İbrahim Seten

tüm yazıları
e-posta gönder

Siz Arda olsanız!

22.02.2011 Salı
ATLETICO Madrid’in Arda Turan için G.Saray’a yaptığı 11 milyon Euro’luk transfer teklifini görünce insanın aklına binbir türlü soru geliyor..

- “Neden transferin bitmesine 2 gün kala böyle bir teklif yapılır?”

- “Hani bu çocuk Avrupa’nın 5 büyük kulübünden birine gidecekti?”

- “G.Saray Başkanı ‘Arda’yı bırakmam’ diye bas bas bağırırken, Atletico Madrid’in son anda devreye girmesinin ne manası var?”

- “Yoksa Arda mı gitmek istiyor?”

***


KONULARI resmi ağızlardan çıkan popülist ve doğruluğu tartışılır demeçlerle değerlendirmekten ibaret değil bizim işimiz.. Aksine sonuna kadar merak etmek, kontrollü bir biçimde şüphe etmek ve çeşitli kaynaklarla irtibat kurup konuyu derinleştirmektir..

GAZETELERİN meşrebine göre çıkan birkaç haberle geçiştirilecek kadar s›radan bir konu mudur, Atletico Madrid’in Arda’ya yaptığı transfer teklifi? Bence hayır.. Mevzunun arka planına bakınca, G.Saray’ın yaşadığı pek çok sıkıntının izdüşümünü de görebilirsiniz rahatlıkla..

EN basitinden Arda, G.Saray’dan ayrılmak istiyor mu?

CEVABIM net: Kesinlikle evet.. Niye mi?

Siz son 3-4 maçta Arda’nın vücut diline dikkat ettiniz mi hiç? Bedbaht, sinirli ve huzursuz görünmüyor mu? G.Saray camiası sahada ondan hep çok şey bekliyor, bu baskı da 22 yaşındaki bir genci bunaltıyor sanki.. Yüzü gülmüyor, konuşarak değil mimikleriyle mesajlar veriyor..

MESELA Eskişehir maçından sonra sanki Dünya Kupası’nı kazanmış gibi tribünlere giderek “üçlü” çektirmesi.. Bana normal de€il, abart›l› geldi! Hatta şu kuşkuyu uyandırdı içimde:

“Arda yoksa G.Saray tribünlerine veda mı ediyor?”

ERTESİ gün, Milli Takım kampından gelen telefon bu kuşkuyu besleyen bir bilgi veriyordu bana:

“Arda şu anda Swiss Otel’de Atletico Madrid’e imza atıyor..”

ARAŞTIRDIK.. İmza atmamış ama menajeri Ahmet Bulut ona Atletico Madrid’in 11 milyon Euro’luk resmi teklifini göstermiş..

Gelen çok bilgi var..

“Arda, teklife çok heyecanlandığı için sabaha kadar gözüne uyku girmedi”..

“Adnan Polat’ın ‘hayır’ dediğini öğrenince morali çok bozuldu”..

“Arda’nın yıkıldığını gören Hiddink, genç yıldızıyla özel bir motivasyon konuşması yapt›..”

YANİ rivayet muhtelif.. Ama hiçbir bilgi kırıntısı Arda’nın G.Saray’dan ayrılmak istemediğini veya “Nereden çıktı Atletico Madrid? Ben oraya gitmem” dediğini anlatmıyor.. Kaynaklar farklı, anafikir hep aynı: “Arda aslında G.Saray’dan ayrılmak istiyordu..”

HATTA daha ileri götürenler var işi:

“Adnan Polat Arda’ya söz verdi, ‘Eğer yurtdışından 10 milyon Euro’nun üstünde bir teklif gelirse seni bırakacağım’ dedi.. Ama böyle bir teklifin geleceğine hiç ihtimal vermedi..”

***


ŞİMDİ kendimi Arda’nın yerine koyuyorum..

