İbrahim Seten

tüm yazıları
e-posta gönder

Aydınlar: Tabii ki Fener beni destekler

12.06.2011 Pazar
AZİZ Yıldırım’ın G.Saraylı muamelesi yaptığı Mehmet Ali Aydınlar’ın F.Bahçe’ye karşı nasıl bir tavır alacağını merak ettim.. Ahizeyi kaldırıp sordum: “F.Bahçe’ye rağmen federasyon başkanı olabilecek misiniz?”

Aydınlar, her zamanki gibi soğukkanlıydı:

“F.Bahçe benim kulübüm.. Yöneticilik yaptım, şu anda voleybol şubesinin sponsorluğunu yapıyorum.. Bu nedenle F.Bahçe’nin beni desteklememesi gibi bir durumu düşünmem mümkün değil.. Bu, eşyanın tabiatına aykırı.. F.Bahçeli bir aday varken, G.Saraylı bir adayın destek görmesi şaka gibi olur.. Benim bu göreve talip olmamın tek sebebi var: Mahmut Özgener’in bırakmasından sonra doğması muhtemel kaosu yoketmek.. Diğer takımların beni aday göstermesinin nedeni de beni hem bu konuda muktedir, hem de F.Bahçeli olmama rağmen tarafsız kalacağıma inanmaları.. Aziz Yıldırım da bunun tersini düşünmez.. Ben Mehmet Atalay’ın da Göksel Gümüşdağ’ın da aday olma konusu gözden geçireceklerine inanıyorum.. Umarım bizim ağırlığımıza yakışır bir seçim süreci yaşarız..”

Türk spor tarihinde bir ilk: Aziz Yıldırıma rağmen ilk kez bir şey oluyor

Aziz Bey, Gümüşdağ’ı başkan seçtirip Kulüpler Birliği başkanlığını Ünal Aysal’a devretmeye hazırlanıyordu ki; Beşiktaş, G.Saray, Trabzon ve Antep’in başı çektiği kalabalık bir oluşum Mehmet Ali Aydınlar’ı ortaya çıkardı.. Fenerasyon algılaması, tarihe karışacak gibi görünüyor!

AZİZ Bey resmi ağızdan bunları söylüyor ama ben bazı ‘taptaze’ kulis bilgileriyle onun sözlerinin satır aralarını daha iyi okuyabileceğimizi düşünüyorum:

1. BİLGİNİN kaynağı, Aziz Bey’in kardeşi Ali Yıldırım.. Dün Papermoon‘da, Mehmet Ali Aydınlar’ın adaylığı ile ilgili şu tespiti yapıyor Ali Bey:

“Ağabeyim Aydınlar’a çok kızgın.. Mehmet Ali Bey, herşeyden önce bir F.Bahçeli.. Haydi Yıldırım Demirören ve diğer başkanlar seni Demirören’in evine davet ediyor.. Sen de giderken bize haber vermiyorsun.. Peki çıktıktan sonra Aziz Başkan’ı nasıl aramazsın? Aziz Yıldırım ile M.Ali Aydınlar kader birliği yapmış insanlar, senelerdir kulüpte birlikte çalışıyorlar.. Onu bu oluşumun dışında bırakarak ağabeyime koz verdi.. Aziz Yıldırım, Göksel Gümüşdağ’ı desteklerse Aydınlar hiç kızamaz..”

ASLAN’A ZEYTİN DALI

2. AYNI kaynakların bildirdiği bir başka haber var.. Önemli bir haber.. Ali Yıldırım aynı ortamda diyor ki, “Ağabeyim, seçimden sonra Kulüpler Birliği başkanlığını bırakacak.. Hatta bu konuda Ünal Aysal’a teklifte bulundu.. ‘Ben bırakayım görevi sen üstlen’ diye açık açık söyledi.. Ben bu işi olmuş gibi görüyorum..”

Bu sözlerin yoruma ihtiyacı var mı, bilmiyorum.. Ancak “Türk futbolunu yönetiyor” imajından rahatsızlık duyan Aziz Yıldırım, Göksel Gümüşdağ’ın başkan olmasından sonra Kulüpler Birliği’ndeki apoletini sökmeyi planlıyormuş.. Üstelik sıra Beşiktaş’ta olmasına rağmen, yine G.Saray’a ‘zeytin dalı’ uzatarak.. Bu tavrı ‘masum’ bulanlar olabilir.. Oysa Aziz Yıldırım kongre satrancı oynadığını düşünenler için bu, G.Saray’a verilmeye çalışılan “Bakın ben önemli bir koltuğu size bırakıyorum.. Ben kötü biri değilim.. İyiniyetimi görün.. Beşiktaş’la aranıza mesafe koyun” mesajı sayılıyor..

BÜYÜKA-TOROĞLU GİBİ

3. Alın size günün sorusu: “G.Saraylı Göksel Gümüşdağ Aziz Yıldırım’ın adayı sayılıyor da, F.Bahçeli Mehmet Ali Aydınlar neden sayılmıyor?”

