bizler gibi şampiyonayı TV’den izleyecek.. Sadece sonuç değil canımı sıkan.. Genel görüntü..

MİLLİ Takım’ın kalecisine küfür ediyor tribünler.. O da genç çocuk, karşılık veriyor.. Küfürün sebebi daha evvelki F.Bahçe-G.Saray derbilerinden birinde topu poposuyla stop ederek kendi seyircisine şirin gözükmeye çalışması.. G.Saraylılar bunu unutmamışlar.. Ama intikam aldıkları yer yanlış.. Milli maç.. Dolayısıyla daha önce Volkan suçluydu ama Volkan’ın cuma gecesi Milli Takım formasını giydiğini unuttukları için Arena’nın kale arkasındaki tribünler şimdi daha suçlu benim gözümde..

ARDA.. Yere göğe sığdıramıyoruz.. Ama çocuk da marangoz hatası maalesef.. Onu öyle şişirip, dünya çapında bir yıldız olduğuna öyle inandırıyoruz ki, sahada onun gereğini yerine getiremediği zaman özeleştiri yapmak yerine agresifleşiyor.. Cuma gecesi kendisini rövanştan mahrum bırakacak sarı kartı kasten gördüğüne hiç inanmıyorum.. Ama öfke kontrolünü o kadar yapamıyor ki, kendisini şu duruma düşürüyor.. Yıldız tavrı mı? Hiç değil.. Belki de yıldız değil.. Henüz yıldız adayı..

DİBİN DİBİNDEYİZ

SERGİLEDİĞİMİZ futbol Taş Devri’nden kalma.. Şike skandalıyla sarsılmış, liglerini 1 ay ertelemiş, medyasıyla bütün futbol değerlerinin üstüne çullanmış bir memlekette daha fazlasını beklemek de salaklık zaten.. Sistemimiz yok.. Ciddiyetimiz yok.. Eskiden Fatih Terim’in gazıyla bir motivasyonumuz vardı en azından, şimdi o da yok.. En ruhsuz dönemindeki Hiddink ile aynı şekilde coşkudan hiç nasibini almamış Oğuz Çetin bu havayı yaratamıyorlar.. Yaratamazlar da.. Ayrıca da bizde bunu yaratacak futbol malzemesi yok.. Onu da kabul etmeliyiz..

Dİbİn dibi bu noktadır işte.. Avrupa Kupaları’nda başa güreşen kulüp takımımız yok..

HIRVATİSTAN’DAN bile dayak yiyecek haldeyiz.. İstikrarımız yok.. Her başarısızlıkta bir kelle feda edip yola devam etmeyi seçiyoruz.. Çünkü muktedirler için en kolayı bu!

AMA artık şöyle bir aynaya bakalım be yahu! Bu Hiddink, eski Hiddink değil.. Ayda 400 bin Euro maaş alıyor.. Bu paranın yüzde 57’si tutarındaki vergiyi de Türkiye Futbol Federasyonu ödüyor.. Ayrıca menajerine ödenen yıllık para da 500 bin Euro.. 3 aşağı 5 yukarı 20 milyon liraya yakın bir faturası var Hiddink’in Türk futboluna.. Eder mi, etmez.. İstifa eder mi, onu da yapmaz..

HIDDINK salı günkü maçtan sonra istifa etmezse, 8 ay daha parasını tıkır tıkır alır.. Rica minnet 3.2 milyon Euro’nun yarısına ikna ederlerse, o da bir yönetim başarısı olur yani..

-PEKİ Hiddink cuma günkü hayati milli maç için ne zaman geldi İstanbul’a biliyor musunuz?

CUMARTESİ gecesi.. 6 gün önce sadece.. Sürekli aynısını yapıyor.. Onun için part-time iş Türk Milli Takımı.. Ruhunu veriyor mu? Hayır. Zamanını veriyor mu? Kısmen. Parasını alıyor mu? Tıkır tıkır..