1. DÜNYA güzeli bir sevgilim var.. Ama şu medyanın abartılı ilgisi yok mu? Üstüne bırakın rakip taraftarları, kendi taraftarım bile ilk aklına geldiğinde beni buradan eleştirince canım çok yanıyor.. Sinemaya gitsek kıroluk, sarmaşdolaş olsak fotoroman, kazara öpüşsek skandal olacak.. Seviyorum ama doya doya yaşayamıyorum..

2. YILDA 2.1 milyon Euro kazanıyorum.. Ama kulüpteki mali sıkıntı nedeniyle kazandığım paranın çoğunu zamanında alamıyorum..

3. HER sezon bir çuval para ödenip her renkten, her milliyetten futbolcu transfer ediliyor.. Eğer başarı gelmezse hepsi bir kenara koyulup, herşeyin acısı en fazla bana soruluyor.. Kimse Keita’yı, Jo’yu, şu an kadroda olmasına rağmen Elano’yu hat›rlam›yor.. Fatura hep bana çıkartılıyor..

4. KİMYAM uzun süredir bozuk.. Uyku sorunu çekiyorum.. Bu durum sabahki idmanlarıma da sirayet ediyor.. Fiziksel açıdan düşüyorum..

5. BUNA karşın milli maçlarda hep daha iyi oynuyorum.. Çünkü kafam rahat oluyor, baskıyı daha az hissediyorum.. Büyük bir takımın tek yerli yıldızı olmak bana ağır gelmeye başladı galiba..

6. HER transfer döneminde ‘Arda’ya gelen resmi teklif yok ki!’ beyanatları veriyor yöneticiler.. Bu da gururumu incitiyor.. Sanki yurtdışında para edecek evrensel bir yıldız değilim de, yerel bir kahramanım gibi davranıyorlar bana..

7. DÜNYADA yaşanacak şehir seç deseler, Madrid ilk 5’e girer mutlaka.. Oraya gidip kariyerimi geliştirmem çok daha kolay olur.. Mesut Özil Alman olup Real Madrid’e gidiyorsa, ben de TC pasaportuyla Atletico’ya gitmişim, az şey mi?

8. ÜSTELİK kulübüme 11 milyon Euro gibi, hiçbir Türk’ün baflaramad›€› kadar astronomik bir para kazandırıyorum.. Brezilya Milli Takımı’ndan Elano’ya bile bu rakamın anca yarısına teklif gelebiliyor..

***


DÜRÜST olun.. Arda ile böyle empati kursanız.. Siz de bu şartlarda Atletico Madrid’in teklifini kabul etmez misiniz?

Açıkçası ben ederdim.. Eminim Arda da ederdi.. Ama şimdi o defter kapandı.. Arda dişini sıkacak, Türkiye’deki problemlerini Türkiye’de çözmeye çalışacak bir süre daha..

Siz iyisi mi Arda transferine biraz “tepeden” bakın.. Bu çocuğun çektiği sıkıntıları, ona yapılan eziyeti anlamaya çalışın.. Onu eleştirirken elinizi de arada bir vicdanınıza koyun..

ARDA benim aç›mdan büyük yıldız.. Geçen sezon F.Bahçe’nin gözündeki değeri 15 milyon Euro idi.. Bu sezon herşey kötü gitmesine rağmen A.Madrid’den 11 milyon Euro’luk teklif aldı..

Galiba F.Bahçeliler ve İspanyollar, Arda’ya hakettiği değeri G.Saraylılar’dan daha fazla veriyor..

Yazarın Önceki Yazıları

06.02.2014

İşte transfer şikesi..

06.03.2013

Çakır maçın altında ezilmedi

09.10.2012

Alex, Aykut Kocaman, Yıldırım kardeşler: Hiçbiri masum değil

29.08.2012

Alex, F.Bahce’nin Giggs’i olsun

13.11.2011

Terim’den özür diliyorum!

31.08.2011

Rus ruleti

27.08.2011

Oyuncu satacağınıza elinizi cebinize atın

20.07.2011

Denizli – F.Bahçe maçında teşvik varsa G.Saray’ı da araştırsınlar

18.07.2011

F.Bahçe düşüyor!

10.07.2011

Aziz Yıldırım bunu hak etmedi
daha fazlası...