Bİrİncİsİ, Aydınlar ile Yıldırım, tıpkı Erman Toroğlu-Şansal Büyüka ikilisi gibidir.. Birlikteymiş görüntüsü verirler ama özel hayatlarında hiç görüşmezler.. Yakın değillerdir..

Aydınlar’a başkanlık teklifi yapan kulüpler, onun tarafsızlığına güvenen Beşiktaş, G.Saray, Trabzon ve G.Antep.. Aralarında F.Bahçe yok..

ŞİMDİ GAZA BASACAK

Onu bırakın, F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım bu yazının kaleme alındığı saat 20.30’a kadar henüz Aydınlar’ı arayıp ‘Hayırlı olsun’ dememişti..

‘Derİn’ kaynakların bildirdiğine göre, Aydınlar’ın aday olduğu ortaya çıktıktan sonra Aziz Yıldırım ve Gümüşdağ bazı kulüpleri arayarak ‘Sonuna kadar yola devam edeceğiz’ dediler..

Garİp bir çelişki.. F.Bahçe, G.Saraylı Göksel Gümüşdağ’ı destekliyor.. Diğer büyükler ise F.Bahçeli Mehmet Ali Aydınlar’ı.. Sırf bu bile, Aydınlar’ın Aziz Yıldırım projesi olmadığını ortaya koyuyor..

EN çarpıcı yorumu, Aziz Bey’in yakın dostlarından biri yaptı.. Aynen aktarıyorum: “Türk futbolunda ilk defa Aziz Yıldırım’a rağmen birşeyler oluyor..” Aziz Bey’in kızgınlığı bundan olmasın.. Onu yakından tanıyanların ifadesine göre, “Aziz Yıldırım, şimdiye kadar Göksel Gömüşdağ’ı destekliyor ama çok da renk vermek istemiyordu.. Bu saatten sonra iyice gaza basacak ve Gümüşdağ’a kongreyi kazandırmaya çalışacak.. Böylece diğer kulüplerin bileğini de bükmüş olacak..”

ALLAH aşkına, şu tabloya bakınca Göksel Gümüşdağ’ın bir Aziz Yıldırım projesi olduğu konusunda insanın kafasında en ufak bir şüphe kalıyor mu?

Aziz Yıldırım: GÜMÜŞDAĞ benim projem değil

Günlerdir “Göksel Gümüşdağ, bir Aziz Yıldırım projesi mi?” diye soruyorum ya, bu analize katılmayanlardan biri, doğal olarak Aziz Yıldırım.. Ona yakın bir isim bana “Aziz Bey merak ediyor.. Niye böyle bir fikre sahipsin?” dedi.. “Bu bakış açısı sadece bana ait değil.. Diğer kulüpler bunu düşünüyor.. Sadece o değil, kamuoyundaki algılama da böyle.. Aziz Yıldırım da henüz bu konuda konuşmadığı için kafasındakileri net olarak bilemiyorum” diye anlattım.. Aradaki mesaj trafiği sonucunda, söz konusu aracı üzerinden Aziz Bey’e birkaç soru yönelttim.. İşte sorular ve Yıldırım’ın cevapları:

‘BU POSTU TAŞIR’

Göksel Gümüşdağ, bir Aziz Yıldırım projesi mi?

“Bu kesinlikle benim projem değil.. Bunu birinin projesi olarak dillendirmek doğru değildir. Sayın Özgener, 1 yıl önce ailevi meselelerden dolayı bırakmayı düşündüğünü söyledi.. Göksel Gümüşdağ’la da konuşan, onu yüreklendiren, bu fikri veren kendisidir. Bakın sayın Gümüşdağ’ın açıklamalarında da bunlar var. Biz, Kulüpler Birliği’nde aday olan herkesin projelerini dinleyeceğiz.. Ona göre karar vereceğiz.”

Böyle bir algı neden oluştu?

“Mahmut Özgener net biçimde açıklama yapmadığı, bu süreci anlatmadığı, medya da bana mal etmeye çalıştığı için ‘Göksel Gümüşdağ, Aziz Yıldırım projesi’ algısı oluştu.. Gümüşdağ olası bir federasyon başkanlığı durumunda, bu postu taşıyabilecek biridir.. Kendisini 3 senedir tanırım, kulüp başkanlığı tecrübesi olan, daha önce Kulüpler Birliği’nde Özhan Canaydın’ın yardımcılığını yapmış, futbol dünyasına vakıf bir arkadaşımızdır..”

MAHMUT Özgener kal-malı mı yoksa gitmeli mi?

“Bu yüzde 100 Mahmut Özgener’in kararıdır.. Ben buna şu ana kadar hiç karışmadım.. Karışmam da.. Çıkıp basın toplantısında ‘Ben kişisel meselelerimi çözdüm.. Devam edeceğim’ derse o da bir karardır..”