İşte o zaman Fatih Terim’den özür dilemek lazım.. Onun yerine, ondan 7 kat fazla para vererek dünyanın firma isimlerinden birini getirdik.. Sonuç ortada.. Demek ki, Fatih Terim değilmiş tek sorun.. Tamam o da bir dolu hata yapmış ama yöneticisi, futbolcusu, taraftarı, en başta da şöhrete meraklı medyası olarak aklımızı başımıza toplamadan bu ihalenin altından kalkamayız.. Toplayalım.. Hem de hemen.

Abdullah Avcı mı?

TFF yönetimi, Arena’daki maçtan sonra 1 saatlik bir toplantı yaptı kendi arasında.. Buna toplantı demek ne kadar doğru, emin değilim.. Ellerine satırı alıp, kıtır kıtır kestiler Hiddink ile Oğuz Çetin’i.. Peki Hiddink gidince yerine kim gelecek?

TEKNİK direktör neye göre belirlenir? Hem geçmişine hem de geleceğine bakarak, değil mi..

TERİM “Allah belanızı versin” diye istifa edip gittiğinde de bu isimler vardı.. Ama ne Şenol Güneş kendi kariyerini bu kadar tazelemişti ne Ertuğrul şampiyon olmuştu ne de Abdullah kupa finalisti.. Şimdi 3’ü de akredite olmuş durumda.. Bu 3 isimden Abdullah Avcı’ya daha yakın gözüküyor o koltuk.. Çünkü ne Trabzon ne Bursa hocalarını bırakacak gibi gözükmüyor..

Yetkililere sordum.. Onlar da Avcı ismini teyit ettiler..

BURADA son kararı verecek kişi Mehmet Ali Aydınlar.. F.Bahçe Acıbadem Voleybol Takımı’nda yaptığı gibi şapkadan tavşan çıkarmaya çalışmazsa, Abdullah Avcı bu ülkenin yeni 1 numarası olur..

Bence de iyi olur..

Hiddink'in yerine 3 aday var

1-Şenol Güneş
2-Ertuğrul Sağlam
3-Abdullah Avcı

HER kafadan bir ses çıkıyor.. Türkiye’nin en büyük talihsizliği bu.. Bilgi çağında, hiç bilgisi olmayanlar bilgi gerektiren ciddi konularda tartışıyorlar.. Kişisel hüsumetlerine göre de infaz ediyorlar herkesi.. Şike Soruşturması işte böyle bir süreç..

O nedenle Savcı Mehmet Berk iddianameyi bitirdikten sonra yaşanacak sürecin el kitabını vermek istiyorum..

Şike cezaları sezon sonu verilecek

-İDDİANAMEDEN sonra Etik Kurulu yaklaşık 150 kişinin ifadesini alacak.. İfadeler bittikten sonra suçlu gördüklerini PFDK’ya sevk edecek.. Disiplin Kurulu da kişilere hak mahrumiyeti cezaları verecek... 2-3 ay sürer bana kalırsa..

-SUÇLU bulunan kulüplere ne mi olacak?


BU garabet sezon öyle veya böyle bitirilecek.. Suçlu bulunan kulüplere sezon içinde ceza verilmeyecek.. Şeriat, parmağı sezon bitince, Mayıs’ta kesecek..

VE iddianame açıklandığı süreçle cezaların verileceği süreç arasında görsel ve yazılı medyada saçmasapan tartışmalar yaşanacak.. Zaten patlamak üzere olan kamuoyu iyice şişirilecek... Allah sonumuzu hayır etsin..

Yazarın Önceki Yazıları

06.02.2014

İşte transfer şikesi..

06.03.2013

Çakır maçın altında ezilmedi

09.10.2012

Alex, Aykut Kocaman, Yıldırım kardeşler: Hiçbiri masum değil

29.08.2012

Alex, F.Bahce’nin Giggs’i olsun

13.11.2011

Terim’den özür diliyorum!

31.08.2011

Rus ruleti

27.08.2011

Oyuncu satacağınıza elinizi cebinize atın

20.07.2011

Denizli – F.Bahçe maçında teşvik varsa G.Saray’ı da araştırsınlar

18.07.2011

F.Bahçe düşüyor!

10.07.2011

Aziz Yıldırım bunu hak etmedi
daha fazlası...