‘ŞU AN İZLİYORUM’ 

AYDINLAR’IN adaylığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Ben de herkes gibi gelişmeleri izliyorum.. Cuma gününe (17 Haziran) Kulüpler Birliği toplantısı koyduk.. Orada herkesin anlatacaklarını dinleyeceğiz.. Aydınlar’la ilgili birşey söylemem gerekirse, Kulüpler Birliği’nde gereken konuşmayı yaparım..“

(Önemli not: Aziz Yıldırım, şu düzeltmeyi yapmamızı rica etti: “Ben sayın Gümüşdağ’a hiçbir ortamda adıyla hitap etmem.. Ya ‘sayın başkan’ ya da ‘Göksel Bey’ derim..)

G.Saray çark eder mi?

G.SARAY’IN G.Saraylı bir başkan adayına destek vermeyişini garipseyenler var.. G.Saray yönetiminin içinde de bu fikri taşıyan isimler olduğuna vakıfım.. Ama burada 2 kişi risk aldı: Başkan Ünal Aysal ile asbaşkan Adnan Öztürk.. Florya eşrafından gelen bütün muhalefete rağmen “Hayır kardeşim! G.Saray olarak alacağımız tek pozisyon vardır; o da tarafsız, kimseye angaje olmamış bir başkan adayını desteklemek.. Kriteri kulüpten yana değil kaliteden yana koymak” dediler.. Zaman hangi tarafı haklı çıkarır, bunun kredisi kime yazılır, bilemiyorum? Ancak “kanka” benzetmesinden sıkılan Aysal ile Öztürk, saha dışında F.Bahçe’nin dümen suyunda gitmeyi akılcı bulmadılar, orası kesin..

Sadri Şener’in çekeceği var!

AYDINLAR’IN adaylığına en fazla bozulanlardan biri de Haluk Ulusoy.. Çünkü, “Ak Parti desteğiyle yola çıktı” izlenimi veren Göksel Gümüşdağ ile Mehmet Atalay‘ın arasından sıyrılabileceğini umuyordu.. Şimdi işi daha da zorlaştı.. Ulusoy, alttan atta Trabzon kamuoyunu yönlendiriyor ve “Sadri Şener, F.Bahçeli adaya nasıl destek verir? Yoksa şampiyonluğu da mı böyle verdi?” vurgusunu körüklüyor.. Oysa Şener ne yaptı? F.Bahçe’nin desteklediği aday yerine Beşiktaş ve G.Saray ile ortak hareket etti.. Gümüşdağ’ı desteklese, yoksa Ulusoy memnun mu olacaktı? Laz fıkrası gibi, değil mi..

Aydınlar nerden çıktı?

M.ALİ Aydınlar’la Brüksel’de konuşmuştum geçen hafta.. Mahmut Özgener bırakırsa, başkanlığı aklından geçirip geçirmeyeceğini sordum.. “İmkansız” dedi.. Sonra birkaç vesileyle yine aynı soruyu yönelttim.. Aldığı pozisyon hep negatifti.. Önceki gün bir baktım, Aydınlar birdenbire başkan adaylığını açıkladı.. Üstelik F.Bahçe dışındaki büyük kulüplerin desteğini alarak.. Adeta “Türk futbolunu Aziz Yıldırım yönetiyor” izlenimini yoketmek misyonuyla ortaya çıktı.. Durup dururken..

ŞİMDİ ortalıkta “Başbakanı-mız, Aydınlar’ı seçti” söylentisi dolaşıyor.. Bu bilgiyi teyit edemedim.. Gümüşdağ ekibi ise “Hayır, Başbakanımız bizi destekliyor, çünkü biz ailedeniz” diyor.. Gel de çık işin içinden.. Ancak şunu da söylemek gerek:

Aydınlar gibi milyar dolarlık yatırımları bulunan, Türk voleyboluna yaptığı katkıyla F.Bahçe’yi Avrupa finallerine taşıyan, Aziz Yıldırım’a hem yakın hem uzak durmayı başarabilmiş, hayatta maddi hiçbir gailesi kalmamış, Futbol Federasyonu’nun toplantılarına bile lütfen katılan büyük bir işadamı, birdenbire topa giriyorsa buradaki mesajı almak için Nostradamus olmaya gerek mi var? Hiç yok bana kalırsa..

TAYYİP Bey’in adını ve rüzgarını kullanarak Türk futbolunu ele geçirmek isteyenler için en büyük cevaptır M.Ali Aydınlar’ın çıkışı.. Demek ki, Göksel Gümüşdağ’ı Tayyip Bey’in bu göreve atadığını söyleyenler pek de doğru tahminde bulunmuyormuş.. Bekleyip göreceğiz..

Yazarın Önceki Yazıları

06.02.2014

İşte transfer şikesi..

06.03.2013

Çakır maçın altında ezilmedi

09.10.2012

Alex, Aykut Kocaman, Yıldırım kardeşler: Hiçbiri masum değil

29.08.2012

Alex, F.Bahce’nin Giggs’i olsun

13.11.2011

Terim’den özür diliyorum!

31.08.2011

Rus ruleti

27.08.2011

Oyuncu satacağınıza elinizi cebinize atın

20.07.2011

Denizli – F.Bahçe maçında teşvik varsa G.Saray’ı da araştırsınlar

18.07.2011

F.Bahçe düşüyor!

10.07.2011

Aziz Yıldırım bunu hak etmedi
daha fazlası...